Sosyal MedyaTeknoloji

DMCA Nedir

DMCA resmi olmamakla birlikte kullanıcıların telif haklarını koruyan bir sistemdir, DMCA’ya kayıt olduğunuzda sistemin size verdiği kodları sitenizin alt yapısına eklediğinizde yazdığınız her yazı veya içerik DMCA tarafından kayıt edilir, eğer sizin yazınızın birebir aynısı başka bir sitede yayınlanmış ise uyarı verir, sizde o sitelerden yazının aslında size ait olduğunu iddia edebilirsiniz çünkü biliyorsunuz’ki birçok site kopya içerik ile ayakta duruyor hatta özenle yazdığınız ve zaman harcadığınız makaleler çalındığında bazen arama motolarında sizden daha üst sıralarda olabiliyor.

DMCA Nedir Sosyal Medya Teknoloji

Nasıl Üye Olurum ?

Dmca’ya kayıt olmanız için https://www.dmca.com/ adresine girin ve üye olun. Bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra mail hesabınızı kontrol edin. Daha sonra My Protected Pages bölümüne girip Add Badges to your site bölümüne girerek size verilen kodları sitenize ekleyin. Daha sonrada sizi dmca ekibi 48 saat sonra onaylayacaktır.

– DMCA Hakkında Sıkça Sorulan Sorular –

* DMCA Nedir?

DMCA web site içerik koruma sistemi olarak adlandırılır.

* DMCA Ne İşe Yarar?

Sitenizde yayınlamış olduğunuz makaleleri içerik hırsızlarına karşı korumanıza yarar.

* Takedown Nedir?

‘İndirmek’ anlamına gelir: içerik çalan sitenin arama motorları tarafından devre dışı bırakılmasını sağlar.

* DMCA Program mıdır?

İnternet üzerinden dilediğiniz her an ulaşabileceğiniz bir internet sitesidir. Aktif hale getirebilmek için siteye üye olmanız ve üyelik sonrası size verilen kodu içeriğini korumak istediğiniz tüm sayfalara eklemeniz gerekmektedir. Bunun için en doğru kısmın sitenin en alt kısmı yani footer olduğunu söyleyebiliriz.

* DMCA Nasıl Çalışıyor?

Sisteme dâhil olduktan sonra DMCA sayfalarınızı tarayarak kaydeder.

* DMCA Ücretli Midir?

İlk etapta herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Üyelik tamamen ücretsizdir ve sadece 1 defalık ‘takedown’ hakkınız bulunur. Sonrasında ise ilave ‘takedown’ hakkı için 99$ ödemeniz gerekmektedir. Ya da ‘Protection Pro’ üye olarak yılda 100$ karşılığı indirme işlemini kendiniz yapabilirsiniz ve bu durumda istediğiniz sayıda içerik hırsızlarını indirebilirsiniz.

* Ücretsiz İndirme Hakkım Bittiğinde Ücretli Üye Olabilir miyim?

Evet, dilediğiniz zaman ücretli üye olabilirsiniz. Üstelik ücretli üye olduktan sonra yeni indirme (takedown) işlemleriniz gerçekleşmezse paranızı %100 kesintisiz bir şekilde iade alabilirsiniz.

* DMCA Web Siteme Zarar Verir mi?

DMCA sisteminin sitenize hiçbir zararı olmaz. Yurtdışında yoğun bir şekilde kullanılan sistem ülkemizde daha yeni yeni duyulmaya başlanmıştır.

* Ne Zaman DMCA Sistemini Kullanmaya Başlayabilirim?

Size verilen kodlarda yer alan logoyu web sitenize ekledikten sonra 48 saat içerisinde korunmaya alınırsınız.

* DMCAnın Özgün İçerikleri Korumada Etkisi Nedir?

Sisteme dâhil olduğunuz andan itibaren sitenizdeki özgün içerikleri tarar ve bu içerikleri korunacak nesneler arasına alır. Sonrasında yazının çalınması durumunda çalıntı yapan site içerik hırsızı konumuna düşer. Çoğu blog yazarlarının ortak sorunları arasında bulunan içerik hırsızlığının bu şekilde %100 önüne geçilebilmektedir.

* İçerik Hırsızının Web Sitesinden Bilgilerim Ne Kadar Sürede Silinir?

Ortalama 24 – 48 saat içerisinde silinme gerçekleşir. Çok nadir istisnai durumlarda ise bu süre maksimum 72 saate kadar çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz