Sosyal Medya

Youtuber Ne Yapar ve Nasıl Para Kazanır?

İnternetin artık her eve girmesiyle birlikte sosyal medya siteleri de oldukça popüler bir hale geldi. Haliyle sosyal medya fenomenleri için de bu yolla para kazanma imkânları doğdu. Bunların başında Youtube platformu ve bu platform içerisindeki kanallar geliyor. Birbirlerine meydan okumalar, oyun, müzik ve nasıl yapılır videoları videoları derken açılan kanalların sayısı da aldı başını gitti.

Youtuber Nedir ve Ne Yaparlar?

Youtuber Ne Yapar ve Nasıl Para Kazanır? Sosyal Medya

Nasıl Türkçede bir işle meşgul olanın sonuna “-ci, -cı” eki getirerek sesleniyorsak İngilizcede de sonuna “-er” takısı getirilerek hitap ediliyor. Aynı Youtube sektöründekilere Youtuber dememiz gibi. Youtuberlar eğlence, oyun, müzik, makyaj, spor, sinema ve benzeri gibi birçok kategoride videolar yayınlayarak abone sayılarını yükseltmeye çalışıyorlar. Arttırılan abone sayısı da kişinin izlenme sayısını direk olarak etki ediyor. Aslında Youtube üzerinden kazanılan temel gelir, videonun içerisine eklenen reklamlardan geliyor. Gerekli koşulları yerine getirdiğiniz ve reklam sağlayıcısı Adsense’nin politikalarını ihlal etmediğiniz takdirde Adsense şirketine başvuru formu yollayarak siz de Youtube videolarınız üzerinden para kazanabilirsiniz. Yanı sıra belli başlı büyük kanallar firmalarla anlaşarak videolarına reklam yerleştirebiliyor ve böylece Adsense dışında ek olarak para kazanabiliyorlar. Fakat günümüzde bu mesleğin yaygınlaşmasıyla birlikte telif hakları başta olmak üzere bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu süreçte Youtuberlar partnerlik şirketleriyle anlaşıyor ve bu şekilde kanallarını koruma altına alıyorlar. Partnerlik şirketlerini bir tür menajer hizmeti sağlayan şirketler olarak düşünebilirsiniz. Videolarınızın çalınmasın durumunda ise bu şirketler telif hakkınızı koruyarak sizin adınıza süreci yürütüyorlar. Bu sebeple belli bir oranda büyüdükten sonra Youtube’da partnersiz devam etmek riskli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz