Teknoloji

Ram Nedir ? (Ram Bellek) Ne işe Yarar

Rastgele Erişim Belleği veya RAM ( rem olarak okunur ), bilgisayarın geçici olarak veri depolayan ve bilgisayarın “çalışan” belleği olarak hizmet veren fiziksel donanımdır .

Bir bilgisayar ya da telefon veya oyun konsolu alırken RAM kapasitesi ilk bakılan özelliklerdendir. Yeni bir cihaz alınırken ilk bakılan özellikler arasında bulunan RAM bellek nedir ve ne işe yarar? Bu soruların cevabını detaylıca açıklayalım.

Ram Nedir ? (Ram Bellek) Ne işe Yarar Teknoloji

Hızlı Veri Kullanma

Basitçe ifade etmek gerekirse, RAM belleğin amacı bir depolama cihazına hızlı okuma ve yazma erişimi sağlamaktır. Bilgisayarınız veriyi yüklemek için RAM bellek kullanıyor, çünkü aynı verileri doğrudan bir sabit sürücüden çalıştırmaktan çok daha hızlı .

Ram bellek nedir sorusuna bir örnek ile şu şekilde bir cevap verilebilir. Bir ofiste bulunan bir masa düşünün. Her zaman ya da sıklıkla kullandığınız belgeleri masanın üstünde bulundurursunuz. İşte bu tam olarak RAM belleğin bilgisayarda yaptığı işi ifade ediyor. Diğer belgelerinizi de çekmecelerde veya dolaplarda saklarsınız. Buna da sabit sürücü gibi düşünebilirsiniz.

Özet olarak, PC’nizin şu anda ve kısa sürede ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri geçici olarak saklayan son derece hızlı bir bilgisayar belleği türüdür. Bilgisayarınızın yakında işlemesi gerekeceğini düşündüğü her şeyi yüklediği yer, böylece bir şeye ihtiyaç duyduğunda süper hızlı okuyabilir. Bilginin uzun süre saklandığı sabit disk sürücüsü gibi sisteminizin depolama alanından oldukça farklıdır.

Kısa Süreli Hafıza Gibi Düşünün

RAM bellek bilgisayarın kısa süreli hafızası gibi düşünülebilir. Anlık olarak kullandığınız programların ve oynadığınız oyunların verilerini RAM belleğe yükleyerek hızlı bir şekilde erişim sağlar. Örnek olarak kullandığınız web tarayıcısında yeni bir sekme açtığınızda, bilgisayarınız bunu hızlı bir şekilde RAM bellekten okuyarak yapar. Bunun yerine bir HDD yada SDD den okuyacak olsaydı bilgisayarınız çok yavaş çalışacaktı.

RAM bellek hızlı veri okumak için idealdir.Ancak RAM bellek hafızası geçicidir ve bu hafızada bulunan veriler bilgisayar kullanımınıza bağlı olarak sürekli değişir. Bu yüzden bilgilerimizi saklayabilmek için HDD gibi sabit sürücülere ihtiyaç duyarız.

Farklı RAM Bellek Türleri Vardır

RAM demek aslında hafızayı ifade eder ve farklı RAM türleri vardır. RAM bellek iki ana biçimde bulunur.

DRAM (Dinamik Rastgele Erişim Belleği): Dinamik terimi, belleğin sürekli yenilenmesi gerektiğini belirtir veya içeriğini kaybeder. DRAM, genellikle bilgisayar aygıtlarındaki ana bellek için kullanılır. Bir PC veya akıllı telefonun 4 GB RAM veya 16 GB RAM’e sahip olduğu bildirilirse, bu numaralar cihazdaki DRAM veya ana hafızaya atıfta bulunur.

Daha spesifik olarak, modern sistemlerde kullanılan DRAM’lerin çoğu senkron DRAM veya SDRAM’dir. Üreticiler ayrıca bazen PC veya sunucu tarafından kullanılan SDRAM türünü tanımlamak için DDR kısaltmasını (veya DDR2, DDR3, DDR4 vb.) Kullanır. DDR, çift veri hızı anlamına gelir ve hafızanın bir saat döngüsünde ne kadar veri aktarabileceği anlamına gelir.

Genel olarak, bir cihazın daha fazla RAM’i varsa, o kadar hızlı çalışır.

SDRAM (Statik Rasgele Erişim Belleği) : DRAM tipik olarak ana bellek için kullanılırken, bugün SRAM sistem önbelleği için daha sık kullanılmaktadır. SRAM’in statik olduğu söylenir çünkü saniyede binlerce kez yenilenmesi gereken dinamik RAM’in aksine yenilenmesi gerekmez. Sonuç olarak, SRAM, DRAM’den daha hızlıdır. Bununla birlikte, her iki RAM tipi de değişkendir , yani güç kapatıldığında içeriklerini kaybederler.

Günümüzde satılan en yaygın RAM türü DDR4’tür, ancak eski sistemler DDR2 veya DDR3 kullanabilir. Bunlar, sadece belirli bir sistemde kullanılan RAM üretimini gösterir, her biri ardışık olanı daha yüksek bant genişliği ile daha yüksek hızlar sunar – daha yüksek megahertz (MHz) derecesi. Her nesilde ayrıca fiziksel değişiklikler görüldü, bu yüzden birbirleriyle değiştirilemezler.

Özellikle video oyun alanında diğer bir yaygın terim VRAM veya video RAM’dir. Bir zamanlar kendi başına bağımsız bir teknoloji parçası olmasına rağmen, VRAM bugün bir grafik yongasına ya da bir grafik kartına yerleştirilen belleği göstermek için kullanılıyor. Bu aslında Grafik DDR SDRAM veya daha yaygın olarak GDDR olarak adlandırılır. Çoğu modern grafik kartı GDDR5 kullanır, ancak bazıları daha yeni bir GDDR5X standardı , Nvidia’nın yeni RTX Turing ekran kartları GDDR6 kullanıyor .

Bazı niş grafik kartlarında , tipik olarak pahalı olmasına rağmen tedarik sorunları yaygın bir şekilde benimsenmediği anlamına gelen bazı benzersiz performans avantajları olan Yüksek Bant Genişliği Bellek (HBM ve HBM2) adı verilen bir RAM kullanılır.

RAM Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Gerekli olan RAM miktarı, kullanıcının ne yaptığına bağlıdır. Örneğin, video düzenleme yaparken, bir sistemin en az 16 GB RAM olması önerilir , ancak daha çok istenir. Photoshop kullanarak fotoğraf düzenleme için Adobe, Mac’te Photoshop CC’yi çalıştırmak için bir sistemin en az 3 GB RAM olmasını önerir. Bununla birlikte, kullanıcı aynı anda diğer uygulamalarla çalışıyorsa, 8GB RAM bile işleri yavaşlatabilir.

Yani bu tamamen bilgisayarı ne amaçla kullandığınaza bağlı. Kullanmak istediğiniz herhangi bir programın önerilen sistem gereksinimlerini inceleyerek ihtiyacanız olan RAM Bellek miktarına karar verebilirsiniz.

Telefonda Ram Nedir

Akıllı telefon kullanıcıarının merak ettiği sorulandan biride telefonda ram nedir? Telefonda ram ne işe yarar? Aslında bu sorunun ram nedir sorusundan bir farkı yoktur. Akıllı telefonlarda kullanılan ram türü ile yukaruda anlatılan ram bellek aynı işleve sahiptir. Örneğin telefonunuzda oyun oynarken, oynadığınız oyunu arkaplana alıp internet tarayıcısını açarak bir video izledikten sonra oyunu kaldığınız yerden sağlayabilirsiniz. İşte tam olarak bunu yapmanızı sağlayan Ram bellektir.

Bilgisayarımda Ne Kadar RAM var?

RAM almanız gerektiğine karar vermeden önce, bilgisayarınızda ne kadar RAM yüklü olduğunu bilmek faydalı olacaktır. Hangi işletim sistemini kullandığınıza bakmaksızın, kurulu RAM’inizi hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Windows – Sistem Özellikleri pencerenizi açmak için ⊞ Win+Pause tuşuna basın . Kurulu RAM’iniz Sistem bölümünde listelenecektir.
Mac – Apple menüsünü tıklayın ve “Bu Mac Hakkında” yı seçin. Kurulu RAM’iniz Bellek girişinde görüntülenecektir.

Masaüstü Bilgisayara Ram Nasıl Takılır

Ram Nedir ? (Ram Bellek) Ne işe Yarar Teknoloji

Bilgisayarı kapatın. Güç kablosunu çıkarın. Bilgisayarı daha kolay erişmek için kaydırmanız gerekirse, tüm kabloları arkadan çıkarın. Masaüstünü, kolay erişilebilecek bir yere yerleştirin. Masanın en arkasındaki bağlantı noktalarına yerleştirin.

Yan Kapağı açın. Bazı durumlarda kolay açma için ayar vidaları bulunur, eski durumlarda ise genellikle yıldız uçlu bir tornavida gerekir. Vidaları çıkardıktan sonra paneli kaydırın ve çekerek açın. Anakarta erişime izin veren paneli çıkardığınızdan emin olun. Bilgisayarın arkasındaki G / Ç bağlantı noktalarını arayarak hangi paneli çıkaracağınızı belirleyebilirsiniz. Bu bağlantı noktaları, monitör, Ethernet, hoparlör, USB ve daha fazlasını içerir. Onlar anakarta bağlı, bu yüzden karşı taraftaki paneli çıkarın. Direk olarak Ram bellek ve yuvalara erişim sağlayabiliyorsanız bu adımı geçin.

Kendinizi Topraklayın Ne zaman bir bilgisayarın içinde çalışırsanız, bileşenlerine zarar verebilecek elektrostatik boşalma riski vardır. Bu riski, anti statik bir bileklik takarak veya bilgisayarda çalışmadan önce kendinizi topraklayarak azaltabilirsiniz. Metal bir su musluğuna dokunmak sizi topraklayacaktır.

Mevcut Ram’i sökün (Gerekiyorsa): RAM’i değiştiriyorsanız, eski modülleri modülün her iki ucundaki mandallara bastırarak açın. RAM modülü yuvadan çıkmalı ve doğrudan çıkarmanıza izin vermelidir. Yandaki mandallara basmadan çıkarmaya çalışmayın. Aksi taktirde kırılabilirler.

RAM yuvalarının nasıl yerleştirildiğini kontrol edin. Pek çok anakartta RAM için dört yuva bulunur, ancak çiftler genellikle doğrudan yan yana kurulmaz. Örneğin, yarıklar A1, B1, A2, B2 şeklinde ortaya konabilir ve ilk çiftinizi A1 ve B1 üzerine kurarsınız. Hangi yuvaları kullanacağınızı bildiğinizden emin olmak için ana kart belgelerinize bakın.

RAM’inizi Takın. Her bir modülü doğrudan yuvanın içine doğru itin, alt taraftaki çentiklerin hizalı olmasını sağlayın. Takılana ve mandallar her iki yandaki yerine oturuncaya kadar doğrudan modülün üstüne düz bir basınç uygulayın. Modülleri içeri zorlamayın, aksi takdirde parçalayabilirsiniz.

Neredeyse tüm RAM çiftler halinde kuruludur. Bazı bilgisayarlar tek bir RAM çubuğuyla zorlanır ve yalnızca bir çubuğun kullanılması performansı düşürür.

Dokümantasyonunuzu elinizde kullanmadıysanız, renklendirmeye bakarak hangi yuvaların çift olduğunu sık sık söyleyebilirsiniz. Her bir etiket anakart üzerine kazınmış kenarda etiketlenebilirler. Bu etiketler küçük olabilir, bu yüzden yakından bakmak zorunda kalabilirsiniz.

Bilgisayarı toplayın. RAM taktıktan sonra, bilgisayarınızın kapağını kapatın ve kasa panelini tekrar yerine vidalayın. Tüm kabloları tekrar takın.

İşletim sisteminizi önyükleyin. Bilgisayarınızı açın ve işletim sisteminize önyükleme yapmasına izin verin. Yeni RAM kurulumunuz nedeniyle devam etmeniz istenebilir. Bilgisayarınız bu noktada ciddi bir hatayla karşılaşırsa, RAM yanlış takılmış olabilir veya yeni modüllerden birinde hatalar olabilir.

RAM’ın tanındığını doğrulayın. RAM’in doğru bir şekilde yüklendiğini ve kullanıldığını doğrulamak için bilgisayarınızın sistem bilgilerini açın. Ram bellek miktarının doğru görüntülendiğini iki kez kontrol edin.

Windows – ⊞ Win+Pause tuşlarına basarak Sistem Özellikleri penceresini açın . Yüklü RAM’inizi Sistem bölümünde doğrulayın.
Mac – Apple menüsünü tıklayın ve “Bu Mac Hakkında” yı seçin. Bellek girişine takılı RAM’inizi doğrulayın.

Dizisüstü Bilgisayara RAM Bellek nasıl takılır

Bilgisayarınızı kapattıktan sonra güç kablosunu sökün ve pilini çıkarın.

Dizüstü bilgisayarı ters çevirin, böylece altına erişebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarların çoğu RAM’i dizüstü bilgisayarın altındaki bir panelden değiştirmenize izin verir. Bu panele erişmek için küçük bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Panel genellikle bir RAM modülünün küçük bir görüntüsü ile işaretlenir. Kendinizi topraklamayı unutmayın.

Mevcut RAM’i çıkarın (gerekirse). Dizüstü bilgisayarların çoğunda bellek modülleri için yalnızca bir veya iki yuva bulunur. Yükseltme yapmak istiyorsanız mevcut RAM’inizi kaldırmanız gerekebilir. RAM’i 45 derecelik bir açıyla açacak şekilde her iki taraftaki mandalları ayırarak RAM’i çıkarabilirsiniz. Bu, modülü doğrudan dışarı çekmenize olanak sağlar.

Yeni RAM’inizi Takın. 45 derecelik bir açıyla yerleştirin ve ardından sabitlemek için aşağı doğru bastırın. Çentiklerin hizalı olduğundan emin olun. RAM’i baş aşağı takmaya çalışırsanız, sığmayacaktır. RAM’i yuvasına zorlamaya çalışmayın. Tüm dizüstü bilgisayarlarda çift RAM modülü olması gerekmez. Ayrıntılar için dizüstü bilgisayarınızın belgelerine bakın /

İşletim sisteminizi önyükleyin. Bilgisayarınızı açın ve işletim sisteminize önyükleme yapmasına izin verin. Yeni RAM kurulumunuz nedeniyle devam etmeniz istenebilir. Bilgisayarınız bu noktada ciddi bir hatayla karşılaşırsa, RAM yanlış takılmış olabilir veya yeni modüllerden birinde hatalar olabilir.

RAM’ın doğru takıldığından emin olun. RAM’in doğru bir şekilde yüklendiğini ve kullanıldığını doğrulamak için bilgisayarınızın sistem bilgilerini açın. Tutarın doğru görüntülendiğini iki kez kontrol edin.
Windows – ⊞ Win+Pause tuşlarına basarak Sistem Özellikleri penceresini açın . Yüklü RAM’inizi Sistem bölümünde doğrulayın.
Mac – Apple menüsünü tıklayın ve “Bu Mac Hakkında” yı seçin. Bellek girişine takılı RAM’inizi doğrulayın.

NOT: BURADA ANLATILAN RAM BELLEK TAKMA İŞLEMLERİ BİR BİLGİSAYAR ÜZERİNDE YAPILABİLECEK EN BASİT İŞLEMLERİNDENDİR. ANCAK BU KONUDA KENDİNİZE GÜVENMİYORSANIZ SİSTEMİNİZE HERHANGİ BİR ZARAR VERMEMEK İÇİN UZMAN BİRİNDEN DESTEK ALINIZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz