4 Bin Yıllık Zekâ ve Strateji Oyunu Mangala

Mangala; Türklere özgü olan ve geçmişte Köçürme adı ile oynanan ancak günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bir tür zekâ ve strateji oyunudur. Mangala, 17. yüzyılda dünya tarafından tanınmış bir oyundur. Hâlbuki mazisi 4 bin yıl kadar geçmişe dayanmaktadır.

4 Bin Yıllık Zekâ ve Strateji Oyunu Mangala Teknoloji

Öncelikle bu oyundan ilk olarak Kaşgarlı Mahmut, Divan-ı Lügat’it Türk’de bahsetmiştir. Sözlükte köçürme olarak adlandırılan oyunun anlamı göç ettirme, aktarma anlamına gelmektedir. Ancak daha sonralarında Araplara Mangala adıyla çevrilmesi, Araplardan da dünyaya yayılmasıyla birlikte adı Mangala olarak anılmaya başlanmıştır.

Osmanlı’da 16. yüzyıl minyatür tasvirlerinde sıkça rastlanan Mangala oyunu, aynı dönemde Avrupa eserlerinde nadirde olsa bulunmaktadır. Ayrıca yüksek ihtimalle hepiniz Mangala oyunu habersiz bir şekilde oynadınız, ne zaman mı? Mangala, Nokia 3310 telefonunda bulunan Bantumi oyununa neredeyse birebir benzemektedir. Hani şu eliyle taşları bir yerden alıp başka bir yere taşıyan oyun. Eğer sizde Nokia 3310 devrine yetişip, oyunlarını oynadıysanız muhtemelen Mangala oyununun mantığını az çok biliyorsunuz demektir.

] }
No comment