Teknoloji

Domain Nedir?

Alan adı (Domain) Nedir

Alan adı, web sitenizi ziyaret etmek için kişilerin tarayıcı URL çubuğuna yazdıkları web adresidir.

Basit bir ifadeyle açıklamak gerekirse, web siteniz bir ev ise, o zaman alan adınız onun adresi olacaktır.

Domain Nedir? Teknoloji

Daha ayrıntılı bir açıklama:

İnternet, küresel bir kablo ağıyla birbirine bağlı dev bir bilgisayar ağıdır. Bu ağdaki her bilgisayar diğer bilgisayarlarla iletişim kurabilir.

Onları tanımlamak için her bilgisayara bir IP adresi atanır. İP adresi , internetteki bir bilgisayarı tanımlayan bir dizi sayıdır. Tipik bir IP adresi şöyle görünür:

61.229.36.1

Şimdi böyle bir IP adresini hatırlamak oldukça zordur. En sevdiğiniz web sitelerini ziyaret etmek için bu numaraları kullanmanız gerektiğini düşünün. Ne kadar da zor olurdu.

Alan adları bu sorunu çözmek için icat edildi.

Şimdi bir web sitesini ziyaret etmek istiyorsanız, uzun bir sayı dizisi girmenize gerek yoktur. Bunun yerine, tarayıcınızın adres çubuğuna kolayca hatırlayabileceğiniz bir alan adı yazarak ziyaret edebilirsiniz.

Bir alan adı, harflerin ve rakamların herhangi bir kombinasyonu olabilir ve .com, .net, org vb. gibi çeşitli alan adı uzantılarının kombinasyonunda kullanılabilir.

Örneği şuanda bu yazıyı okuduğunuz sitemizin alan adı webhazine.com’dur

Alan Adı Nasıl Çalışır

Alan adlarının nasıl çalıştığını anlayabilmek için tarayıcı adres çubuğuna bir url girdiğinizde arka planda gerçekleşen işlemlerin ne olduğuna bakalım.

Tarayıcınzın adres çubuğuna bir url girdiğiniz zaman, ilk önce Alan Adı Sistemini(DNS) oluşturan global bir ağa istek gönderilir.

Bu global sunucular daha sonra alan adı ile ilişkili ad sunucularını (nameserver) arar ve isteği bu sunuculara iletir.

Örneğin alan adınız turhost sitesindeb olsun ad sunucuları şu şekilde olacaktır.

cpns1.turhost.com
cpns2.turhost.com

Bu isim sunucuları barındırma şirketi tarafından yönetilen bilgisayarlardır. Barındırma şirketi isteği web site dosyalarının bulunduğu bilgisayara iletecektir. Bu bilgisayara ise bir web sunucusu denir. Bu bilgisayarlara özel yazılımlar yüklüdür (Apache, Nginx). Bu sunucu bilgisayar web sayfasını işleyip isteğin geldiği tarayıcıya gönderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz