Para Transferi Nedir?

Para transferi, bir kişiden diğerine bankacılık ve posta işlemleri, para transfer sistemleri ve çevrimiçi hizmetleri kullanarak yapılan bir işlemdir. Ayrıca, havale yapıları; alıcının göndereni ile hizmetler için komisyon çeken bir aracıdan oluşur.

Para Transferi Nedir? Genel

Dünyada Kullanılan Para Transferleri Nelerdir?

Dünyada kullanılan 10 adet para transfer sistematiği bulunmaktadır. Bu sistematikler;

Dış Transferler: Bir eyaletten diğerine fon işlemi. Bu tür bir transfer hem ulusal para hem de yabancı para transferini sağlar.
Yurt İçi Transferler: Bunlar, ülke içinde yapılan transferlerdir.
Cari Hesabın Açılmasıyla Transfer Yapılması: Bu tür bir işlemin önceden açılmış bir cari hesaba fon transferi yapılmasını sağlar.
Karttan Karta Para Transferi: Bu çok kullanışlı ve hali hazırda yaygın bir işlem türüdür. Bunun için gönderenin ve alıcının bir bankanın banka kartına sahip olması gerekir, bu durumda komisyonların para transferi için alınmaması ve bankanın kuyruğunda durması gibi aktarma işlemine gerek yoktur. Çünkü, ATM’ler aracılığı ile işlemler yapılabilmektedir.
Sözleşmeye Bağlı Devir: Sözleşmeye dayalı ilişkilere göre (hücresel iletişim, krediler, kamu hizmetleri ödemesi) kuruluşların hesaplarına fon transferidir.
Posta Transferleri: Bu posta yoluyla yapılan bir para işlemidir, bu transferi gerçekleştirmek için herhangi bir postanenin hizmetlerini kullanabilirsiniz.
Para Transfer Sistemi Yoluyla Para Transferi: Bu tür bir transfer bankanın herhangi bir şubesinde yapılabilir.
Adres Transferleri: Gönderilen parayı alabileceğiniz adresi açık bir şekilde gösteren işlemlerdir.
Adressiz Transferler: Bu hizmetin verildiği bankanın herhangi bir şubesinden para almanıza izin veren transferdir.
Çevrimiçi Sistemleri Kullanarak Para Transferi: Bu yöntem, evinizden ayrılmadan bir elektronik cüzdanınız varsa, herhangi bir ülkeye veya benzer bir sistemin elektronik cüzdanına veya bir banka kartına ya da transfer sistemlerini kullanarak para almak için para transferi yapmanıza olanak sağlar.

] }
No comment