Mobil Uygulama Güvenlik Testi

Mobil uygulama güvenlik testi mobil uygulamanıza herhangi bir sızmanın olup olmadığını kontrol etmenizi sağlayan bir testtir.

Mobil Uygulama Güvenlik Testi Teknoloji

Mobil Uygulama Güvenlik Testi Nedir?

Genel olarak mobil uygulama güvenlik testi nedir diye merak ediyorsanız bu testler işletmelerin ya da kişilerin mobil uygulamaların güvenilirliğini kontrol etme amaçlı olarak gerçekleştirdikleri testlerdir. Bu testler yardımı ile uygulamanın güvenlik durumu ve uygulamanın güvenilirliğini arttırmayı sağlayacak öneriler mobil uygulama sahiplerine verilmektedir.

Mobil Uygulama Güvenlik Testi Hangi Verileri Test Eder?

Mobil uygulama güvenlik testi aşağıdaki konulardaki verileri test etmektedir

⦁Müşteri güvenliği
⦁Ağ
⦁Sistem
⦁Web uygulamaları vs.
⦁Bu veriler test edilerek marka değeri ve itibarının korunması amaçlanır.

Mobil Uygulama Güvenlik Testine Neden İhtiyaç Duyulur?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte internet hemen hemen her alanda kendisini göstermeye başladı. Kişisel veri ve bilgilerin en çok kullanıldığı alanlardan birisi olan mobil uygulamalarda bu bilgilerin korunup korunmadığını öğrenmenin tek yolu mobil uygulama güvenlik testleri olup her mobil uygulama sahibinin yararlanması gereken testlerdir. Güvenlik önlemlerinin arttırılması ile birlikte kişisel verileri ve marka verilerini çalmaya çalışan hacker kişilerin yöntemleri de gelişmektedir. Bu nedenle standart testler ile hacker kişilerin mobil uygulamalara giriş yapıp yapmadığını saptamak mümkün değildir. Bu girişleri saptayacak testler ancak sızma testleri konusunda deneyimli kişi ya da firmaların gerçekleştirdiği analizlerdir. Bu analizler ile mobil uygulamanın güvenliğinin zayıf olduğu ya da tehdit altında olduğu konular saptanır ve bu konulara özel olarak güvenlik önlemleri ve çözümler getirilir.

Mobil Uygulama Güvenlik Testinin Avantajları

Mobil uygulama güvenlik testleri mobil uygulama kullanıcılarına pek çok avantaj sağlamaktadır:

Müşteri Güvenliğini Sağlar

Müşterilerin bilgilerini koruma altına alır. Pek çok hacker müşteri bilgilerini çalmaya çalıştığı için mobil uygulama kullanan pek çok kullanıcı bu konuda bilgilerini koruma altına alan platformları tercih etmek istemektedir. Bu konuda mobil uygulama güvenlik testi ile güvenlik kontrolü sağlanan platformlar her zaman müşteriler tarafından daha çok tercih edilen bir platform olacaktır.

⦁Marka Değeri ve İrtibatı Korunur

Hacker kişiler müşterilerin bilgilerini çalmaya çalıştığı kadar aynı zamanda mobil uygulama sahibi kişinin marka ve hizmetinin değer ve irtibatını zedeleyecek faaliyetler gerçekleştirirler. Bu konuda devreye giren mobil uygulama güvenlik testi marka ve itibarınızı korumanızı sağlar. Hacker girişimlerinin gerçekleşmesinin önlenmesi ticari sırlarınızı korumanızı ve gözetmenizi sağlar.

⦁Güvenlik Eksikliklerinin Giderilmesini Sağlar

Güvenlik testleri çoğunluğun düşündüğünün aksine genel bir tespit değil aynı zamanda özel olarak bu alanlardaki eksikliğinin tespitini ve aynı zamanda çözüm önerisi de sunacak nitelikte olmaktadır. Mobil uygulamanızdaki güvenlik eksikliklerinin giderilmesini sağlayan mobil uygulama güvenliği testi ile uygulamada güvenliğin zayıf olduğu alanları tespit edebilir ve bu alanların güvenliğini sağlayarak uygulamanızdaki güvenlik noksanlıklarını çözümleyebilirsiniz.

] }
No comment