İş Fikirleri

Hibe Nedir ve Nasıl Alınır?

Hibe, kamu değeri olan bir projenin uygulanması için herhangi bir Türk ya da uluslararası kuruluş tarafından size verilen bir para miktarıdır. Hibe, ücretli veya ücretsiz olarak, teminatçı tarafından sağlanan şartlar altında sağlanır. Bu nedenle, belirli bir projeniz olduğunda, bir başvuru formu doldurmanız gerekir.

Hibe Nedir ve Nasıl Alınır? İş Fikirleri

Başvuru, hibe için yazılı bir talep olabilir. Nasıl bir ticari şirket yatırımcıları işletmeye para yatırmaya ikna etmek amacıyla bir iş planı hazırlarsa, başvurucuyu projenize yatırım yapmaya ikna etmek için uygulama gereklidir. Ancak, bir iş planından farklı olarak, ticari olmayan bir projeye, yani açıkça kâr getirmeyecek bir işe fon almak için bir başvuru yazılır. Başvuru sahipleri, burs için başvuran kişi veya kuruluşlar olabilir. Hibe kuralı olarak, hayır kurumları ve devlet fonları, üyelerine kar getirmeyecek projeleri destekleyen kuruluşlara (proje yöneticileri, şirket sahipleri, kuruluşun kurucuları vb.) şartlar altında sağlamaktadır.

Hibe Nasıl Alınır? Adım Adım Hibe Almak

Hibe almak ve projenizi geliştirmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri okuyabilir, hibe kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

1. Hibeler rekabetçi bazda dağıtılır. Bağış yapan kuruluş tarafından ilan edilen miktarlar çerçevesinde (bağışçılar, vakıflar, yardım kuruluşları) olarak adlandırılır.

2. Projenin koşullarına bağlı olarak kayıtlı kamu, belediye ve devlet kuruluşları, yaratıcı gruplar veya bireyler hibe almaya katılabilir.

3. Hibe alımına katılmak için, bir hibe başvuru formu doldurmanız gerekir. (Başvurular, fon sağlama ihtiyacı olan hibe veren kuruluşları ikna etmek için tasarlanmıştır). Başvurular, bu fonun rekabet koşullarına göre sınırlı bir süre için kabul edilir.

4. Tüm projeler bir uzman konseyi tarafından gözden geçirilir ve program kurulu tarafından onaylanır (bu durumda, sunulan materyaller, donörün misyonu, alaka düzeyi ve mevcut öncelikleri açısından uzmanlar tarafından değerlendirilir).

5. İhaleyi kazanan firmaya fon transferi, hibe veren kuruluş ile başvuru sahibi arasındaki bir anlaşmaya dayanarak yapılır (anlaşma tarafların sorumluluğunu açıklar, iş zamanlamasını belirtir, raporlama, fon transferi için bir program oluşturulur).

6. Proje sonunda, sonuçları uygulayıcılar tarafından hibe döneminden sonra (proje uygulama süresi) program personeline bildirilir. Hibe sahibi, hibe kullanımına ilişkin olarak kurucuya yani, hibe alacak kişiye bir rapor sunmalıdır.

7. Raporda maddi ve manevi bölümler bulunmalıdır. Hibe Anlaşması’nda belirtilen süre zarfında rapor sunmayan hak sahibi “kara listeye” alınır.

8. Hibe alıcısı tarafından fonların kötüye kullanılması hakkında bilgi, ülkenin veya kurumun “Hibe Departmanı” tarafından vergi müfettişliğine iletilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz