MobilSosyal Medya

Mobil Pazarlama Nedir?

Reklam ve pazarlama artık sadece dergi reklamları veya televizyon reklamları aracılığıyla yapılmamaktadır. Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların icadı mobil pazarlamayı yarattı; şirketlerin size daha fazla reklam ve promosyon kampanyası ile ulaşmaları için size daha fazla mal ve hizmet satabilmeleri için tasarlandı.

Mobil Pazarlama Nedir? Mobil Sosyal Medya

Mobil Pazarlama Nedir?

Temel olarak, mobil pazarlama, şirketler tarafından mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmak ve onları ürünlerini veya hizmetlerini satın almaya ikna etmek için kullanılan dijital bir pazarlama stratejisidir. Bu pazarlamayı “mobil” kılan şey, mobil pazarlama şirketlerinin sunduğu reklamların veya promosyonların akıllı telefon ve tabletleriyle tüketicilere dağıtılmasıdır.

Mobil Pazarlama Şirketleri Size Nasıl Ulaşıyor: Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlama kanalları, pazarlama şirketlerinin ve diğer işletmelerin, reklam ve promosyonlarıyla tüketicilere ulaşmaya çalıştıklarının ana yoludur. Mobil pazarlamada en çok kullanılan dijital pazarlama kanallarından birkaçı:

Mobil web siteleri : Şirketler, özellikle çevrimiçi perakendeciler, potansiyel tüketicileri mobil cihazlarını kullanarak ürün satın almaya teşvik etmek için mobil uyumlu web siteleri geliştirmeye çalışmaktadır.

E-posta reklamları : Çoğu kişi telefonlarındaki e-postalarını kontrol ettiğinden, e-postayla gönderilen promosyonların mobil ekranlar için optimize edilmesi giderek daha önemli hale geldi.

QR Kodları ve NFC Etiketleri : Bu pazarlama biçimi, ilgilenen müşterilerin, film afişleri gibi reklamlara dahil edilen QR kodlarını veya NFC etiketlerini taramak için telefonlarının QR kod tarayıcılarını veya NFC teknolojilerini kullanmalarını sağlar . Müşteriler, bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir kodu veya etiketi tarayabilir.

SMS (Metin Mesajlaşma) pazarlaması : Bazı şirketler, müşterilerini yaklaşmakta olan satışlar, kuponlar veya ürünle ilgili diğer promosyonlar hakkında bilgilendirmek için kısa mesaj uyarıları için kaydolmalarını teşvik eder .

Mobil uygulamalar : Pek çok işletme, özellikle perakendeciler, müşterilerin mobil cihazlarından ürünleri rahatça satın almalarını sağlamak ve müşterileri daha fazla satın almaya ikna etmek için reklamlar ve kuponlar görüntülemek için kendi mobil uygulamalarını geliştirmiştir.

Konum tabanlı pazarlama : Bu pazarlama şekli, mobil coğrafi konumlarına dayalı olarak, mobil reklamların bir tüketicinin mobil cihazında görünmesini içerir.

Oyun içi mobil pazarlama : Telefonunuzda mobil oyunlar oynarken ortaya çıkan reklamlar.

Mobil Pazarlama Verilerinin Nereden Gelir?

Mobil pazarlama şirketleri, kişiselleştirilmiş, hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmak için sizinle ilgili verileri toplar ve kullanır. Business Insider’a göre , bu veriler birkaç ana kaynaktan geliyor. Bazıları telefonunuzdaki uygulamalar tarafından üretilir, ancak verilerin çoğu telefonunuzun konum verilerinden ve sosyal medya etkinliğiniz tarafından oluşturulan verilerden gelir. Her iki veri kaynağı da pazarlama şirketlerine “gerçek zamanlı hiper-yerel hedefli reklamcılık sunma” olanağı sağlar.

Mobil Pazarlama Nerede Gördünüz

Bir akıllı telefonunuz varsa, mobil pazarlamayı deneyimlediniz, bunun hakkında şüphe yok. İşte günlük mobil pazarlamanın birkaç örneği:

Taranması kolay barkodlu e-postayla gönderilen kuponlar : Kohl ve DSW gibi perakendeciler, müşterileri kuponları mağazalarında kullanmaya teşvik etmek için sıklıkla mobil dostu, taranması kolay barkodlu müşterilere e-posta gönderir.

Mobil pazarlama bugünlerde her yerde ve mobil pazarlama şirketleri yalnızca reklamlarıyla size ulaşmada daha iyi oluyorlar. Ayrıca, bir mobil cihaz kullandığınız sürece bu reklamlardan kaçamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz