Güvenli Mod Nedir

Güvenli Mod, Windows işletim sistemlerinde , işletim sistemi normal bir şekilde başlatılmadığında Windows’a sınırlı erişim sağlamak için kullanılan bir tanılama modudur .

Güvenli Mod, macOS’ta Güvenli Önyükleme olarak adlandırılır. Güvenli Mod terimi ayrıca e-posta istemcileri , web tarayıcıları ve diğerleri gibi yazılım programları için sınırlı bir başlangıç ​​modunu da ifade eder .

Güvenli Mod Nedir Genel

Güvenli Mod Kullanılabilirliği

Güvenli Mod, Windows 10 , Windows 8 , Windows 7 , Windows Vista , Windows XP ve Windows’un daha eski sürümlerinde bulunur.

Güvenli Modda Olduğunuz Nasıl Anlaşılır

Güvenli Moddayken, Masaüstü arka planı, dört köşenin tamamında Güvenli Mod yazan düz siyah bir renkle değiştirilir . Ekranın üst kısmı aynı zamanda mevcut Windows kurulum ve servis paketi seviyesini gösterir.

Bu sayfanın en üstündeki resim Windows 10’da Güvenli Mod’un nasıl göründüğünü gösterir.

Güvenli moda nasıl erişilir

Güvenli Mod’a, Windows 10 ve Windows 8’deki Başlangıç ​​Ayarları’ndan ve önceki Windows sürümlerinde Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri’nden erişilir .(Bu menüye bilgisayar açılırken f8 tuşuna basılarak ulaşılabilir. )

Windows’u normal olarak başlatabiliyorsanız, ancak Güvenli Mod’da başlatmak istiyorsanız , Sistem Yapılandırması’nda değişiklik yapmak gerçekten kolay bir yoldur .

Yukarıda belirtilen Güvenli Mod erişim yöntemlerinden hiçbiri işe yaramazsa, Windows’u Güvenli Mod’da yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz .

Güvenli Mod Nasıl Kullanılır?

Çoğu zaman, Güvenli Mod tıpkı Windows’u normal şekilde kullandığınız gibi kullanılır. Diğer durumlarda yaptığınız gibi Windows’u Güvenli Mod’da kullanmanın tek istisnası, Windows’un bazı bölümlerinin alıştığınız kadar hızlı çalışmayabilir.

Örneğin, Windows’u Güvenli Mod’da başlatırsanız ve bir sürücüyü geri almak veya bir sürücüyü güncellemek istiyorsanız, bunu normalde Windows kullanırken yaptığınız gibi yaparsınız. Kötü amaçlı yazılım taraması yapmak , programları kaldırmak , Sistem Geri Yükleme vb. Kullanmak da mümkündür .

Güvenli Mod Seçenekleri

Aslında üç farklı Güvenli Mod seçeneği var. Hangi Güvenli Mod seçeneğinin kullanılacağına karar vermek, yaşadığınız soruna bağlıdır.

İşte üçünün açıklamaları ve ne zaman kullanılacağı:

Güvenli mod

Güvenli Mod, Windows’u , işletim sistemini başlatmak için mümkün olan en az minimum sürücü ve hizmetle başlatır.

Windows’a normal şekilde erişemiyorsanız ve Internet’e veya yerel ağınıza erişmeniz gerekmiyorsa Güvenli Mod’u seçin .

Ağ ile güvenli mod

Ağ Destekli Güvenli Mod, Windows’u Güvenli Mod ile aynı sürücü ve servislerle başlatır, ancak ağ servislerinin çalışması için gerekli olanları da içerir.

Güvenli Modu seçmiş olmanızın nedenleriyle aynı zamanda Ağınıza veya internete erişmeniz gerektiğinde Ağ Bağlantılı Güvenli Mod’u seçin .

Bu Güvenli Mod seçeneği, Windows başlatılmadığında ve sürücüleri indirmek, sorun giderme kılavuzunu takip etmek, vb. İçin internete erişmeniz gerektiğinden şüphelendiğinizde kullanılır.

Komut İstemi ile Güvenli Mod

Komut İstemi ile Güvenli Mod Güvenli Mod ile aynıdır Komut İstemi yerine Explorer’ın varsayılan kullanıcı arayüzünde olarak yüklenir.

Güvenli Mod’u denediyseniz ancak görev çubuğu, Başlat ekranı veya Masaüstü düzgün yüklenmiyorsa, Komut İstemi ile Güvenli Mod’u seçin .

Diğer Güvenli Mod Türleri

Yukarıda da belirtildiği gibi, Güvenli Mod genellikle herhangi bir programın varsayılan ayarları kullanan bir modda başlatılmasına, yani neyin sorun yaratabileceğini tespit etmek için kullanılan bir terimdir.

Buradaki fikir, program yalnızca varsayılan ayarlarıyla başladığında, sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlamanızın ve sorunu daha da gidermenizi sağlamasıdır.

Genelde olan şey, program özel ayarları, değişiklikleri, eklentileri, uzantıları vb. Yüklemeden başladığında, diğer özel ayarları birer birer etkinleştirebilir ve ardından sorun çıkaran ayarı, eklentiyi vb. bulmanızı kolaylaştırır.

Bazı akıllı telefonlar da Güvenli Modda başlatılabilir. Telefonunuzun kullanım kılavuzunu kontrol etmeniz gerekir, çünkü nasıl yapılacağı belli değildir. Bazıları, telefon başlarken menü düğmesini basılı tutmanıza ya da hem ses açma hem de ses kısma tuşlarına basmanızla kullanılabilir. Bazı telefonlar, Güvenli Mod anahtarını ortaya çıkarmak için güç tuşuna basılı tutar.

macOS, Windows, Android ve Linux işletim sistemlerinde Güvenli Mod ile aynı amaç için Güvenli Önyükleme kullanır . Bilgisayarı açarken Shift tuşunu basılı tutarak etkinleştirilir.

Microsoft Outlook’u güvenli modda da kullanabilirsiniz . Bunu yapmak, Okuma Bölmesini, uzantıları ve bazı özel ayarları devre dışı bırakarak Outlook’un normal şekilde başlamasını engelleyen sorunları giderebilmenizi sağlar.

Firefox web tarayıcısı, sorun giderme amacıyla güvenli modda başlatılabilen bir program örneğidir . Aynı doğrudur Chrome için onun ile Gizli Mod ve Internet Explorer’ın ile erişilebilir “NoAdd eklentileri” modunda IExplore -extoff Çalıştır komutu

] }
No comment