Genel

Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir

Bir bilgisayarın güç kaynağı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir Genel

Güç kaynağı birimi, bilgisayar kasasının içindeki birçok parça için prizden sağlanan gücü kullanılabilir güce dönüştürmek için kullanılan donanım parçasıdır.

Alternatif akımı (AC), bilgisayar bileşenlerinin normal çalışması için ihtiyaç duydukları, doğru akım (DC) olarak adlandırılan sürekli bir güç şekline dönüştürür. Ayrıca , güç kaynağına bağlı olarak otomatik veya manuel olarak değişebilecek voltajı kontrol ederek aşırı ısınmayı da düzenler.

Bilgisayarda kullanılan bazı donanım bileşenlerinden farklı olarak, kulanılması zorunlu olan bir parçadır. Güç kaynağı kullanılmadan iç donanımlar çalışmaz. Örneğin bir yazıcı bilgisayarın çalışması için gerekli olmayan bir parçadır.

Anakartlar , kasalar ve güç kaynaklarının tümü, form faktörü adı verilen farklı boyutlarda gelir . Üçünün de birlikte düzgün çalışması için uyumlu olması gerekir.

CoolMax , CORSAIR ve Ultra en popüler PSU üreticileridir, ancak genellikle bilgisayar satın alma işleminde zaten satın almış olursunuz , bu nedenle yalnızca birini değiştirirken bununla ilgilenirsiniz.

Not: Güç kaynağı birimi genellikle PSU olarak kısaltılır ve güç kaynağı ya da güç dönüştürücü olarak da bilinir.

Not: Bir PSU’nun genellikle kullanıcı tarafından bakımı yapılamaz. Güvenliğiniz için ,bir güç kaynağı ünitesini asla açmamak akıllıca olacaktır.

Güç kaynağı ünitesi açıklaması

Güç kaynağı ünitesi, kasanın hemen arkasına monte edilmiştir. Bilgisayarın güç kablosunu takip ederseniz, güç kaynağının arkasına takıldığını görürsünüz. Genellikle, çoğu insanın görebileceği güç kaynağının tek kısmı olan arka kısımdır.

Güç kaynağının arkasında, bilgisayar kasasının arkasına hava gönderen bir fan açıklığı da vardır.

PSU’nun kasanın dışına bakan tarafında, bir güç kaynağına bağlı bir güç kablosunun takıldığı erkek, üç uçlu bir bağlantı noktası bulunur. Ayrıca genellikle bir güç anahtarı ve bir güç kaynağı voltaj anahtarı vardır .

Büyük renkli kablo demetleri, güç kaynağı ünitesinin diğer tarafından bilgisayara doğru uzanır. Tellerin karşı uçlarındaki konektörler, güç sağlamak için bilgisayarın içindeki çeşitli bileşenlere bağlanır. Bazıları özellikle anakarta takılacak şekilde tasarlanırken, diğerleri fanlara, disket sürücülere , sabit sürücülere , optik sürücülere ve hatta bazı güçlü video kartlarına uyan konektörlere sahiptir .

Güç kaynağı birimleri, bilgisayara ne kadar güç sağlayabileceklerini göstermek için watt cinsinden derecelendirilir. Her bilgisayar parçası düzgün çalışması için belirli miktarda güç gerektirdiğinden, doğru miktarda sağlayabilecek bir PSU’ya sahip olmak önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz