Teknoloji

En Popüler Arama Motorları

Çoğumuz günde en az bir kere hatta çok kez bir arama motoru kullanıyoruz. Bu harika araçlar, aklımıza gelen gelmeyen hemen her konuda bilgi bulmamıza yardımcı oluyor. Peki en çok kullanılan arama motoru hangisidir.? Bu, coğrafi olarak dünyanın neresinde olabileceğinize bağlı, ancak insanlar tarafından en sık kullanılan birkaç arama motoru var.

En Popüler Arama Motorları Teknoloji

Hangi Arama Motoru En Çok Kişi Tarafından Kullanılır?

Her yıl yüzlerce milyon arama sorgusu ile dünyanın dört bir yanında daha fazla insan tarafından kullanılan en popüler arama motoru Google’dır. Bunu yanı sıra Baidu, Çin’de en çok kullanılan arama motoru. İşte size NetMarketShare’in dünyadaki arama motoru kullanımı hakkında fikir verecek bazı istatistikleri:

“Geçtiğimiz haziran ayında, Google, küresel arama motoru pazarının yüzde 68,75’ini kaplıyor. Baidu ise 18,03. Bu, Yahoo ve Bing’in Birleşiminden daha fazla. Yahoo, Haziran ayı itibarıyla yüzde 6,73 ile üçüncü sırada. Bing, geçen aydan bu yana, küresel arama motoru pazarının sadece yüzde 5,55’ini oluşturuyor.”

Peki bu kadar çok insan webte aradığını bulmak için neden Google’ı kullanıyor? Kullanım kolaylığı, aramanın etkinliği ve sonuçların alaka düzeyi, insanların bu arama moturunu tekrar tekrar kullanmasının sebebidir. Google, hizmetlerini herkes için kullanımı kolay bir hale getirmeyi bir misyon haline getirmiştir ve her yıl daha fazla özellik ve platformlarını kullanmanın daha fazla yolu ile bu görevi yerine getirmeye devam etmektedir.

Ancak Google sadece arama ile ilgili değil. Bu çok yönlü Web şirketi, kolayca biçimlendirilebilir haber uyarıları, yüz binlerce multimedya seçeneği sunan popüler bir video arama motoru, anında mesajlaşma ve milyonlarca insanın günlük yaşamlarında her gün kullandığı pek çok kullanışlı Google hizmeti sunar – Gmail’i düşünün , YouTube, Google Haritalar, Google Görseller vb. İle inanılmaz derecede zengin bir portföyünüz var. Bu hizmetleri bir araya getirin ve günlük olarak olağanüstü miktarda arama sorgusunu hesap edin. İşte bu bunlarun gerçek sayılara nasıl göründüğüne hızlı bir bakış:

Google şu anda ortalama olarak saniyede ortalama 40.000’den fazla arama sorgusu gerçekleştiriyor; bu da günde 3,5 milyardan fazla arama ve dünya genelinde yılda 1,2 trilyon arama anlamına geliyor.

Dünyanın en popüler arama motoru olan google gerçekten harika bir kaynaktır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz