BloggerSosyal Medya

Blogger Ne demek? Blogger ile Blog Açmak

Blogger , Google’ın web üzerinde blog oluşturmak için kullandığı ücretsiz bir araçtır. Blogger’ın önceki sürümleri Blogger logosuyla dolu bir şekilde markalıydı, ancak en son sürüm esnek ve markasız, bu nedenle yüksek bir bütçe olmadan bloglar oluşturmak ve tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Blogger Ne demek? Blogger ile Blog Açmak Blogger Sosyal Medya

Blogger’ı kullanmanın en büyük avantajı, barındırma ve analitik dahil tamamen ücretsiz olmasıdır. Reklamları gösterme seçeneğini kullanarak blog üzerinden para kazanabilirsiniz.

Blogger’a Başlarken

Arkadaşlarınızı ve ailenizi yaşamınızla ilgili haberdar etmek, kendi tavsiye blogunuzu barındırmak, siyasi görüşlerinizi tartışmak veya ilgi alanınızdaki deneyimlerinizi ilişkilendirmek için bir blog kullanabilirsiniz. Birden fazla katılımcının olduğu blogları barındırabilir veya kendi kişisel blogunuzu düzenleyebilirsiniz.  Blogger’ı Podcast yayınları yapmak için bile kullanabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, Google’ın Blogger’ı korumak için yeni hizmetler oluşturmak için harcadığı kadar çaba harcamaması. Blogger hizmetinin bir gün bitmesi ihtimali var. Tarihsel olarak Google, içeriği diğer platformlara taşımak için yollar sağlamıştır, bu nedenle Google’ın Blogger’ı sonlandırmaya karar vermesi durumunda WordPress’e veya başka bir platforma geçme imkanınız vardır.

Blogunuzu Ayarlama

Blogger hesabı oluşturmak kolaydır. Bir hesap oluşturun, blogunuzu adlandırın ve bir şablon seçin. Hepsi bu kadar. Aynı hesap adına sahip birden fazla blog barındırabildiğiniz için bu bölümü yalnızca bir kez yapmanız gerekir. Bu şekilde, işletmenizle ilgili profesyonel blogunuzu, örneğin köpekler hakkındaki kişisel blogunuzdan ayırabilirsiniz.

Blogunuzu Barındırma

Blogger blogunuzu blogspot.com’da barındırır. Yeni bir blog oluştururken varsayılan bir Blogger URL’sini, mevcut etki alanınızı veya Google Etki Alanları’nden satın aldığınız bir etki alanını kullanabilirsiniz. Google’ın ücretsiz barındırma hizmetlerini kullanmanın avantajı, inanılmaz derecede iyi ölçeklendirilmeleridir, bu nedenle popüler hale gelirse blogunuzun çökmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Anlık olarak çok sayıda ziyaretçi sitenize girebilir.

Mesajlarınızı E-postayla Gönderin

İsteğe bağlı olarak Blogger’ı gizli bir e-posta adresiyle yapılandırabilirsiniz, böylece yazılarınızı blogunuza e-postayla gönderebilirsiniz.

Resimler

Blogger, masaüstünüzden resim yüklemenizi ve blogunuza göndermenizi sağlar. Resimleri masaüstünüzden sürükleyip bırakın ve içeriğinize ekleyin. Fotoğrafları gömmek için Google Fotoğraflar’ı da kullanabilirsiniz . Blog yazılarına YouTube videoları da eklenebilir.

Görünüm

Blogger birkaç varsayılan şablon sunar, ancak birden fazla ücretsiz ve premium kaynaktan bir şablon yüklemeyi seçebilirsiniz . Blogunuzu daha da özelleştirmek için gadget’ları (WordPress widget’larının Blogger eşdeğeri) ekleyin ve değiştirin.

Sosyal Tanıtım

Blogger, Facebook ve Pinterest gibi çoğu sosyal paylaşım sitesiyle uyumludur ve yayınlarınızı Google + ‘da(yakın zamanda kapanıyor) otomatik olarak tanıtabilirsiniz.

Şablonlar

Blogger için başlangıçta birkaç şablondan birini seçersiniz. İstediğiniz noktada yeni bir şablona geçebilirsiniz. Şablon, blog’unuzun görünümünü değiştirir.

Ayrıca, CSS ve web tasarımı konusunda ileri düzeyde bilgi sahibi olursanız, bir şablonu özelleştirebilir ve oluşturabilirsiniz. Birçok site ve kişi Blogger şablonlarını kişisel kullanım için ücretsiz sunar.

Bir şablondaki öğelerin çoğunun düzenini sürükleyip bırakarak değiştirirsiniz. Yeni sayfa öğeleri eklemek kolaydır ve Google size bağlantı listeleri, başlıklar, afişler ve AdSense reklamları gibi iyi bir seçim sunar.

Para kazanmak

Blog sayfanıza otomatik olarak reklam yerleştirmek için AdSense’i kullanarak doğrudan blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Kazandığınız miktar, konunuza ve blogunuzun popülerliğine bağlıdır. Google, Blogger’daki bir AdSense hesabına kaydolmak için bir bağlantı koyar. AdSense’ten kaçınmayı seçebilirsiniz ve blogunuzu oraya koymadıkça hiçbir reklam görünmez.

Gizlilik

Blog gönderileri oluşturmak istiyorsanız, ancak yalnızca özel bir günlük tutmak istiyorsanız veya yalnızca arkadaşlarınızın veya ailenizin okumalarını istiyorsanız, yazılarınızı özel veya onaylı okuyucularla sınırlı tutmayı seçebilirsiniz.

Özel gönderi Blogger’da çok ihtiyaç duyulan bir özellikti, ancak tek tek yazılar için değil, yalnızca tüm blog için yayın düzeyini ayarlayabilirsiniz. Yayınınızı belirli okuyucularla sınırlarsanız, her kişinin bir Google hesabı olması ve oturum açmış olmaları gerekir.

Etiketler

Blog gönderilerine etiketler ekleyin; böylece plajlar, yemek pişirme veya kuşlar hakkındaki tüm yazılarınız doğru bir şekilde tanımlanır. Bu, görüntüleyenlerin belirli konularda yazılar bulmasını kolaylaştırır ve kendi yayınlarınıza bakmak istediğinizde size yardımcı olur.

Alt çizgi

Kâr sağlamak için blog oluşturma konusunda ciddiyseniz, kendi web alanınıza yatırım yapmak ve size daha fazla özelleştirme seçeneği ve izleme bilgisi sağlayan bir blog aracı kullanmak isteyebilirsiniz.

Blogger’ın özel blog oluşturma araçları hala temeldir ve daha büyük sosyal ağ blog siteleri kadar özelleştirmeye izin vermez.

Ancak, fiyat için, çok yönlü bir blog aracıdır. Blogger, bloglamaya başlamak için mükemmel bir yerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz