Teknoloji

Telefonum Suya Düştü ! Ne Yapmaliyim?

Suya düşen telefon ne yapılmalı? Telefonum suya düştü ne yapmalıyım? Suya düşen telefonu nasıl tamir ederim,  gibi soruların cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Muhtemelen buna benzer bir hikâye duymuşsunuzdur: “Kuzenimin telefonu suya düştükten sonra açılmıyordu, ama o bir pirinç kabına koydu ve telefon şimdi çalışıyor” Telefonunuzu bir göle (veya başka bir sıvıya) düşürdüğünüzde, telefon kuru, pişmemiş pirinç içine konulmalıdır. Konvansiyonel düşünce, pirinç nemi telefonun dışına doğru emecek ve telefonu hayata döndürecek.

Telefonum Suya Düştü ! Ne Yapmaliyim? Teknoloji

Boğulan telefonların kurtarılmasıyla ilgili gerçeği bulmak istedik, bu yüzden geri dönüşüm için ayrılmış dokuz cihazı bir araya getirdik ve popüler bilgeliği teste tabi tuttuk.

Su hasarı hakkında ne öğrenmeye çalışıyorduk?

1. Telefonunuz suya düşerse, onu kurtarmak için mutlak en iyi yol nedir?

2. Pirinç boğulmuş bir telefonun kurutulması için gerçekten en iyi ev maddesi midir?

3. Benim şansım nedir doktor? Dürüst ol – tekrar arama yapabilecek miyim?

Bunu test etmek için ne yaptık?

Yukarıdaki soruları cevaplamak için, birçok test gerçekleştirdik!

Telefonum Suya Düştü ! Ne Yapmaliyim? Teknoloji  Test 1: Kasıtlı olarak dokuz akıllı telefonu suya koyduk ve ardından her birini yeniden canlandırmaya
çalıştık. (Ardından telefonları uygun şekilde geri dönüştürdük.)

Test 2: Su hasarı için tüm tedavilerin kralı olduğunu görmek için 7 ortak malzemeyi karşılaştırdık.

Test 1: Suda Boğmak & Canlandırmak

Deney

Beş Samsung Galaxy S III, üç iPhone 4s ve bir iPhone 3GS test ettik. Galaxy telefonlardan ikisi, suya çarptıklarında hemen kapandı. Kalan üçü su içinde birkaç saniye sonra kapatıldı. İPhone’lar çok daha iyi görünüyordu. İPhone’ların hepsi hala suya batıyor ve hasar yok.

Telefonları kâğıt havlu kullanarak yapabileceğimiz en iyi şekilde kurutduk. Pilleri ve parçaları çıkardık (mümkün olabildiğince) ve telefonları olabildiğince fazla su almak için salladık. Ardından telefonları haftasonu  pirinç ve silika jel gibi kurutma ajanlarına yerleştirdik.

Pazartesi günü, herhangi bir telefonun hayatta kaldığını görmek için heyecanla çalışmaya başladık. Durum çok şaşırtıcıydı , iPhone’lar su altında çok iyi dayanmalarına rağmen sadece bir tanesi hayattaydı. İPhone 4s sadece bir tanesi çalıştı ve ekranın altında önemli su hasarı gösterdi. Diğer iki iPhone 4s ve iPhone 3GS tamamen yanıt vermedi.

Testindeki olağanüstü başarısızlıkları göz önüne alındığında, Galaxy S III akıllı telefonlarının açılmamasını bekliyorduk. Her biri su hasarı belirtisi olmadan açılmaya başladı.

Su telefonun içine nereye giriyor?

Testten önce, her telefona suyun ne kadar uzandığını görmek için telefonların içine su-temas göstergeleri yerleştirdik. Sonuçları görmek için onları açtığımızda, Galaxy akıllı telefonlar bizi tekrar şaşırttı. Her su sensörü tamamen açıktı, bu yüzden telefonlar tamamen su basmış, ancak kurumuş ve geri kazanılmıştı.

İPhone 4 akıllı telefonları suda farklı bir hikayeydi. Açtığımız zaman iki ölü telefon kurumuştu bile. Suyun akünün altında ve çeşitli elektronik koruma altında tutulduğu ortaya çıktı.

İPhone 3GS tamamen su basmamış tek telefon oldu. Telefonun üst kısmındaki su sensörleri (kulaklığa yakın), açtığımızda hala parlak beyazdı. Ama yine de ölmüştü.

Ölü iPhone 4s’nin yakından incelenmesi, akü konektörünün etrafındaki korozyonu ve akünün şişmesini ortaya çıkardı. Bir yedek pil, ölü iPhone 4’lerden birini sabitledi. İkinci ölü iPhone 4, yeni bir batarya aldığında en azından senkronize edilebildi, ama asla tam olarak yeniden canlanmadı.

Yani, iPhone ve Samsung Galaxy,  suda hangisi daha iyi?

Galaxy akıllı telefonların esnekliğinden çok etkilendik. Çıkarılabilir pil muhtemelen gelişmiş kurutma ve daha yüksek hayatta kalma oranına katkıda bulunmuştur. Telefonun mahfazasının nispeten açık tasarımının suyun kolayca çıkmasına ve / veya daha kolay buharlaşmasına izin vermesi de mümkündür.

İPhone’lar sudaki bir hayal kırıklığıydı. Çıkarılabilir bir pilin olmaması çoğu durumda küçük bir rahatsızlıktır, ancak bu durumda iPhone 4’ün ikisi için birincil hata noktası olduğu kanıtlanmıştır. İPhone’un kompakt yapısı da boşalmayı engelleyebilir.

Test 2: Pirinç En iyi kurutma yolu mu?

Deney

Telefon suya düşerse en iyi kurutma yolu nedir? sorusuna en iyi cevabı vermeye çalıştık. 24 saat içinde ıslak süngeri en çok hangisinin  suyu emebileceğini görmek için altı yaygın ev materyali ile test ettik:

Kedi kumu
Kuskus (inci)
Klasik haddelenmiş yulaf ezmesi
Çabuk hazırlanan yulaf ezmesi
Hazır pirinç
Silika jel (kristal kitty çöp)
Pişmemiş pirinç

Pirinç kesinlikle en iyisi değil

Kuru, pişmemiş geleneksel pirinç, test ettiğimiz yedi seçeneğin en kötüsüdür. Silika jel, kedi kumu, kuskus, anlık yulaf ezmesi, klasik yulaf ezmesi ve hazır pirinç, pişmemiş pirinçten daha çok su emmiştir.

Daha da önemlisi, açık havada bıraktığımız sünger, kurutma ajanlarının herhangi birinden çok daha iyi performans gösterdi. Çok daha fazla kullanırsak, emici materyallerin açık havaya sahip olması mümkündür. Ancak telefonunuzu bir rafta bırakmak en iyi seçenek olabilir.

Peki, Suya düşen telefon sudan kurtulabilme şansını ne artırabilir?

Cihazınızı kurumaya bırakmadan önce olabildiğince sallamaya, üflemeye ya da vakumlama yapmaya odaklanmanızı öneririz. Son birkaç damla nemini emmek için sadece silika jel veya pirinç gibi kurutma maddelerine güvenmelisiniz.

Telefonunuzu veya verilerinizi kesinlikle kaydetmeniz gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz muhtemelen telefonu mümkün olan en kısa sürede açmak ve bir kurutma makinesinin önünde kurutmaktır. Çoğu telefon bir  tornavidayla açılabilir. Cihazı açarak garantinizin geçersiz kalmasından endişe etmeyin – telefona su girdiğinde ve su hasar göstergesini düşürdüğünde sona erdi zaten. Ancak tüm bunlara rağmen kendiniz telefonu açmaya çalışırsanız kötü şonuçlar doğabilir.

Telefonunuz fazla su aldığında, silika jel veya hazır pirinç yararlı olabilir, ancak sadece büyük miktarda kullanıyorsanız. En az 4 bardak ve en az 1-2 litrelik bir kap kullanın. Zamanınızı geleneksel beyaz pirinçle boşa harcamayın. Silika jel veya hazır pilavınız yoksa endişelenmeyin. Telefonunuzu açık havada bırakmak (belki de daha iyi hava sirkülasyonu için bir fan ile) aynı şekilde çalışır.

bu yazının kaynağı gazelle.com dur. test orada gerçekleştirilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz