Teknoloji

Tasarruflu Ampul (CFL) mü? LED Ampul mü?

Tasarruflu Ampul (CFL) mü? LED Ampul mü? Teknoloji

Düşük enerji tüketiminin öneminin artması ile günlük yaşantımızın her safhasında daha tasarruflu ürünleri tercih etmeye başladık. Bu değişimi belki de en üst seviyede klasik akkor telli ampullerden TASARRUFLU ampullere geçerek yaşadık.

Hayatımıza bir anda giren ve gerek burgulu, gerekse de düz olmak üzere gözlere de hitap etmeye başarabilen bu tasarruflu ampulleri çok sevdik. Artık akkor telli klasik ampul bulmak bile kolay değil. Tam her şey yolunda giderken, tasarruflu ampuller ile mutlu, mesut yaşarken şimdi de karşımıza LED Ampuller çıkmaya başladı. Peki, tasarruflu ampuller (CFL) ile LED Ampuller arasında ne gibi farklar var? Enerji sarfiyatı hangisinin daha düşük? Eğer hala hangi tasarruflu ampulü seçeceğinize karar veremediyseniz fazla zaman kaybetmeyin. Elektrik faturalarımızın çeyreğini aydınlatma kalemi oluştururken avantajları ve dezavantajları ile Tasarruflu Ampul ve LED Ampuller…

LED Ampul – Avantajları

LED lambalar daha uzun ömürlüdür. Satın alırken fiyatı yüksek olsa da uzun ömrü sayesinde toplamda alacağınız ampul sayısını azaltacaktır. Standart duylara ekstra bir bağlantı aparatı gerektirmeden kolayca takılabilir. Özellikle dekoratif aydınlatmada çok hoş bir ışık sağlar.

LED Ampul – Dezavantajları

LED Ampuller tasarruflu ampullere göre daha pahalıdır fakat üretim maliyetleri gün geçtikçe azalmakta ve tasarruflu ampul fiyatlarına her geçen gün daha çok yaklaşmakta olduğu da bir gerçek.

CFL Avantajları

CFL, veya tasarruflu ampul, bildiğimiz floresan lambaların mini hali olarak da adlandırabiliriz. Işıklandırma şekli klasik ampullere benzer. Uygun fiyatlı ve klasik akkor telli ampullere göre çok daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

CFL Dezavantajları

İlk ve belki de en önemli dezavantajı içinde ağır metal olan cıva barındırmasıdır. Özellikle bu ampuller kırıldığında ortaya çıkan cıvanın, sağlığa ciddi zararlı etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu ampullerin atıkları doğa için de büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Seçim Zamanı

Görünen o ki, enerji tasarrufu konusunda CFL ve LED birbirlerine çok yakın olsa da insan sağlığına ve çevreye verdiği ciddi olumsuz etkileri, tasarruflu ampullerin kullanımını ilerleyen günlerde hızla LED ampullere bırakacak. Elbette tasarruflu ampuller fiyat avantajları ve alışılmış aydınlatma şekli ile hayatımızda var olmaya devam edecek.

Eğer hala akkor telli klasik ampul kullanmaya devam ediyorsanız, buradan LED ampul kullanılması durumunda bir yılda ne kadar tasarruf edeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Şunu unutmayın ki, CFL ampul kullanmanız durumunda da yaklaşık aynı miktarda tasarruf elde edebilirsiniz fakat sağlık ve doğaya olan olumsuz etkilerinin tasarrufu maalesef olmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz