Genel

Windows 8’i Hızlandırmak Pratik Çözümler

Şüphesiz Windows 8 işletim sistemi kullanıcılarının büyük bir kısmı bilgisayarını hızlandırmak için bir çok çözüm yolu aramakta fakat bir çoğumuzda henüz çözüm bulabilmiş değiliz.
Windows 8’i Hızlandırmak Pratik Çözümler Nelerdir ? Windows 8’i daha performanslı kullanabileceğimiz ipuçlarını makalemizi takip ederek çözüm bulabilirsiniz.
Grafik Kartı Sürücüsünü Güncel Tutunuz
Windows 8 hızlandırma yöntemlerinden biri Nvidia veya AMD grafik kartınızı güncelleyerek performans artışını görebilirsiniz.
Bilgisayarı Hızlı Başlatma
Windows 8 bilgisayarım yavaş açılıyor diyorsanız eğer, Windows 8 in hızlı başlatma seçeneğini kullanabilirsiniz. Gerekli ayarlar için Denetim Masası yolu ile Güç Kaynakları‘na giriniz sol tarafta bulunan Uyanırken Parola Gerektir kısmına gelerek Hızlı Başlatma tikinin işaretli olduğundan emin olunuz.
Varsayılan Programları Ayarla
Windows 8 ile gelen bilgisayarınız modern arayüz  ile birlikte açılıyor. Haliyle bilgisayarınız modern arayüzü masaüstü arasında sürekli gidip gelmenize neden oluyor. Windows 8’deki Fotoğraf Görüntüleyici’yle açılıyor. Dosya türlerini klasik programlarla değiştirmek için; farenizi ekranın sağ üst kısmına götürün ve sağda açılan menüdeki Ara kısmına “Varsayılan Programlar” yazın ve çalıştırın. “Varsayılan programlarınızı ayarlayın” seçeneğine tıklayarak, menüde yer alan uygulamaları, dosya türleriyle varsayılan olarak ilişkilendirebilirsiniz.
Windows 8’i Hızlandırmak Pratik Çözümler Genel
Windows 8 Kilit Ekranı Kaldırma
Windows 8 ekranınız dokunmatik değilse kilit ekranı pek de önerilmez. Kilit ekranı kaldırmak için Windows Çalıştır bölümünden gpedit.msc yazarak Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Denetim Masası > Kişiselleştirme adımlarını izleyerek sağ tarafta bulunan Kilit Ekranını Görüntüle seçeneğine girerek Devre dışı bırakıldı onay kutusunu işaretleyerek Windows 8 Kilit Ekranını devre dışı bırakabilirsiniz.
Windows 8 Gereksiz Başlangıç Programları
Windows 8 sisteminiz açıldığında yavaşlama sebeplerinden biridir gereksiz başlangıç programları Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç sekmesinden sık kullanmadığınız programları devre dışı bırakarak Windows açılışını hızlandırabilirsiniz.
Sol Köşedeki Menüleri Kapatın
Windows 8 ekranında sağ tarafta bulunan Charms çubuğunu ve sol köşedeki uygulama geçiş ekranını devre dışı bırakarak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.
Kayıt Defterini çalıştırın veHKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionImmersive Shell adımlarını izleyin ve EdgeUI adında yeni bir anahtar oluşturun.
Oluşturulan anahtara girerek sağ tarafta bulunan DisableTLcorner adında yeni bir DWORD değeri oluşutur seçeneğine girdikten sonra değer verisi olarak “1” giriniz. Bu uygulama sol köşedeki menüyü kapatacaktır.
Charms çubuğunu devre dışı bırakmak için aynı ekranda DisableCharmsHint adında yeni bir DWORD değeri daha oluşturun ve değer verisi olarak “1” giriniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz