İş Fikirleri

İŞ KURMAK İÇİN GEREKENLER

İŞ KURMAK İÇİN GEREKENLER

Bu yazımızda iş kurmak için gerekenler den ve iş kurmanızı etkileyen unsurlardan bahsedeceğim.İnşallah hayalleriniz açısından faydalı olur.Günümüzde çoğu insan aslında iş kurup kendi işinin patronu olmayı istemekte fakat ya batarsam korkusuyla yine çoğu insan bu planlarından vazgeçmektedir.Bizim bu yazıdaki amacımız bu korkuyu aşmış veya aşmaya çalışan arkadaşlara bu konu hakkında daha detaylı bilgiler sunmaktır.

Kendi İşinizin Patronu Olun.

İŞ KURMAK İÇİN GEREKENLER İş Fikirleri1-) SERMAYE

İş kurmak için sermaye birinci kuraldır diyebiliriz yani bu işin olmazsa olmazı sermaye kısmıdır.Bunun miktarı ise sizin kurmak istediğiniz iş planına göre değişir.Kimilerine 20 bin TL yeterli olabilecekken kimilerine 100 bin TL hayallerine ulaşmak için yetmeyebilir.Sermayeyi nasıl bulabilirim diyorsanız size en birinci tavsiyem devletin sağladığı iş kurmak isteyenlere 50 bin TL HİBE projesine başvurmanızdır.

İş kurma kararınız mı var Yeni iş fikirleri başlıklı yazımızı okuyun.

İkinci olarak bankalardan değil de özel finans kuruluşlarından sermayeniz için gerekli miktarı kredi olarak çekebilirsiniz.Tabi ki bunları kıyıda köşede hiç paranız yok ise veya yeterli miktarda yok ise alternatif seçenekler olarak söylüyorum.Köşede birikmiş paranız varsa zaten ilk ve en önemli aşamayı atlamış bulunmaktasınız.

2-) İŞ PLANI

İş planı, kurulması planlanan ya da mevcut işletmelerin geliştirilebilmesi için hazırlanan bir rapordur. İş planı, işletme faaliyetine konu ürün, hizmet ve finansal kaynakların göz önünde bulundurulmasıyla hazırlanır.Yani bir işyeri açmak için ne gibi ürünlere ihtiyacınız var,vereceğiniz hizmetin türü ve amacınız nedir,amaçlarınıza ulaşmanızda size gerekli olacak finansal kaynaklar nelerdir ve ne kadardır gibi soruların cevaplarını barındırır.Özel finans kuruluşlarından kredi alabilmeniz için iyi bir iş planı hazırlamalısınız.Ayrıca devletin sağladığı destek açısından da bu böyle.Devlette sizden bir iş planı istemektedir.

3-) GEREKLİ BELGE VE EVRAKLAR

Tabi ki bir işyeri açabilmek için bazı belge ve evrakları ilgili makamlardan temin etmeniz gerekir.İşinizi kurabilmeniz için Vergi Dairesi, SGK ( Bağkur ),Belediye, Ticaret Odaları veya Esnaf Odaları ve Muhasebeciye başvuruda bulunmanız gerekir.Bu belgeleri başka bir yazımızda ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğimiz için burada bu kadar bahsedilmesi yetelidir.

Kendi işini kurmak

Evet arkadaşlar bu 3 şartı sağladıktan sonra işinizi kurup kendi işinizin patronu olabilirsiniz.Fakat bu şartlardan sonra günümüzde ülke ekonomisinin de ne durumda olduğuna bakmakta fayda var.Çünkü her şeyi düzgün, kusursuz yapsanız dahi ülkede olan bir kriz ortamında yüksek kar marjları beklemeyi bırakın, dükkanınızı dahi kapatma ihtimaliniz vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz