İş Bankasi İban öğrenme

İban, müşterilerin hesaplarının yerine kullanılacak olan bir sistemdir. Hatasız ve hızlı olarak para transferi yapmamızı sağlar. İban ile maliyeti daha aza indirerek banka işlemlerimizi yapabiliriz. Her bankanın kendine ait bir iban numarası bulunmaktadır. Bu iban numaraları müşterilere tesadüfi bir biçimde verilmez. Her rakamın bir anlamı bulunmaktadır.

İş Bankasi İban öğrenme Genel

Avrupa Birliği üyesi olan 33 ülkede bulunan iban numarası bu 33 ülkede de farklılık göstermektedir. Farklılık gösteren nokta ise iban numarasının hane sayısıdır. Peki, bu iban numaralarının hanelerinin her biri ne ile eşleşiyor bir bakalım. İban numarasının ilk 2 hanesi her zaman bulunduğunuz ülkeye göre değişmektedir. İlk iki hanesinde bulunduğunuz ülkenin kodu bulunmaktadır. Örneğin, Türkiye’de bulunan bir bankada işlem görüyorsanız TR ile başlar veya Almanya’da bulunan bir banka ile çalışıyorsanız DE ile başlar. bu kodlar bankanın bulunduğu ülkenin kodlarıdır. Sonra ki iki hane ise Kontrol basamaklarıdır. Sonra ki 5 hane ise hangi banka ile çalışıyorsanız o bankanın, banka kodunu oluşturur. Ondan sonra gelen tek hane ise Rezerv alanıdır. Sonra ki 16 Basamak ise Hesap Numarasını oluşturur.

Aşağıda bir iban örneği bulunmaktadır;

TR56 00061 0 0000012990012345

Yukarıda ki iban numarası ülkemizde bulunan bir bankaya aittir.

Peki, İş Bankasının İban Numarasını Nasıl Öğrenebiliriz?

Çok basit yolu vardır, İşbankası İban Numarası Öğrenmenin. Bunlardan biri http://www.isbank.com.tr/TR/iban-hesaplama/Sayfalar/iban-hesaplama.aspx adresine giderek yapabilirsiniz. Bu adresin içine girdiğinizde karşınıza bir alan gelecek. Hesap tipi, Şube Kodu ve Hesap Numarası yazılı bir alan. Bu alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonrasında, alanın sağ altında bulunan hesapla butonuna tıklayarak, İban numarasını öğrenebilirsiniz. Bu en basit yoludur. İnternetin bulunduğu her alandan kolayca yapabilirsiniz.

Ben internetten anlamam diyenlere de önerimiz var elbette. Bunlardan ilki, telefon ile 0850 724 07 24 no’lu İşbankası müşteri hizmetlerini arayıp, iban numarası öğrenmek istediğinizi belirtip, istenilen soruları cevaplayarak iban numaranıza ulaşmanız.

İş Bankası İban Numarası Öğrenme yolunun ikincisi ise, İşbankası şubesine giderek, oradaki personelden destek almanızdır. Bunlar daha zahmetli olsa da işe yarayacak yöntemlerdendir. Başka yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.

] }
No comment