Flash Bellek ile Windows Format Nasıl Atılır

Genel aranan çözümlerden biridir cd rom sürücüsü olmayan notebook bilgisayarlarına yada cd rom‘u arızalı olan bilgisayarlara flash diskusb diskflash bellek ile windows 7, 8, 10 format nasıl atılır ?
En az 4 GB boyuta sahip boş flash bellek ile Windows 7 format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemler ile Windows Xp, Windows 8, Windows Vista gibi aklınıza gelebilecek tüm işletim sistemlerini flash belleğe yükleyerek bilgisayarınıza format atabilirsiniz.
Gerekli olan dosya ve programlar şu şekildedir.
Format atacağımız için ilk olarak Windows 7 dvd veya Windows 7 iso uzantılı dosyalar gereklidir.
Windows işletim sistemlerini Wintoflash programı ile flash belleğinizi boot ederek sanal sürücü görevi görecektir.
Daemon Tools programı ile iso uzantısı olmak üzere bir çok dosya uzantısını Daemon Tools programı ile açabilirsiniz.
İlk olarak windows 7, 8, 10 iso uzantılı dosyaları açmak için yukarıda bulunan Daemon Tools programını bilgisayarınıza indirin. Deamon Tools kurulumu sırasında free licence seçeneğini işaretleyiniz ve kurulumu tamamlayınız.
Aşağıdaki Deamon Tools programı ile gösterilenleri eksiksiz uygulayarak Windows 7 sanal dvd rom görevi görecektir.
Biçimlendirilmiş yani boş olan flash belleğimizi bilgisayarımızın usb portuna takarak wintoflash programı ile usb belleğimizi tanıtıyoruz.
Öncelikli olarak bizden windows işletim sistemi dosyasını isteyecektir. Bilgisayarımızdaki bulunan windows iso dosyasını yada klasörünü seçerek Windows setup files path bölümüne Select butonu ile seçiyoruz.
Flash Bellek ile Windows Format Nasıl Atılır Genel
Varsayılan Windows dosyasını seçtiğimizde bizden flash belleğimizi tanıtmamızı isteyecektir. Altta buluna USB Drivebölümünden Select butonuna tıklayarak flash belleğinizi belirleyiniz.
Bilgisayarlarda disk sürücüleri farklı farklı gözükebilir bu sizleri yanıltmasın. Bu bilgisayarda  disk isimleri F ve Eolarak gözükmektedir.Yukarıdaki gösterilen işlemleri eksiksiz yerine getirdikten sonra Run butonuna tıklayarak dosya aktarma işlemini gerçekleştiriyoruz. Gelen ekrana tamam deyip ilerliyoruz.
Kopyalama işlemi uzun sürebilir hiç bir işlem yapmadan kopyalama işleminin bitmesini bekleyiniz.
Kopyalama işlemi bitmiştir son olarak OK butonuna tıklayarak işlemi bitiriniz.
Kopyalama işlemi bitti son olarak yapmamız gereken bios ayarlarından boot bölümüne gelerek birincil olarak USBbelleğinizi seçerek kayıt ediniz. Format işlemi bittikten sonra bios’daki boot ayarlarında yapılan değişiklikleri eski ayarlara alınız.
Bazı anakart modellerinde boot seçeneklerinde usb bellek gözükmeyebilir. Bu durumda hdd yi seçerek hdd kısmından birincil olarak usb belleğinizi seçiniz
En son olarak bilgisayarınızda yukarıdaki boot ayarlarını yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde bilgisayarınıza format atabilirsiniz.
] }
No comment