Genel

Bilinmeyen Windows CMD Komutları

Bilinmeyen windows CMD komutları ile hızlı ve daha pratik şekilde işlemlerimizi halletmemizde büyük avantaj sağlıyor. Çeşitli windows CMD komutlarını bir araya getirerek windows işlemlerinizi daha pratik hale getirmeyi amaçlıyoruz.
Assoc CMD Komutu
Dosya türlerinin hangi programla açıldığını çoğumuz merak etmişizdir yada unutmuşuzdur. Windows Assoc CMD komutu ile aklınıza gelebilecek hatta daha önce görmediğiniz dosya türlerini bile detaylı olarak görebilirsiniz. Windows’ta var olan tüm dosyaları hangi program ile açabileceğiniz hakkında bilgi vermektedir.
Cipher Windows Komutu
Bilgisayarımızdan sildiğimiz dosyaları silindi zannederiz ama sabit diskte halen durmaktadır o dosyalar Windowssildiğimiz dosyaları erişilemez olarak ve kapladığı alanları boş gösteriyor. Bu sebeple tamamen silindi diye düşündüğümüz dosyalar çeşitli programlar ile geri alınabiliyor.
Cipher windows komutu daha önce silindi zannettiğimiz dosyaları sabit diske göre tamamen silmek mümkün csürücüsü yada d sürücüsünün cipher/w:c komutunun yanına c,d vb sürücü adını yazarak varsayılan sürücüdeki silinen dosyaları tamamen silebilirsiniz. Cipher windows komutunun sisteminize her hangi bir zararı yoktur.
Bilinmeyen Windows CMD Komutları Genel
Driverquery Windows Komutu
Eksik yüklenen sürücüler yada yanlış kurulumu yapılmış sürücüler sisteminizde olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya bırakabiliyor. driverquery Windows Komutu ile sisteminizde yüklü tüm sürücüleri görebilme imkanı sağlıyor driverquery –v komutuyla ise görmek istediğiniz sürücüleri kurulu olduğu klasör dahil olmak üzere detaylı şekilde görebilirsiniz.
Ipconfig Windows Komutu
ipconfig windows komutu ile sisteminizde kullanmakta olduğunuz ıp adresine ulaşmanızı sağlar ipconfig windowskomutunu daha kapsamlı bir şekilde kullanabilmeniz mümkün örneğin ıp adresinizi göremiyorsanızeğer “ipconfig/release” ve “ipconfig/renew” komutlarıyla yeni ıp adresi alabilirsiniz.
Ping Windows Komutu
Ping windows komutu ile CMD ekranında ping komutu yazıldığında IP adresi veya internet sitesi adresi yazarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde, belirtilen adresi bir seri test paketi gönderiliyor. Bu paketler hedefe ulaşıp geri dönüyorsa, hedefin bilgisayarınızla iletişim kurduğunu anlayabilirsiniz. Eğer başarısız olursa, hedef cihaz ve bilgisayarınız arasında iletişim sağlanamıyor demektir.
Netstat Windows Komutu
Bilgisayarınızdaki bağlı olan cihazların bağlantı sorunları çözebilir veya “netstat –an” komutunu yazarak varsayılan portları ve varsayılan IP adreslerinin listesini gösterir.
Powercfg Windows Komutu
Powercfg windows komutu ile sisteminizin ne kadar enerji harcadığını görebilir ve yönetebilirsiniz. “powercfg/hibernate on” ve “powercfg/hibernate off” komutları ile askıya alma ayarlarını yönetebilir, “powercfg/a” komutu ile sisteminizdeki enerji tasarrufu durumlarını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz