Genel

Zeki Olmanın Bedeli Ağırdır

blank Zeka kişinin öğrenme yeteneğidir. Kişiden kişiye değişir. Dıştan bakıldığında zeki olmak herkese cazip görünür. Fakat aslında onun da dezavantajları vardır.

Dahilerin yaşamlarını incelediğimizde genellikle yalnızlık, bunalım hakimdir. Ayrıca zeki insanlar başarılı olacak diye bir şey yoktur. Bu büyük bir yanılgıdır.

Başarı ve zeka yakın ilişkili kavramlar olsa da aynı anlama gelmez. Ezberleme ya da öğrenme başarıyı beraberinden getirir. Oysaki zekâ farklı boyutta düşünme gerektirir.

Zeki insanların üzerindeki yük de daha fazladır. Çünkü çevrenin onlardan beklentileri çoktur ve dolayısıyla sorumlulukları da bir hayli fazladır.

Hem de çevredeki sorunların farkında olmaları, onların bu sorunları dert etmelerine ve mutsuz olmalarına neden olur. Sorgulama yönlerinin kuvvetli olması, çevreleri tarafından dışlanmalarına sebep olabilir.

Geçmişteki örnekleri incelediğimizde Albert Einstein ’ı bu duruma örnek verebiliriz. Okulda zekası fark edilmemiş hatta okuldan kovulmuştur. Fakat o pes etmemiş ve bir bilim adamı olmuştur.

Zeki olmanın dezavantajına örnek verecek olursak; bazı zeki insanlar, planlı programlı çalışmadıklarında zekâsını boşa kullanmış olur ve başarısızlık kaçınılmazdır bu durumda.

Zeki insanlar genellikle iletişim kurmakta sorun yaşarlar. İlişkileri uzun sürmez, genellikle kısa ömürlüdür. Ayrıntılı bir düşünce tarzları vardır ve bu da psikolojik sorunları beraberinde getirir.

İnsanlara güvenmekte sorun yaşarlar. Birçok olasılığı fark edebildikleri için sıklıkla kararsız kalabilirler. Hedefleri çok yüksektir; bu da hayatı çekilmez hale getirebilir.

Kısacası zeki olmak düşündüğümüz her zaman başarılı olmakmutlu olmak değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz