İyi Bir Virüs Programı Nasıl Olmalı ?

İyi Bir Virüs Programı Nasıl Olmalı ? Genel
Gün geçtikçe bilgisayarımızı tehdit eden unsurlar hızla artıyor. Virüsler, casus yazılımlar derken her bilgisayar kullanıcısı zararlı yazılımlara karşı  bir önlem almalı.Çünkü bilgisayarlarımızda bir çok bilgiyi barındırıyoruz. Online bankacılık işlemi , devlet sitelerine girişlerimiz ve sosyal ağ profillerimiz  kişisel dosyalarımız ve bir çok gizli dosya kullandığımız bilgisayarda saklıyoruz. Bu tehditler için alına bilecek en kolay önlem tabi ki iyi bir anti- virüs programı seçmekten geçiyor.Peki iyi bir anti-virüs programı nasıl olmalı ?
Bu sorunun cevabını bu yazımızda maddeler halinde paylaşacağız.
Not: Yazı içeresinde Anti- virüs programlarından Virüs programı diye bahsedeceğim. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

1-) Güncel

Yazının başında da belirtiğim gibi bilgisayarımızı tehdit eden unsurlar her geçen gün hızla artıyor ve yüzlerce çeşit virüs üretiliyor. Tercih ettiğimiz virüs programı her zaman güncel olmalı ki Keyloger [Klavyeden yazdıklarımızı mail yolu ile programın sahibine yollayan casusu yazılım türü ] , trojan, truva atı, makro gibi farklı çeşitte ki virüslerin hepsini tespit ederek bilgisayarımıza zarar vermesini engellemeli.

2-) Hızlı

Virüs programları her zaman bilgisayarımızı korumak zorunda bu yüzden bilgisayarımızın açılışından kapanışına kadar aktif olarak çalışır buda bilgisayarımızın  fazladan performans harcamasına sebep olur. Ayrıca belirli aralıklarla bilgisayarımızın tamamını taramalı bu işlemi de hızla yerine getirmeli.Bu yüzden virüs programı seçerken sistemimizi fazla yormamasına ve hızla taramasına dikkat etmemiz gerekiyor.

3-) Kullanışlı

Virüs programlarında gerekli gereksiz bir çok ayar bulunuyor. Eğer seçtiğimiz program kullanışlı bir ara yüze sahip değilse muhtemelen ayarları kendinize göre seçmek kolay olmayacak. Bu yüzden seçeceğimiz programın ara yüzünün anlaşılır ve  Türkçe olmasına dikkat etmeliyiz.

4-) Stabilize

Bilgisayarımızda bir çok program bulunuyor seçtiğimiz virüs programı bilgisayarımızda ki tüm programlarla entegre bir şekilde çalışabilmeli. Eğer ki entegre olarak çalışmaz ise hatalar verir ve virüs proğramının faydasından çok zararı dokunur. Virüs programının bilgisayarınız ile entegre çalışmıyorsa  kullanıcı paneli üzerinde size bilgi verecektir. Bu bilgiler sayesinde bilgisayarınızın güvende olup olmadığını göre bilirsiniz.

5-) Eksiksiz Tarama

İyi bir virüs programı eksiksiz tarama yapmalı. Günümüzdeki virüs programların bazıları zip -rar gibi sıkıştırılmış dosyaları ve harici bellekleri (usb) taramıyor. Bu yüzden seçtiğimiz virüs programının  eksiksiz tarama yaptığına dikkat etmeliyiz. Ayrıca iyi bir virüs programı firewall koruması da sağlamalı .Firewall bilgisayarımız ile internet arasında ki paylaşımı kontrol eden güvenlik duvarı demektir kullandığınız programın mutlaka Firewall koruması olmasına dikkat edin.
] }
No comment