Genel

Hazine Bonosu Nedir ? Faiz Oranlari

Hazine Bonosu’nun Özellikleri Nelerdir

Hazine Bonosu Nedir ? Faiz Oranlari Genel

Devletin 1 seneye varan vadelerle borçlanmasına bono denmektedir. Kısacası devlet vatandaşa borçlanma senedi vermekte vatandaş ise devlete borç vermektedir. Kısa ve geniş anlamlı olarak görebileceğimiz tanım budur. Devlet tahviliyle çok karıştırılan hazine bonosunun farkı ise hazine bonosunun vadesinin devlet tahvilinden daha az olmasıdır. Hazine bonosunun özellikleri nelerdir sorusu bu konu hakkında sorulan sorularda ön sıralara çıkmaktadır.

Devlet yol, köprü, okul, hastane ve benzeri alanları kurabilmek için üç, altı ay ya da 1 yıllığına belirli vatandaşlardan borç almaktadır. Borçların vadesi dolduğunda ise senetlerde verdiği sözler neticesinde bulunan faiz oranlarıyla ve süre zarfları içinde borcu geri ödemektedir. Hazine bonosunun özellikleri nedir sorusuna en önemli özellikleri sıralanarak başlanabilir. Özelliklerinden en önemlisi olarak gösterilebilecek olan devlet güvencesi çoğu vatandaşın içini rahatlatmakta en önemli etkendir. Belirlenen faiz oranlarıyla ana paranın ödenmesi devlet garantili olduğu için kafalarda herhangi bir soru işareti oluşmasına fırsat verilmez ve buda vatandaşın içini rahatlatmaktadır. Ayrıca ikinci el piyasaları mevcut olduğundan bu bonoları vadeyi beklemeden nakit paraya dönüştürmek mümkündür. Bu avantaj vatandaşın ihtiyacı olduğunu zaman ihtiyacının belirli bir kısımının ya da tamamının bu şekilde elde edebilmesine yaramaktadır. Borçsuz, kredisiz bu şekilde ihtiyaçlar aynı vatandaşın kendi parasıymış gibi giderilebilmektedir. Satışlar direk teslim ya da makbuz ile yapılmaktadır. Hazine Müsteşarlığı tarafından oluşturulan bu bonolar merkez bankası tarafından temin edilmektedir. Hesaplama ise iskontolu bono işlemi sistemiyle gerçekleştirilmektedir. Devletin finansal desteğini bu şekilde iç borçlanmayla sağlaması borç alınan vatandaşa çoğu kazanç imkanlarını önüne sunmaktadır. Sunulan bu imkanları doğru ve mantıklı bir şekilde değerlendirip adım atan vatandaş zor anında bu bonoların yardımıyla zor anını kolaylaştırmakta, normal zamanda ise kazancına kazanç katma imkanına sahip olmaktadır.

Devlet içi bu piyasada sağlanan borçlanma sistemleri dışa olan bağımlığı azaltmakla birlikte vatandaşında oluşan faiz oranlarıyla parasını geri alması iki taraflı kazancın en önemli örneklerinden biri olarak görülmektedir. Devlet kendi maddi sorunlarını kendi içinde vatandaşlarının yardımıyla çözerek çoğu ihtiyacını dışa bağımlı ülke olmaktan kurtulma avantajıyla sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz