Genel

Doğalgaz Fatura Tasarrufu Nasıl Yapılır?

blankHer geçen yıl artan doğalgaz fiyatları ve değişen hava şartları ailelerin cebini yakıyor. Haliyle durumlar sıkışık olunca da tasarrufa kaçmak gerekiyor. Yiyeceklerden kısılamayınca doğalgazdan tasarrufa gidiliyor. Uzmanların açıkladığı ve sizi rahatsız etmeden en mükemmel tasarrufu nasıl alabilirsiniz, maddeler halinde açıklayacağız. 

Sıcak Su AyarlarıTasarrufun en büyük destekçisi olan iç-dış ısı yalıtımları evinizde bulunmuyorsa yapacağınız uygulamalardan pek bir katkı beklemeyiniz. Evin dış ve iç yalıtımları yanı sıra en üst katta oturuyorsunuz çatı yalıtımı yapmanız içerideki ısının korunmasını ve haliyle geç soğumasını sağlayacaktır. Çatıda yalıtım olmaması %20 ısı kaybı oluşturur. Pencelerinizi yenilemeyi düşünüyorsanız çift cam olan ısı camları tercih etmeniz iyi olacaktır. 

Ayrıca yeni yaptıracaksınız pencere altına konulan mermeri iki parça halinde kestirin ve arasında sünger koyun. Mermerin dışarıda kalan yüzü, içeride kalan yüzünü de soğutuyor. Kapı alt ve kenarlarına izolasyon bantları ile hava transferi işlemlerini minimuma indirebilirsiniz. Tasarruf yapacağım diye kesinlikle doğalgaz hava kapaklarını kapatmayınız! Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini kesinlikle kapatmayınız.  

Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.  Verimli kullanma oda konforu 19 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.  Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.  Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.  

Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.  Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.  Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.  Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.  Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer. Doğalgazlı ve gazlı ocaklarda verimi yüksek olanlar tercih edilmeli. Kuru havada soğuk daha fazla hissedileceğinden kış mevsiminde odalar nemlendirilmelidir. Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yaptırılması gerekir. Pencerede cift cam veya cift pencere kullanılmalıdır.Bunun mümkün olmadığı durumlarda pencereler ve balkon kapıları sünger malzeme ile izole edilmelidir. Radyatörlerin önüne ve üzerine eşya,mermer vs.konulmamalıdır. Oturna odaları için 22,yatak odaları için 20 derece sıcaklık önerilir.

Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek yıllık yakıt tüketiminde %7 tasarruf sağlanabilir. Evdeki oda sıcaklığının 22 yerine 20 derece olması yakıt masrafını %12 azaltır. Kullanılmayan odalar,antre,merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günlerde banyo radyatörleri kısılmalıdır. Odalarda bulunan eşyalar dış duvardan uzak tutulmalıdır. Kombiler sürekli açılıp kapanmamalı,bunun yerine sürekli olarak düşük ısıda açık bırakılmalıdır. Kullanılmayan baca delikleri kapatılmalıdır. Doğalgaz sobasının filtreleri ayda bir kez temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Bacalı doğalgaz cihazları dolap içerisine yerleştirilmemelidir.

Bu durum cihazın ortamdan hava almasını engeller ve verimini düşürür. Doğalgaz tesisatı korunmalı ve kontrol edilmelidir.Kaçaklara karşı dikkatli olunmalıdır. Apartman kapıları kapalı tutulmalıdır. Mümkünse evin çevresi yeşillendirilmelidir. Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır. Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız. Elle bulaşık yıkarken soğuk su ile durulama yapınız, bulaşık makinesinde yıkama yapıyorsanız makineyi tam dolu olarak çalıştırınız. Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız. 

Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz. Ocak ve Fırının Verimli Kullanılması Eğer pişirme tarifinde belirtilmiyorsa fırınınıza ön ısıtma yapmayınız. Fırın kapağını yemek pişirirken açmayınız. Üst yakıcı alevini tencere veya tavanızın boyutu kadar açınız. Pişirme başladıktan sonra yavaş yavaş kaynatınız. Zaman ve sıcaklık talimatlarına uyarak pişiriniz. Kullanılmayan ocak brülörlerini (gözlerini) kapatınız. Pişirme esnasında yemek kaplarını kapalı tutunuz. Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız. 

Başka Neler Yapılabilir? Eğer ihtiyaçlarınıza uyuyorsa saat ayarlı kombileri tercih ederek Kış mevsiminde evin en dış ve kombiden uzak olan odasında bulunan radyatörü kapatarak (rutubete karşı dikkatli olmak kaydıyla) Banyoda bulunan havalandırmayı ve radyatörü sadece ihtiyaç olduğunda açarak Oturacağınız daireyi seçerken blok veya apartmanların daha iç taraflarında olanını seçerek Evinizin havalandırmasını günün en sıcak saatleri olan öğle saatlerinde yaparak Güneş ışığından mümkün olan en üst derecede yararlanarak Rutubet konusunda gereken önlemleri alarak Tasarruflu doğalgaz kullanımı ve işyerlerinde veya evde ısı tasarrufu sağlayabilirsiniz. Tüm bu sayılan önlemlerin en etkili olanı kuşkusuz izolasyondur. Ana hedef olarak kendinize, ısı yalıtım özelliği çok güçlü olan bir evde yaşamayı belirlemenizi öneririm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz