Seo

SEO ve Sosyal Medya Arasındaki İlişki

Arama motorları bir web sitesinin sonuç sayfalarındaki konumunu belirlerken ilgili web sitesinin link popülasyonunu da değerlendirmeye almaktadırlar. 2010 yılından beri bu popülasyon ölçümlerine sosyal medyada dahil edildi. Sosyal sinyallerin arama motorlarındaki etkileri web sitesi sahipleri tarafından ilk fark edildiği zamanlarda çok sayıda fake hesap üzerinden link paylaşımları yapılarak arama motorları manipüle ediliyordu ve ilgili siteler hileli yöntemlerle sıralamalarda daha iyi şekilde konumlanmışlardı. Bu tür davranışları kısa süre içerisinde fark eden Google, geliştirdiği algoritmalarla bir site ile ilgili doğal ve doğal olmayan sosyal bağlantıları artık kolayca ayırabiliyor. Google’ı takiben diğer büyük arama motorları da benzer algoritmalarla aynı ayrıştırmayı yapabilir duruma geldiler.

SEO ve Sosyal Medya Arasındaki İlişki Seo


SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINIZIN GOOGLE SONUÇLARINDAKİ ETKİSİ

Sosyal ağlarda site linki içeren her paylaşımın sitenizin SEO başarısına tartışmasız büyük katkısı var. Benim ölçümlemelerime göre Google arama motorları sonuçlarını iyileştirmek adına sosyal ağlardaki etkileşimi özellikle 2014 yılında geçmiş yıllara oranla daha da önemsemeye başladı. Sizde web sitenizde bir yazı yayınlayarak bu yazının düzenleyeceğiniz sosyal medya kampanyası ile doğal bir şekilde paylaşılmasını sağladığınızda görünürlüğünün arttığını kolayca gözlemleyebilirsiniz.

SAKIN GOOGLE’İ KANDIRMAYA KALKMAYIN!

Google sonuçlarında Social SEO değerinizi arttıkça görünürlüğünüz de doğru orantılı olarak artmaktadır. Kesinlikle Social SEO değerini arttırmak adına spam niteliğinde çalışmalara yönelmeyiniz, Google’ı kandırmak artık pekte mümkün değil. Bunlar boşa kürek çekmek anlamına geleceği gibi anlaşıldığında sitenizin sıralamalarda gerilemesine dahi neden olabilir.

RAKİPLERİNİZİ GERİDE BIRAKMANIN EN İYİ YOLU SOSYAL MEDYA KAMPANYALARI

Markalar için web sitelerindeki her sayfa önemlidir fakat ürün ve hizmetlerinin bulunduğu sayfalar bir önem sıralaması yapıldığında genellikle en başta gelir. Eğer birde tekel değilseniz ve markanızla aynı ya da benzer ürün ve hizmetlerin satışını yapmakta olan farklı markalar var ise bu sayfalar çok daha iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Ürün ve hizmet saylarının linklerinin paylaşılmasını amaçlayan sosyal medya kampanyaları gerçekleştirildiğinde bu sayfaların Google ve diğer büyük arama motorlarındaki görünürlükleri mevcut duruma göre çok daha iyi hale gelebilir ve bir anda birçok rakibinizi geride bırakabilirsiniz.

SOCİAL SEO DEĞERİNİ ARTTIRMAK, YENİ MÜŞTERİLER EDİNMEK VE MEVCUT MÜŞTERİLERİ KORUMAK ADINA SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ YAPILMALI

Hedef kitlenizin bulunduğu sosyal ağlar tespit edilmeli ve buradaki kullanıcılarla etkileşime geçerek markanıza bağlılıkları sağlanmalı. Kullanıcılar sosyal ağlar üzerinden belli bir sıklıkta web sitenize yönlendirilmeli. Bu hesaplarda kampanyalar da olduğu gibi hizmet ve ürün sayfalarına yönlendirme yapmak yerine kurumsal bloğunuzun sayfalarına yönlendirme yapmanız kullanıcılarla markanız arasındaki ilişkiyi zedelememek için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Unutulmamalıdır ki doğru bir sosyal medya yönetiminin sitenizin Social SEO değerine etkisi olduğu gibi saygınlık, marka bilinirliği ve yeni müşteriler edinme anlamındaki etkileri de bir hayli fazladır. Burada en önemli faktör paylaşımların bir zaman çizelgesine bağlanması ve kopuk bir iletişim oluşmamasıdır.

SİTELERİNİZDE PAYLAŞIM VE TAKİP BUTONLARI EKLENMELİ

Sitelerinizi ne kadar sosyal hale getirebilirseniz Social SEO değeri de aynı doğrultuda artış gösterecektir. Sitenize giren ziyaretçiler değerli buldukları ve yakın çevreleriyle sosyal medya hesapları üzerinden paylaşmak istedikleri içerikleri sosyal ağ paylaşım ve takip butonları aracılığı ile kolayca paylaşabilmeli. Kendi denemelerime göre paylaşım butonları olmayan ve olan sitelerin Social SEO değerleri arasında ciddi farklılıklar var. Kullanıcılar ilgili sayfanın linkini kopyalayıp sosyal medya hesaplarına yapıştırmayı pek tercih etmiyorlar ama paylaşım butonları olduğunda yazıyı paylaşma eğilimleri oldukça artıyor.

İÇERİKLERİNİZ SOSYALLEŞMELİ VE ZİYARETÇİLERİNİZ İÇİN DEĞERLİ HALE GETİRİLMELİ

Artık kullanıcılar web sitelerindeki içeriklerde samimiyet arıyorlar. Eskiden olduğu gibi düz yazılarla kullanıcıların sitenizdeki içerikleri paylaşmalarını beklemeniz büyük bir yanılgı olur. Kurumsal sitenizdeki yazıları ve özellikle de görselleri tekrar değerlendirip, daha samimi bir dil ile yeniden düzenlemeniz ve gerçekten ziyaretçilerinizin beklentilerine, sorunlarına bir çözüm sunup sunmadığını analiz etmeniz gerekli. Markanız için kurumsal bloğunuz yoksa mutlaka en kısa sürede markanızı ve hizmetlerinizi yansıtan bir tasarımla hazırlamanız gerekli ve akabinde oldukça samimi, eğlenceli bir dille kullanıcılarla iletişim kurmaya çalışılmalı ve hepsinden önemlisi paylaşılabilir içerikler oluşturmayı denemelisiniz. Bu konuda bilgi ve birikimiz yoksa bir içerik pazarlama uzmanı / ajansı ile birlikte çalışma yolunu tercih edebilirsiniz.

ÖLÇÜMLEMEYİ VE DURUMUNUZU REVİZE ETMEYİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Web sitenizde ya da bloğunuzda yayına aldığınız her yazının sağladığı trafiği ve hangi sosyal ağda nasıl bir etkileşim yarattığını analiz etmeniz mevcut yazılarınızda ve ilerleyen dönemlerdeki yayınlayacağınız yazılarda nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin net veriler sunabilir. Bu ölçümlemeler için Google Analytics ve sosyal ağların kendi Analytics servisleri (Örnek: Twitter Analytics, Pinterest Analytics ) başta olmak üzere ücretli / ücretsiz birçok araçtan faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz