Seo

SEO ODAKLI METİN YAZARI NASIL OLUNUR?

2000’li yılların ortalarına kadar tiyatro senaryoları, film ya da dizi senaryoları, reklam metinleri gibi az sayıda üretilen ve belirli bir tanışma, yakın olma döngüsüne dayalı olan işler için geçeıii olan metin yazarlığı kavramı önce internetin sonra da sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla ve markaların ticari sebeplerle bu alanlarda içerikleriyle var olmayı önemsemesiyle tabana yayılabildi. Tabana yayılabilme kavramıyla aslında özel bir takım ilişkiler olmadan da yetenek, eğitim ve bilgi üçgenini doğru açılarla kurabilenlerin içerik yazan olarak çalışma şansları oldu, demek istiyorum. Günümüzün içerik yazarlığı görev tanımı büyük ölçüde arama motorunun optimizasyonuna yani SEO çalışmalarına dayalıdır. Bu nedenle metin yazarak para kazanmak isteyen bir yazarın SEO konusuna mutlaka belirli ölçüde hâkim olması gerekir.

SEO ODAKLI METİN YAZARI NASIL OLUNUR?

SEO odaklı metin yazarı olmak isteyenlerin öncelikle doğuştan gelen ve “yazarlık melekesi” denilen tılsıma az ya da çok oranda hâsıl olmaları gerekir. Elbette herkes kendisinin müthiş bir yazarlık yeteneğine sahip olduğuna inanır. Özellikle Türkiye’de. Ancak bu konuda gerçekten yetenekli olup olmadığınızı anlamak üzere konun uzmanlarına danışabilir, fikirlerini alabilirsiniz. En az 5 yazar, size bu konuda çok iyi olduğunuzu söylerse devam edeceğiniz yolun zahmetine değecektir. Kelimelerle hayatı, görüntüleri, duygulan, fikirleri anlatma yeteneğiyle doğmuş olmanız bugün SEO odaklı bir metin yazarı olarak çalışmanız ve iş almanız için çok önemli olsa da yeterli değildir.

SEO ODAKLI METİN YAZARI NASIL OLUNUR? Seo

Özellikle sosyal bilimler, edebiyat fakültesi ekseninde ve bence mutlaka en az lisans düzeyinde akademik eğitiminiz olmalıdır. Bilimsel kaynak araştırmaya aşina olmak, kaynak gösterme tekniklerini bilmek, neyi nerede arayacağını öğrenmiş olmak ve tanımlaması zor olan ancak güçlü bir sosyal bilimler eğitimiyle genç zihinde vücut bulabilen filozof kıvamına yaklaşmış olmak önemlidir. Tüm bunlara ek olarak iyi bir SEO odaklı metin yazarı olmak için Türkçe diline hâkim olmak, yazım ya da anlatım hatalarına kolay kolay düşemeyecek yeterlilikte olmak da gerekir. Bununla beraber, yaptığımız işte, öyle satranç oynar gibi uzun uzadıya düşünmeye vakit yoktur. Zira başyapıt ya da Dünya Klasikleri arasına girecek bir roman yazmıyoruz.

SEO odaklı metin yazarlarında bir günde onlarca makale kaleme alacak kadar hızlı olabilmek, hızını arttırırken virajları yana yatmadan, çizgiden taşmadan alabilmek yani yazım hatası anlatım bozukluğu yapmadan, odaklanılan kelimeyi unutmadan, anahtar kelimeleri doğru şekilde dağıtarak, okuyucuya istediği bilgiyi vererek, aynı anda hem arama motorunu hem de okuyucuyu hem de size işvereni memnun ederek ilerlemek en önemli yeterliliktir. Ayrıca SEO, arama motoru, sosyal medya, indekslenme mantığı gibi kavramlar hakkında bilgi edinmiş olmak şarttır. İşin teknik kısmı yani SEO odaklı makalelerin nasıl yazılacağı konusunu da öğrenmiş olmak gerekir.

SEO odaklı metin yazarlığı için makale yazdığınız alanda uzman olmanız asla yeterli değildir. Örneğin siz bir estetik cerrah olduğunuz için estetik cerrahi hakkındaki bilginiz derya deniz diye konuyu SEO odaklı bir metinde anlatabilme kabiliyetiniz de yeterlidir şeklinde düşünemezsiniz. SEO hakkında uzman olmanız da benzer şekilde etkileyici ve duru bir dille makale yazabileceğiniz anlamına gelmez. Üstüne üstlük dünyanın en iyi yazarları arasında gösterilseniz bile SEO, arama motoru, link alışverişi, anahtar kelime kavramlarına hâkim değilseniz hiç trafik alamayacak bir metin yazarak sizi şaşkına çevirecek bir başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz.

SEO ODAKLI METİN YAZARINDA MUTLAKA OLMASI GEREKEN ÖZELLİK NEDİR?

Söz konusu alanda Türkiye’de ilk üretim yapan SEO metin yazarlarından biri olarak diyebilirim ki, bu alanda kariyer geliştirmek isteyen birinin kaba bir tanımla “genel kültür” denilen ancak detaylarda her işe, her mesleğe, her ihtiyaca, her çalışma alanına dair genel olarak da olsa fikir üretebilmek gibi bir niteliğe sahip olması gerekir. Vizyonla gelen, meraklı olmanın sağladığı birikimle gelişen genel kültür SEO odaklı metin yazarının işini kolaylaştıran önemli bir araçtır.

Gözlemlerime dayanarak farklı üniversite deneyimleri yaşamış tek tip gidememiş ve özellikle edebiyat fakültesi çevresinde eğitim hayatını şekillendirmiş kişilerin bu alanda daha fazla başarılı olduklarını söyleyebilirim. Yazarlık yeteneğine de sahip olan bu kişiler SEO, Google Adwords, Analytics, WordPress, sosyal medya gibi teknik konularda da eğitim aldıklarında çok başarılı sonuçlar elde edebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz