Bazı SEO Sorularına Cevaplar

Mayıs ayında Panda 4.0 ile backlinklerin sayısı kadar içeriklerinizin de orantılı olarak çoğalması gerekmektedir. Çoğalmaz ise sıralamalarda gerilemeler söz konusudur. Başka sitelerle link değişimi yapmak, sitenizi dizin ve top-üstlere eklemek, bloglardan yorum backlink almak, Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde siteniz adına grup açarak makale veya içeriklerinizi tanıtmak ve sitenize link vermek, Yahoo! Answers gibi soru-cevap sitelerinde soruları olanlara yardımcı olmak ve referans olarak sitenizi göstermek bunlardan sadece birkaçıdır. Peki, bunları yaptığımızda sitemizde ne gibi değişiklikler olur. Sitenizin içeriğinin tamamı Google üzerinde gösterilmesi artar, bununla birlikte Google üzerinde tıklamalar ve sitenizdeki ziyaretçiler buna paralel artmış olacaktır.

Burada önemli olan konu, yapılan işle ilgili aramalarda çıkılması. Misal verecek olursak, firmaların belirli bir müşterileri mevcutken yaptıkları işte Google da ilk sayfada çıkmaları yeni müşterilerin geleceğinin habercisidir. Tabii sitenize gelen müşterilerinizin sayfanızda istediğini bulması çok önemli bir faktördür.

Peki, bunun formülü nedir?

 Aslında bunun formülü Google, zaman zaman yaptığı güncellemeler ile birlikte sayfalarda da nelerin etkileneceğini belirtiyor. Bunları devamlı takip etmek ve sayfanın yeni gelen güncellemelerinden zarar görmeden geçmesini sağlamak gerekiyor. Fakat bunu bir firma ya da site sahibi takip etmesi biraz güçtür. Çünkü firma kendi işi ile gelen müşterilerine mi bakacak, işleri ile mi ilgilenecek? Yoksa Google’ın güncellemeleri ile mi ilgilenecek? Bu işte gerçek bir profesyoneller ile çalışılması gerekiyor. SEO ile ilgili şu an konu hakkında çok da bilgisi olmayan ve bu işi yapıyorum diyen de birçok kişi var. Bunlar ile çalışmalarda sitenin yükselmesini beklerken çoğu firmanın karşılaştığı durum, “İlk ay birinci sayfadayken şuan sayfamız yok oldu” oluyor. SEO işleminin devamlı takip edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple bir kere çalışma sadece o anlık sizi yukarı taşır, sonrası her zaman hüsran olmuştur.

Bazı SEO Sorularına Cevaplar Seo

İnsanların merak ettiği şeyleri ararken, Google arama çubuğuna yazdıkları şey ile bir sitenin içeriği arasında nasıl bir eşlik/denklik olmalı?

Sitede sağladığınız ürün veya hizmetlerin her biri için ayrı ayrı metalar oluşturmanız gerekmektedir. Google’ın en büyük arama kriterlerinden biri Meta kısa açıklamalara dayalı arama yapmaktadır. Burada sayfaya özel kısa bir açıklama yazmalısınız. Kısa açıklama o sayfanın ne üzerine olduğunu anlatmalı. 160 karakterden oluşmalı.

Google’da üst sıralara çıkmak için, site sahipleri mutlaka profesyonel destek mi almalı? Kendimiz ne gibi çalışmalar yapabiliriz? Profesyonel destek alınması gerekip gerekmediği sayfanın arama kelimeleri ve rekabeti ile alakalıdır. Profesyonel destek almadan ben bir şeyler yapacağım derseniz. Sayfanızda mutlaka bir bloğunuz olmalı, bu blogda periyotlar halinde içerikler girmelisiniz. Verdiğiniz hizmetler ve ürünler hakkında yazılar yazılmalısınız. Bu yazıların resimli, videolu olması daha çok o makalenizin özgünlüğünü çıkartır, en önemlisi kopya içerik olmamalı. Kopya içerikten kastım başka bir sayfada geçen bir makaleyi kendi bloğumuzda yayınlamamalıyız. Bu bize yarar değil zarar olarak dönebilir.

Bir sitenin ilk sayfada yer alması ortalama ne kadarlık bir süreç gerektirir?

SEO biraz sabır işidir. Ortalama süreç 3 (üç) aydır. Bu süreç rekabete ve aranılan kelimeye göre değişmektedir. Aranan kelimenin zor olması süreci uzatabilir.

Google’ın ilk sayfasında sunduğu sonuç sayısı belli sanırım. Peki, aynı arama sonucunda görüntülenmek isteyen şirketler arasındaki rekabette galip gelenleri öne çıkaran şey nedir?

Rekabet oluşturan terimler için üst sıralarda yer alabilmeniz amacıyla kaç tane link oluşturmanız gerekiyor? Çok fazlasına aslında ihtiyacınız yok, asıl ihtiyacınız olan zaman. SEO’da yavaş ve dengeli ilerleyenler galip geliyor. Sitenize aldığınız backlinklerin %1′ i ana sayfaya diğerleri iç sayfalarınıza konunun geçen yerlerine vermenizde yarar bulunmaktadır. Eğer ki gözünüz ilk sıralarda ise bunu yaparsanız başarılı olabilirsiniz.

Google ile Ciddi Düşünenler için Adım Adım SEO

SEO sadece Google arama motoruna mı etki ediyor? Yandex, Yahoo, MSN için de aynı kriterler geçerli mi?

SEO aslında tüm arama motorlarına etki ediyor. Fakat Google çok geniş bir kullanıcıya sahip olduğundan arama motoru algoritması sayfaları daha detaylı ve sık dokuyor. Nasıl mı? Yandex veya Yahoo Search gibi aramalarda ilk sayfada olan bir site Google’ da 2. Veya 3. Sırada olma olasılığı çok yüksek.

Yeni Başlayanlar için SEO diye bir makale yazacak olsan, site sahiplerine neler önerirdin?

İlk önce bilmeleri gereken, SEO’ya site içi SEO’dan başlanılır. Çünkü site dışına geçmeden gelen kişilerin sayfada rahat bir şekilde gezinmesini sağlamamız gerekmektedir.

] }
No comment