Programlar

Windows 10 Bilinmeyen İşlevler Nelerdir?

blank

Bir süredir konuşulan, bazılarının deneyerek katkıda bulunduğu Windows 10, artık herkesin kullanımına açık durumda. Yeni işletim sisteminize yükseltme işlemini tamamladıysanız veya sıranızı bekliyorsanız, aşağıdaki Windows 10 işlevlerini gözden geçirin deriz.

AYARLAR UYGULAMASININ ÖĞELERİNİ SABİTLEYİN

Ayarlar uygulaması, Windows 10 ile birlikte daha da zenginleşiyor. Denetim Masası halen yerinde, ancak Başlat menüsünü açtığınızda karşınıza Ayarlar seçeneği çıkıyor ve uygulamanın içerisinde dolaşması biraz daha kolay.
Daha da önemlisi, Ayarlar uygulamasındaki alt bölümleri Başlat menüsüne sabitleyebilmeniz. Örneğin Windows Update’in kısayolunu elinizin altında bulundurabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin:
1. Güncellemeler seçeneğini arayın ve Güncellemeleri kontrol et e tıklayın.
2. Ayarlar uygulamasının Windows Update bölümü açılacak.
3. Ayarlar uygulamasının yan çubuğunda Windows Update üzerine gelip sağ tıklayın.
4. Başlangıç ekranına sabitle seçeneğine tıklayın.
blank

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU’NU BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEYİN

Ayarlar’daki bölümler gibi Geri Dönüşüm Kutusu’nu da Başlat menüsüne ekleyebilirsiniz. Başlat menüsünde Geri Dönüşüm Kutusu öğesini arayın ve kısayola sağ tıklayarak Başlangıç Ekranına Sabitle seçeneğine tılayın.

DEPOLAMA KULLANIMINI İNCELEYİN

Ayarlar uygulamasındaki Depolama bölümünü kullanarak sisteminizdeki sürücülerde neyin ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz. Üçüncü parti araçlar kadar güçlü olmasa da araç, diskinizi bitiren dosya ve klasörleri ortaya çıkarmanızı sağlıyor.

UYGULAMALARI BAŞLAT MENÜSÜ YOLUYLA KALDIRIN

Sisteminizdeki programları Başlat menüsü üzerinden kaldırmanız mümkün. Eskisinin aksine bunu hem Metro uygulamaları, hem de normal yazılımlar için yapabilirsiniz. Uygulamanın ismini yazın, listeden uygulamanın ismine sağ tıklayın ve Kaldır’a tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz