Genel

Türkiye’de ki Maden Faciaları

Türkiye'de ki Maden Faciaları Genel
Türkiye son yıllarda ardı ardına yaşadığı maden faciaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. İlk önce 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciası daha sonra 12 kişinin hayatını kaybettiği Karaman faciası ile yüreklerimiz burkuldu. Kontrol eksikliği ve işverenlerin para hırsı bu kazaların olasılıklarını arttırıyor. Bir çok önlem alınmadan daha çok verim almak içik işciler tehlikeye atılıyor. Yasalara göre 7 tane yaşam odası olması gereken bir madende 1 yaşam odası çıkıyor. İşciler eğitimsiz ve kötü şartlarda çalışılıyor veya çalışılmaya zorlanıyor. 
Denetim Eksikliği Faciaya mı Neden Oluyor?
Madenlerde standart denetimlerinde eksiklikler olmasa yaşam odası ve destekler eksik olamazdı. Fakat sadece denetimlerden değil, işverenlerin daha çok mesai yapması için işcilerin yemek yeme saatlerini ellerinden alıyorlar. İşcilerin yemeklerini yerin altında yemesi için zorlandığı biliyor. Bu da çıkan yeni yasada maden işcilerinin çalışma saatlerinin düşürülmesinden kaynaklanıyor. Böylelikle günde 7 saate inen çalışma süresinden dolayı iş verenler daha çok maden çıkartmak için elinden geleni yapıyorlar. Bunun yerine makineleşmeyi hiç önemsemeden tehlikeli madenciliğe devam ediyorlar.
Madenler güvensiz
Madenler bildiğimiz üzere yerin binlerce metre altında ki şartlara dayanıklı olması lazım. Her an çökme tehlikesi olduğu için yerin altında ki her nesnenin işlevini en kötü şartlarda yapması için sağlam yapılması gerekli. Örneğin içerideki temiz hava sistemi bir taş düşmesi ile işlevini yitiriyorsa bu maden tamamen güvensiz demektir. Veya ağırlığa dayanamayacak olan mesnetlerde tehlikeye davet çıkaryıor.
Dünyada olmuş diğer büyük maden faciaları
  1. Kuzey Fransa’daki Courrières 10 Mart 1906 : 1,099 İşci Öldü
  2. Japonya’nın Kyushu 15 Aralık 1914 : 687 İşci Öldü
  3. Japonya Omuta 9 Kasım 1963 : 438 İşçi Öldü
  4. Birleşik Krallık Senghenydd 14 Ekim 1913 : 439 İşçi Öldü
  5. Britanya Albion 25 Haziran 1894 : 290 İşçi Öldü
  6. Kuzey Galler Wrexham 22 Eylül 1934 : 259 İşçi Öldü
Bunlar sıralanıp gidiyor. Fakat dikkat edersek ölümler genelde 100 yıl öncenin kazaları. Onlar madencilikte çok ileriye giderken biz yerimizde saymaya devam edemeyiz. İnsan hayatı en önemli şeydir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz