Genel

Toprak Hakkında Bilinmeyen 5 Şey

blank

Biz hergün üzerinde yürüdüğümüz toprağın ne kadar değerli olduğunu biliyormuyuz. Eski çağlarda toprak için savaşlar olurdu. Fakat bizler toprağın gerçekten bizim için ne kadar önemli olduğunu anlayamadık. Doğa için önemli olan bir nesne bizim için daha önemlidir. Artık 5 aralık dünya toprak günü olarak anılacak.

1 – Toprak Tükenebilir Bir Kaynaktır

Kötü tarım uygulamaları ve bilinçsiz tarımcılıktan dolayı dünya hergün milyonlarca metreküp toprak kaybediyor. Bu kayıplara erozyon, ormanların tükenmesi, küresel ısınma ve nükleer faaliyetlerde etkili oluyor. Bunların hepsi insanların kendi eliyle yaptığı bir kötülüktür.
Hiç dikkatinizi çektimi? İnsanlar petrol biterse ne yaparız diye düşünürken, toprak biterse ne yapacağız diyen duymadım. Toprağın bir gün tükenmeyeceğinimi sanıyorsunuz. Toprak sonsuz değildir. Eğer gerekli döngülerde hasarlar ve kısırlaşmalar yaşanırsa bundan toprakta nasibini alır. Toprak nasibini alınca bizlerde nasibimizi alırız.
Dünyada şu an bir çok ülkede nükleer faaliyetler nedeniyle bazı tarım arazileri işlenemez hale gelmiştir. Bazı yerlerde aşırı orman kesilmesi nedeniyle erozyon ile toprak kaybı yaşanıyor. Aynı şekilde küresel ısınma sebebiyle topraklar artık eskisi gibi verim vermiyor ve gerekli ürünleri alamıyorsunuz. Aynı şekilde ormanların azalması nedeniyle yağış miktarları dengesizleşmiş ve düşmüştür. Bu olayda toprağın mineral olarak her geçen gün zayıfladığını bize anlatması için yeterlidir.

2 – Toprak İçin Medeniyetler Çökmüştür

Toprağın yine ne kadar değerli bir önem taşıdığını söylememiz için atılmış bir başlıktır. Toprak için geçmiş yüzyıllarda bir çok medeniyet yok olmuştur. Bunlar genelde verimi azalan devletler diğer devletlerin topraklarına göz dikerler böylelikle güçlü olan kazanır ve zayıf olan kaybolurdu. Bunların hepsi daha verimli topraklar için yapılmıştır.
Yunanlılar ve Paskalya Adalılar, Romalıların kendilerini topraklarının dışına sürdüğünü iddaa ediyorlar
Bu savaşların nedeni daha zengin topraklar diyoruz. Şu zamanda da aslında petrol için veya hammedde için yapılan savaşlar görüyoruz. Fakat kimse demiyorki yılda 7 milyar insan tarım ürünleri yiyor. Toprakların sadece %25’ini kaybetsek neler olabileceğini bir düşündünüzmü…

3 – Toprağı İyi Kullanmak Kuraklığı Engeller

Toprak bizim için vücudumuza giren her mineralin, her bakterinin ve her vitaminin kaynağı olduğunu biliyoruz. Fakat sadece bunlarla yeterli kalmıyor. Toprak aynı zamanda bizim için su kaynağıdır. Denizlerden, göllerden ve tüm yeryüzünden buharlaşan su saf bir halde toprağa düşer. Toprağa ilk düştüğü andaki hali mineralsiz ve zayıf bir sudur. Nehirlerin akışı ile bu su toprak ile kendini zenginleştirir. 
Toprağı tarımsal ve ekimle birlikte düzgün olarak kullanırsak toprağın su tutma oranı yükselir. Böylelikle içebileceğimiz sularda fazlalaşır. Fakat ekilmeyen araziler yeryüzünde dengeleri değiştirecektir. Ekilmeyen arazilerin erozyona, fırtınalara ve yapmursuz günlere neden olduğu gibi ekilmiş arazilerede zararı vardır. Ekilmeyen araziye yağmur yağmadığı için bulutlar ekilmiş arazide suyunu boşaltacaktır. Böylelikle ekilmiş alanlarda sel ve su baskınları ayrıca toprağın süpürülmesi (kötü bir durum) ve ekinlerin hasar görmesine neden olacaktır.

4 – Teknoloji Toprak Üzerinde Büyük Bir Etken

 Sağlıklı bir toprak için tam orta yolu bulmak şarttır. Fakat her toprakta tam sağlıklı olacak diye bir şey yok. İdeal rakamlarda değerler taşıması doğa ve izim için yeterlidir. Fakat Kuzey Amerika topraklarında aşırı şekilde teknolojik aletlerin ekim ve dikimi için kullanılması toprağın yorulmasına neden oluyor. Bu yorulma bir süre sonra toprağın artık istediğimizi veremeyeceği anlamına gelecektir. Ekim yapan kişilerde memnuniyetsizlik duyacak ve toprakları çöl olmaya terkedecek.
Etiyopya gibi ülkelerde ise bu olay tam tersidir. Toprakların ekilip biçilmeye ihtiyacı vardır. Fakat bu ülkelerde iş gücü ve imkanın az olması nedeniyle yeterli ekim yapılamıyor. Ayrıca doğru ekimde yapılmıyor. Tarlaları hasat sonrası sürmek için traktör bulamadıkları için üzerindeki artık hasatı yakmayı tercih ederler. Bu olay toprak üzerinde ki yararlı bakterileri öldürdüğü gibi artık malzemelerin toprağa karışıp yeniden kullanılmasınıda engelliyor. 
Demek istediğimiz şu; “Aşırı teknolojiden kaçın, teknolojiyede uzak durma.”

5 – Toprak Canlıdır

Toprak bizim için bir konum, bir arsa veya bir taş parçası halinden çıkmalıdır. Toprak içerisinde bulunan ince taş haricinde mineraller, bakteriler ve bir çok daha yararlı canlıyı barındırır. Bizim göremediğimiz bir canlılık vardır.
Nasılki insan hakları veya hayvan hakları gibi öğeler varsa toprak haklarıda vardır. Orayı tamamen cansız hale getirmek bizim suçumuz. Toprak bizim için bir gıda deposudur. Bir meyve ağacı nasılsa aynı şekildedir. toprak konusunda ki hassasiyetin yok olması bizim doğal yaramız olmalıdır. Mikrobiyal araştırmalar sonucunda toprak altında yaşayan milyonlarca mikro kavim olduğunu bilmeli ve ona göre davranmalıyız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz