Wordpress

Resimli benzer yazılar eklentisi ve seo

Resimli benzer yazılar eklentisi ve seo Wordpress
Seo çok geniş bir kavram hiç şüphe yok ki. Bu yazımızda da Seo kavramını oluşturan yüzlerce, belki binlerce etmenden birisini ; yani benzer yazılar eklentisini görsel olarak kullanmayı ve seo açısından bize nasıl bir fayda sağlar onu yazacağız.
Bir başka ifadeyle beraberce değerlendirme sürecine alacağız, belirteceğim şeyler kesinlikle bir ahkam kesme niteliğinde olmayıp kişisel düşüncelerimi ve tecrübelerimi belirtmektedir.
Sitenize bir yazınızı okumak üzere gelmiş olan ziyaretçiniz, her nereden geliyor olursa olsun o konu ile bağlantılı benzer konuları okuma eğiliminde birisi olacaktır. Bu gerek web alemine çok yabancı bir ziyaretçi olsun, gerekse de bir webmaster…
Bu yüzden gelen ziyaretçiye okuduğu konuya yakın, benzer nitelik taşıyacak başlıkları sunabilirsek onu sitemizde daha aktif olarak kullanabiliriz.
Gelen ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre hiç şüphe yok ki seo konusunda az da olsa etkisi olan faktörlerden birisi. Yani sitenize gelen ziyaretçiyi bir saniye daha fazla sitenizde tutuyor olmanız bile seo bakımından birşeyleri yaptığınızı gösterecektir. Benzer yazılar eklentisi de ziyaretçinin siteden hemen çıkmasını engelleyecek, bu yüzden hemen çıkma oranını düşürmüş olacak ve dolayısı ile sitede geçirilen süreyi uzatacaktır. Bu da uzun vadede sitemizin trustrank değerine yansıyacaktır.
Resimli benzer yazılar eklentisi de ziyaretçinin sitede gezinme olasılığını artıracaktır. Çünkü görsel bir materyal, metne göre daha etkili olacaktır. Tabi burada öne çıkan önemli konulardan birisi de konularınız için yapacağınız thumbnail seçimi olacaktır. Erotik resimler seçerek ziyaretçinin dikkatini çekin demiyoruz, fakat pixel kalitesi bakımından ve yatay-dikey orantılaması açısından kaliteli resimleri kullanacak olursanız ziyaretçinin daha kolay dikkatini çekebilirsiniz ve dolayısı ile sitenizde daha fazla bir gezinti söz konusu olur…
Şimdi wordpress resimli bağlantılar eklentisi hakkındaki önerimize geçelim. En pratik biçimde kullanacağınız eklenti LinkWithin olacak. WordPress, blogger ve TypePad için çok basit bir kullanıma sahip olan eklentimiz, bunun haricindeki farklı servisleri de destekliyor. Kullanımı konusunda izleyeceğimiz yol ise şu şekilde…
Öncelikle http://www.linkwithin.com/ adresine giriyoruz, sağ kısımdaki e-mail, blog link, platform ayarlarını giriyoruz. Yazılarımızın altına eklentimizi koyacağız ve her yazımızın altında benzer yazıları gösterecek. Sitemizin tasarımına göre de bir seçim yapmamız gerekiyor bunun için. Width kısmını 3-4-5 seçeneklerinden birisini tanımlayarak get widget butonuna tıklıyoruz.
WordPress için konuşacak olursak bize bir plugin dosyası verecek, bunu plugin dosyalarımız arasına atıyoruz ve panelden etkinleştiriyoruz. Birçok sitede otomatik olarak siteye yerleşiyor fakat bazı tasarımlarda gerekli ayarları manuel yapmanız gerekebilir.
Linkwithin kullanımının alternatifleri konusunda, nasıl kullanabileceğimiz konusunda ve kimlerin ne şekilde değerlendirdiği hakkında bir yazımız olacak. Bunun için biraz sabretmeniz gerekiyor diyebiliriz (:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz