Genel

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

blank

Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türkak ikilisi tarafından akredite edilmiş merkezlerden alınabilen bir belgedir. Yapılacak belgelendirme sınavı ve personel yetkinliğinin ölçülmesi ile alınabilecek belge her bakımdan gerekli olacak görünüyor.  
Türkiye’de son yıllarda ciddi oranlara ulaşan iş kazaları hükümeti bu anlamda bir takım politikalara yönlendirerek gündem konularından biri haline getirmiştir. Yapılan yasal değişiklikler gereği bazı meslek gruplarında mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışmak mümkün olmayacak. Hangi meslek gruplarında geçerli olduğu ise; genel anlamda şu şekilde ifade ediliyor: tehlikeli ve tehlike sınıfı yüksek meslekler ilk etapta kapsama alınmıştır. Ahşap kalıpçı, doğalgaz personeli, ısı yalıtımcısı, duvarcı, sıvacı, alüminyum kaynakçısı, çelik kaynakçısı, alçı uygulayıcısı gibi 40 adet meslek ilk etapta kapsam altına alınmış durumda.
Mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilen bu mesleklerde ortak nokta uygulanması aşamasında en çok kazaya sebep olabilen meslekler olabilmesi. Kişinin hayatını tehlikeye atabilecek meslekler bu kapsam altında. İşverenlere düşen görev çalıştırdıkları kişilerin bu belgelere sahip olmasını sağlamak. Aksi bir durumda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından idari para cezası yaptırımı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz