Genel

Köy Tavuğu Yetiştirmek ve Ayrıntıları

Köy Tavuğu Yetiştirmek ve Ayrıntıları Genel
Yazımda genel olarak salma/açık besi tavukçuluğu anlatacağım. Çünkü zaten kafes tavukçuluğu hem düşüşte hem de yüksek maliyetli olduğu için tavuk çiftlikleri hakkında pek bir şey bilmenize gerek yok. Paranız varsa eğer yani cebinizde 200+200 milyar olmalı yarısı kurmak için yarısı diğer masraflar diyebilirim. Başlıklar halinde açık besi tavuk yetiştiriciliği hakkında yazıma başlamak istiyorum.
Neler Gerekli
Tavuk çiftliği için neler gerekli olduğunu aslında kaç adet tavuk beslemeye karar vermenize bağlı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle eğer bu işten gelir elde etmek istiyorsanız 50 tavuk ile 100 tavuk arasında bir miktar tavuk almanız gerekir. İdeal şartlarda normal bir ticari açık besi tavuk genel olarak 3 günde 2 yumurta verecektir. Böylelikle 50 tavuğunuz olsa 3 günde 100 yumurtanız olacaktır. Ayda bu miktar 1000 adet yumurta demektir. Neyse bu konuya daha sonra döneceğim zaten. Köy yumurtası üretmek için aslında çoğu kişi yay gitsin der ama miktar fazla olunca işler değişebiliyor. Her 200 tavuk için 1 dönüm yer gerekli ve bu alandaki besi bile yetersiz kalabilir. İkincisi arazinizde su olmalı. Toprak canlı ve temiz olmalı. Eskiden çöplük filansa zararlıdır. Ağaç olması güzel olur olmasa da olur. Arazinizin çevresi çit ile veya duvar ile çevirili olmalı yoksa dışarıdan gelecek kurt, çakal, sansar vb. saldırgan hayvanlardan korumak lazım. Ayrıca havadan gelecek atmaca gibi hayvanların saldırısı da görülüyor fakat bunun için bir tane iri yarı bir kaz o tavukları koruyacaktır. Şimdi neler gerekli olduğunu ben size listelemek istiyorum.
  • 1 Dönüm Arazi
  • Su Deposu
  • 1 Dönüm Arazinin Etrafını Çevirecek Çit
  • 50 Tavuk
  • 5 Adet Suluk
  • 5 Adet Yemlik
  • 3 Torba Yem (Bir Aylık)
  • Bir Adet Kulube
Bu yazdıklarım arasına ekleme çıkarma yapılabilir. Kendinize göre fiyat araştırması yapabilirsiniz.
Hangi Cins Tavuk Seçmeliyim
Türkiye’de ve dünyada kullanılan beyaz yumurtacı dediğimiz bir cins var. Longrin cinsi tavuklar en çok yumurta veren ve en sağlam tavuklardan biridir. Fakat biz köy yumurtası üretip satmayı planlıyorsak bu konuda biraz ticari zekamızı kullanmamız lazım ki yumurta satışını yapalım. Halk arasında beyaz yumurta kafes, kahverengi yumurta ise köy yumurtası olarak algılanıyor. Bir nevi doru diyebiliriz çünkü hayvan toz toprakta dolaştığı için yumurta kabuğu bu renkte oluyor. Çiftliklerde yetişenlerin yemlerinin içine kireç katılır ondan beyaz olur. Biz kahverengi yumurtacı dediğimiz cinsleri köy yumurtası üretim tesisleri için öneriyoruz. Lohman Brown cinsi yumurta tavukları orta boyda olur ve yılda 270 ile 300 arası yumurta verimi vardır. Fiyatları ise genel olarak 17 18 haftada bir tavuk 20 lira civarıdır. Piyasaya göre bu fiyat değişebilir.
Tavuklarımızın Kümesi Nasıl Olmalı
Tavuklar uçamıyor olsa bile bir kuş türüdür ve kuşlar genel olarak açık hava ve güven verici mekanları tercih ederler. Soğuklarda sıcak yerlere göç ederken, sıcaklarda ise daha serin yerlere göç ederler. Çok narin hayvanlar olmamasına rağmen pek de dayanıklı değillerdir. Tavukların ise savunma araçları olmadığı için bulundukları ortam onlara güven vermeli. Bunu sağlamak için kümesimizin etrafını çit ile çevirmemiz lazım. Fakat kış aylarında ve bahar ayalarında kuzey tarafı tamamen kapalı ve rüzgar geçirmemelidir. Zaten aşırı soğuklarda çit olan açık kısımları da  naylon ile çevirip ufak hava delikleri koymalısınız. Ayrıca içeriye folluk dediğimiz yerden en az yarım metre yükseklikte olan sopalar konulmalıdır. Bu sopalar bir tavuğun ayağını kavradığı kadar kalınlıkta olmalı. Aksi takdirde o folluklara binmezler.
Kümesin Tabanı Beton mu Olsun Toprak mı
Kümesimizin tabanını yine tavuğumuzun sağlığına göre düşünmeliyiz. Çünkü tavuğumuzun sağlığı iyi olursa daha iyi yumurta verimi alırsınız. Buna uygun olarak eğer tamamen beton yaparsanız, tavuğunuz yerden soğuk kapacak ve ishal olacaktır. Eğer tamamen toprak yaparsanız toprağı temizlemek zor olacak ve bir süre sonra biriken pislikler hastalığa yol açabilir. Benim önerdiğim 2 durum var. Birisi follukların altını beton yapın diğer tarafları toprak yapın ki; folluklarda ki tavuk dışkıları betona düşsün ve pislik toprağa pek uğramasın. Diğer bir yöntem ise tamamen ızgaralı ahşap yapmak; böylece alta dökülen pislikler kolayca temizlenebilir. Yada beton yapıp saman koymakta iyi yöntemler arasında fakat samanları 2 haftada bir duruma göre değişmek iyi olacak.
Tavuklar Ne Yer
Kümes hayvanları olan tavuklar genel olarak börtü böcek ne bulursa yer. Akrep, çıyan, küçük yılan bile yiyebilirler. Ayrıca ot yerle ki bizim önerdiğimiz yonca bitkisi yumurtalık ve etlik tavuklar için mükemmeldir. Tarlanıza ekeceğiniz yonca bitkisi yumurtaların daha proteinli olmasını sağlayacak ve ayrıca doğal olmasını sağlayacak.
Tavukların Yanına Horoz Koymam Gerekir mi
Tavuk ve horoz aynı ortamda ise orada bir üreme sonucu çıkar. Halk arasında yanlış bilinen bir kanı ise horoz olmadan tavuk yumurtalaşmayacağıdır. Böyle bir şey söz konusu değil. Tavuk, horozsuz da yumurtlar. Lakin yumurta döllenmeyecektir. Yani o yumurtadan civciv çıkmaz ki; bu zaten ticari amaç güdenler için iyi bir sonuçtur. Çünkü yaz aylarında havanın 30 40 dereceyi bulduğu günlerde döllenmiş yumurta birkaç saat içerisinde o sıcakta gelişmeye başlar. Yumurtayı kırdığınızda kan göreceksiniz. Bu da müşterilerinizi olumsuz etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz