Teknoloji

İlk Mamut Klonlanacak

blank
Binlerce yıl önce yaşadığı bilinen Mamut türünün, filden daha gelişmiş bir hayvan olduğu biliniyor. Daha öncede bir çok fosil bulundu fakat bu fosillerde klonlama için gerekli olan taze kan, yani DNA yapısı bozulmamış taze hücre bulunamamıştı. Taze hücreler, bozulmamış DNA moleküllerini taşır ve klonlama için tek bozulmamış hücre yeterli oluyor. 
Mamut Sibirya’da Bulundu
Bilim insanlarını heyecanlandıran bu mamut buzların arasından dişleri görünürken bulundu. Dişleri farkedenler daha sonra hafif kazınca bunun bir mamut olduğu ortaya çıktı. Donduğunda yaklaşık olarak 50 yaşında olduğu sanılan Mamut belkide ilk klonlanabilen mamut olacak.
Taze Kan Bulundu
Klonlama açısından önemli olan taze kan testlerinde kanın bir kısmının artık öldüğünü fakat hemoglobin hücrelerinin hala yaşadığı tesbit edildi. Hemoglobin hücrelerinden alınacak DNA örnekleriyle yeterli derecede bir klon yapılabilecek. Taze kan tespiti ise ilk olarak kazı sırasında kırmızı katı bir maddenin farkedilmesiyle bulundu. Az da olsa donmuş kanı alan bilim insanları hemen korumaya aldı ve testlerini yaptı.
Şimdi ise gözler klonlama işleminin ne sonuç vereceğine çevirildi. Eğer klonlama başarılı olursa dünya insanları ilk defa canlı bir mamut görmüş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz