Teknoloji

Dünya’da İnternetle Tanışmayan Yerler

Dünya'da İnternetle Tanışmayan Yerler Teknoloji
İnternet bağımlılıarı biliyormusunuz bugün dünyada 3 milyardan fazla insan internet kullanıyor. Hemde aktif bir şekilde, laptop,tablet ve akıllı telefonları kullanarak. Fakat daha şurdan 14 yıl önce internet aslında o kadar lüx bir araçtıki insanlara; dünyada sadece 360 bin kişi internet kullanıyordu. 14 yılda %741 artış ile şu an dünyada 3 milyar insan aktif internet kullanıcısı oldu.
Aslında rakamlar üzerinde biraz düşününce 3 milyar dünya nüfusu yanında çok büyük bir rakam değil. Dünya’da 7 milyardan fazla insan var. Bu popülasyonu düşününce dünyanın sadece %42 si internet kullanıyor ve sadece 10 kişiden 4ünde internet erişimi bulunuyor. Daha ilerlenecek çok nokta olduğunu görüyoruz.

İnternete Ulaşımın Zor Olduğu Yerler Var

Dünyanın nüfusunu düşününce bu nüfusa oranla ulaşımın az olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde bu ulaşımın oranını düşünürsek internete ulaşımın zor olduğu yerlerden birisi Afrikadır. Afrika kıtasında internet kullanım oranı sadece  %25 gibi bir rakam sunuyor bizlere. Kuzey Amerika ile kıyaslarsak arada uçurumlar var. Kuzey Amerika Kıtasında internet kullanım oranı %90 olarak biliniyor. Yoksulluk, altyapı ve maddi imkandan dolayı Afrikada internet erişimi bu kadar düşük seviyede kalmış. Fakat 2000 ile 2014 yılları arasında internet kullanım oranında ki artış %6000 civarında olduğu görünüyor.
Asya kıtasıda internet kullanımında çok geride kalmış yerlerden biri. Japonya (Kullanım %86) ve Güney Kore (Kullanım %92) gibi ülkere bakarsak kullanım oranı çok fazla fakat bazı geri kalmış ülkelerde bu oran çok düşük. Bunlar Afkanistan %5.9, Pakistan %14.8, Myanmar %1.2 gibi rakamlarla neredeyse kullanımın olmalıdığı ülkeler arasında…

İnternetin Hiç Ulaşmadığı Yerler Var

İnternetin düşük oranda kullanımına örnek olarak Afrika ve Asya kıtasını göstermiştik. Buralarda insanlar yoksulluktan bazende Küba ve Kuzey Kore gibi dışa kapalı ülkelerin siyasi hamlelerinden dolayı internet erişimi kısıtlı olsada bazı yerlerede fiziksel engellerden dolayı internet götürülemiyor.

Sahra Çölü

Sahra çölü insanlığın ve yaşamın neredeyse tükendiği yerlerden biridir. Burada internet bulmak bir yana telefon sinyali yakalamak için bir kum tepesi üzerine çıkmanız gerekir. Fakat burada bile yaşamaya çalışan insanlar bulunuyor.

Antartika

Buzlarla kaplı bir dünya. Canlı yok dersek yanlış olur ama insan düfusunun en az olduğu ikinci yer Antartika. Bildiğiniz gibi eskimo denen insanlar burada buzdan evlerinde internetten bir haber yaşıyorlar.

Kuzey Kore

Kuzey Kore kendi içine kapanmış katı kurallarla yönetilen bir ülke. Burada durumlar Küba gibi değil. Hiçbir sivil internet kullanamaz. Ayrıca tüm ülkede sadece 30 internet sitesi bulunuyor. Yani Brezilya’da 3 milyon internet sitesi olduğunu düşünürsek Kuzey Kore Antartika gibi bir yer.

Abisal Bölge

Yani Antartika ve Sahra çölünü düşündükten sonra aslında Abisal bölge yani Okyanusların derinliklerinde insan nüfusu olmadığından internetinde olmaması normal. Fakat burada internet insan nüfusu olmadığından yok. Antartikada fiziksel şartların ağır olmasından dolayı yok. Buraya bile internet çekmek daha kolaydır.

Sorunun Çözümü

Bir çok bölgede internet erişiminin olmamasını sebebi fiziksel şartlar ve yeryüzünün bize gösterdiği dirençten kaynaklanıyor. Mesela Antartika kıtasına buzlardan ve soğuktan hat çekilmiyor. Bunun için kablosuz internet olayını geliştirmek lazımki Afrika ve Asya kıtalarında herkes internet kullanabilsin. Böylelik Tüm dünya insanları anlık olarak internete ulaşmalı…
Google bu problemi aşmak için Loon Projesi adında 2013 yılında staposferde uçan balonlar yollamayı planlıyor. Böylelikle Balonlardan yayılan wifi ile herkes internete hemen ulaşabilecek.
Facebook ise bu olayı küçük uydular ile halletmeyi planladı. Ucuz uydular yollayarak dünyanın yörüngesine oturtup dünyanın heryerine internet yayını yapmak istiyorlar.
Bu çözümler arasından bir tanesi sıyrılıp bir gün dünyanın heryerinde internet kullanabileceğimizi hayal etmek sizi sevindirebilir. Fakat aslında birde bunu sağlık açısından düşünmekte yararlı olacaktı. Boşverin bizim işimiz internet..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz