Genel

Bina İnşaatı Nasıl Yapılır

Bu konumuzda bizimde takip ettiğimiz bir binanın baştan sona inşaatında ki aşamalı anlatacağız. Fotoğraflarınıda çekip her aşamayı anlatarak ilerleyeceğiz. Maliyet kısmına girmeden uygulama kısmında ki işlemlere ağırlık vermek istiyorum. Önem arzeden yerleri başlıklarla ilerleyeceğiz. Binayı burada beraber bitireceğiz.

1- İşyeri Teslim

İşyeri teslim dediğimiz olay, belediyeden yapılacak binaya ruhsat alındıktan sonra belediye elemanı ile beraber arsanın durumuna son bir kez bakılmasıdır. Yani artık burada kazı yapabilir ve inşaata başlayabilirsiniz demektir. Bazı inşaat sahipleri sabırsız davranıp nasıl olsa verecekler diye kazıya başlıyorlar. Burada belediye elemanının insiyatifine kalırsınız. İsterse vermez ve size ceza yazılabilir. Belediye elemanı burada kazı kotuna bakar ve 0 kotunun nereden olduğunu kontrol eder. Onay verdikten sonra harfiyat işlemine başlanılır.
Bina İnşaatı Nasıl Yapılır Genel

2 – Temel Vizesi

Temel vizesi yine belediyenin önem verdiği bir olaydır. Temel bir binanın en altında başlangıç ve dayanım açısından önemli bölümlerden biridir. Bundan dolayı eğer temelde yapılacak bir yanlışlık tüm binayı yanlış yaptınız anlamına gelir. Temel, projeden bakılarak binanın projeye göre akslarının doğru oturtulduğu kontrol edilir. Ayrıca Temelde kolonların yerlerine ve toplam oturtma alanına yani inşaatın araziye göre imarda verilmiş ölçüsüne uyulmuşmu uyulmamışmı ona bakılır. Temel vizesinden sonra demir kontrolü yapılarak artık inşaat temel betonu dökümüne hazırdır. Aynı şekilde istinat duvarınında ölçümleri yapılır.
blank
blank

3 – Temel Beton Dökümü

Temel beton dökümü sırasında pek bir ayrıntı yoktur. Betonu döken firmaya ustalar projeden bakarak beton sınıfını söyler ve yine projeden bakarak kaç metreküp gelmesi gerektiği söylenir. Beton firmasıda buna göre betonu getirir ve çakılan kalıba göre temel dökülür. Genelde üst katlara göre dayanımı daha yüksek beton sınıfları seçildiği gibi aynıda seçilebilir. Bu projeyi yapan kişinin insiyatifi içerisindedir. Yalnız beton dökülürken numuneciler bu betondan 3 adet 7 günlük 3 adet 28 günlük raporlar için numune alırlar. Bu numuneler bir gün boyunca inşaatın yanında kalır diğer günler labaratuvarda priz almaya bırakılır. Beton dökümü 5 derecenin altında yapılamaz. Aynı şekilde sıcak havalarda yapılırsa sulamak şarttır. Yoksa rötre olayı yani çatlamalar meydana gelir.
blank

4 – Temel Dolgusu

Temelimiz bildiğiniz gibi kazı yapıldıktan sonra belli bir plana göre atılan 5 – 10 cm grobetonun üzerine yapılır. Böylelikle mutemadi temellerde arada boşluklar kalacaktır. Bu boşluklar dolgu yapılmak zorundadır. Projede belirtilen malzeme ile dolgu yapıldıktan sonra bodrum için kolon yapılır ve tabana yine dolgunun üzerini kapatmak amaçlı beton dökülür. Ayrıca projede bodrum katı dolgu ile doldurulmasıda muhtemeldir. Bu da belediyeden alınan ruhsatta yazar. Kazı yapılan kot kadar yoldan yükseltilerek su basman olarak kalır. Bodrumda normalde bir nevi su basmandır. İster dolgu yapılır isterlerse garaj vs. kullanılır.
blank

5 – İstinat Duvarı Demir Kontrolü

İstinat duvarı binadan ayrı bir yapı olarak algılanır ve öyle inşaa edilir. Ruhsatı ayrı çıkar ve projesi ayrı çizilir. Yol kısmından gelen diğer toprak gibi yüklerin bodrum katına doğru göçmesini engellemek adına beton bir duvardır. Genelde 20 ile 30 cm aralıklarla demir etriyesi atılır. Filizlerin yine aralık ölçüsü projede verilmiştir.
blank

6- İstinat Duvarı Beton

İstinat duvarının betonu atıldı ve kurudu. Beton atılırken yine numune alındı ve 7 günlük 28 günlük beton dayanım sonuçları hakediş dosyalarına koyulacak. Tabiki projede hesaplanan ve istenen dayanım çıkarsa onaylanacak. Aksi taktirde ya betona güçlendirme yapılacak yada kırılıp tekrar yapılacak.
blank

7 – Bodrum Kat Kolon Demir Kontrolü

Bodrum kat kolonlarının demirleri yerli yerince yerleştirilmiş. Kontrol edilirken yine projede bodrum kat kolon demir aplikasyonuna uygun olarak etriyeler sayılır, sonra filizler baş ve gövde olarak sayılır. Baş dediğimiz kısım kısa olan taraftaki tüm filizler, gövde ise kalın olan taraftaki tüm filizler eksi diyebiliriz. Ayrıca bunların donatı kalınlıklarınada bakılır. Sıklaştırma bölgelerinde daha sık atılması lazım bunlarda önemlidir. Aşağıda vereceğim resimde biraz daha iyi anlarsınız.

blank
blank

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz