Genel

Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi

blank
Hipokrat ve Galen antik çağlarda yaşamış iki büyük doktordur. Hatta Hipokrat yeminide bu isimden gelmiştir. Kendilerini sağlığa adayan bu iki ismin yazdıkları kitaplarda zayıflamak ve diyet hakkında bir 5 ipucu buldular. Yeni çağın doktorları bu ipuçlarının kadınların zayıflamasında büyük etkisi olacağını belirtiyorlar. Peki bu ipuçları neler…

1 – İki Büyük Öğün Yapın

Zayıflamak için günde sadece iki büyük öğün yapmanız gerekli. Antik çağlarda yaşamış bu büyük doktorlar genelde sağlıklı insanların 2 büyük öğün yaptıklarını anlatıyorlar. Bunun sırası sizin şu an yaygın olarak kuulandığınız; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olabilir. Fakat bunlardan birisi hafif atıştırma ile geçmesi şart. Ayrıca bu öğünlerin kalori miktarı 250 kaloriyi geçmemesi lazım. Yemeniz gerekenler marul, yulaf ve kepekli ekmek gibi hafif yiyecekler olmalı.

2 – Antik Çağlardan Bir Menü Önerisi

Galen sizler için bir diyet listeside hazırlamış gibi görünüyor. Aslında bu zamanda da azda olsa söylenilen tarz bir menü olacak. Tahıl ve nişastadan uzak durarak. Sebze ağırlıklı ve yağsız porteinli bir menü oluşturmak gerekiyor. Bunlar arasında somon, balık veya tavuk eti protein için yazılmış. Ayrıca yeşil fassulye tarzı yiyecekler hem kalp ve damar hastalıklarına hemde belinizi inceltmenizde güzel bir diyet yiyeceği olacakmış.

3 – Hafif Bir Öğle Yemeği

Hafif bir öğle yemeğinden katımız genelde öğle yemeğini beklerken ve öğle yemeğinden sonra yapılan atıştırmalıklar sizlere büyük zarar veriyor. Mesela öğlen yediğiniz proteinli bir tavuk döner sizin aslında o öğle yemeği ihtiyacınızı karşılıyor. Bu abartı bir yemekte değil aslında. Fakat ondan sonra ve önce yiyeceğiniz yemekler sebzeden ileriye gitmemesi lazım.

4 – Hareketli Olun

Egzersiz yapmak muhakkak çok önemlidir. Fakat egzersizi ayrıyeten yapmak sizin kilonuza bazen artı yönde bir katkı sağlayabilir. Sonra “ben spor yyaptım fakat kilo aldım” gibi serzenişlerde bulunabilirsiniz. Bunun için günlük olarak yapacağınız; yüzme, koşma, halat atlama gibi bilumum sporlarınızı 10 dakika ile sınırlı tutun. Yoksa acıkma hissi uyandıracak ve sizin kilonuza bu kötü yönde yansıyacak. Eğer zaten asansör kullanmıyor, arabayla aranız iyi değilse bu spora ihtiyacınız yok demektir.

5 – İşdah Fazlalığı

İşdah fazlalığı genelde acı yiyenlerde olabileceği gibi çok su içenlerdede olacaktır. Çünkü açlık hissi metobolizmanın hızlanması ile alınan yiyeceğin hızlıca kana karışması midenin boş durmasıdır. Bundan dolayı su metobolizma hızını arttıracaktır. Eğer su içiyorum açlık hissi uyandırıyor diyenler. Bu susuzluk hissinizi yoğurt, ayran ve az yağlı süt ile karşılayabilirsiniz. Hem bağırsaklarınızda ki yararlı bakterilere yardımcı olur hemde açlık hissi bastırılmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz