Mobil

Android Telefonlarda Root Kullanım Avantajları

Android Telefonlarda Root Kullanım Avantajları Mobil
Android sistemlerdeki, linux sistemlerinin en yetkili haline root adı verilmektedir. Root yetkisi olmayan bir kullanıcı, cihaz üzerinde belirlenmiş sistemsel birçok şeyi değiştirememektedir.
             Android Telefonda Root Kullanım Avantajları:
            Telefon ya da tablete özelleştirilmiş rom kurabilmeyi sağlamaktadır. Telefon ile gelen yazılımların beğenilmemesi yeni romlar denenmesine olanak tanımaktadır. Telefonun; titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, ses şiddeti ayarları, gizli dosyalar, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları ve benzeri özelliklerinin yer aldığı noktalarda değiştirme yapılarak cihazın performansının arttırılabilmesini sağlamaktadır.
                Play storedeki root gerektiren uygulamaları kullanabilme özelliğine sahip olunmaktadır.  Telefonda yüklü olarak gelen ancak gereksiz olduğu düşünülen uygulamalar silinebilmektedir. Bellekte fazlaca yer işgal eden bu uygulamaların kaldırılması ile daha fazla boş kapasiteye sahip olunmaktadır. Diğer taraftan kendi kendine çalışarak bataryanın ömrünü azaltan ve daha çabuk biten pillerden kurtularak daha uzun süre şarj sorunu yaşanmamasını sağlamaktadır.
                Telefonda SD bellek var ise uygulamaların buraya taşınabilmesini sağlamaktadır. Böylece telefon hafızası hafiflemektedir. Özel kurtarma paketleri ile telefonun recovery fonksiyonları genişletilebilmektedir. Telefonun full yedeğini almak bu şekilde çok kolay olmaktadır. İstenildiğinde eski haline döndürerek kayıp yaşanmamaktadır.
                 Ülkemiz açısından ya da yasaklı olan sitelere dns ayarları değiştirilerek rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Dns değiştirme işlemi root yapmadan da gerçekleştirilebilmektedir; ancak bu işlem sadece wifi bağlantısı olan yerlerde işe yaramaktadır. 3G şebeke internet bağlantısı olan yerde root yapılmış telefon gerekli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz