Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Evet başlığı yanlış okumadınız. Silinen fotoğrafları kurtarma aslında mümkün olan bir şey. Böyle denilince hemen aklınıza ‘vay demek ki sildiğimizi sandığımız şeyler silinmiyor’ cümlesi gelebilir. Bu cümlenizde haklılık payınız yüksek. Silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır demeden önce şunu çok iyi bilmeniz gerekiyor. Silinen resimleri geri getirme garantisi yoktur. Yanlışlıkla bir sürücüden fotoğraf sildiğinizde derhal sürücüyü kullanmayı bırakmanız fotoğrafların kurtarılması açısından büyük önem taşıyor. Zira sürücüyü kullanmaya devam ederseniz sildiğiniz fotoğraflarınızın üstüne veri yazdırılabilir. Bu durumda resimleri kurtarmanız bir hayli zorlaşabilir.

Silinen Fotoğrafları kurtarma Programı

Silinen Fotoğrafları Kurtarma konusunda oldukça başarılı programlar vardır fakat bunlardan başarılı ve ücretsiz olan bir program vardır. Hem başarılı hem ücretsiz olduğundan dolayı recuva adlı program daha çok tercih edilir. Bu program sayesinde sildiğiniz dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Burada bu programı kullanarak silinen fotoğrafları kurtarmanın nasıl olduğuna bakalım.

Recuva ile silinen resimleri kurtarma

Programı kullanmak için öncelikle bilgisayarınıza indirip kurun. Çalıştırdığınızda şu şekilde bir ekran çıkacaktır.

Silinen Fotoğrafları Kurtarma Genel

Bu ekrandayken ayarlama yapmanızı gerektiren bir durum bulunmuyor. Direk olarak next diyerek diğer aşama geçiyoruz. Aşağıdaki aşamaya geldiğinizde yapmanız gereken kurtarmak istediğiniz dosyaları seçmektir. Burada Pictures diyerek resim kurtarmak istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra devam etmek için next butonuna basıyoruz.

Silinen Fotoğrafları Kurtarma Genel

Kurtaracağımız dosya türünü belirledikten sonra program bize silinen dosyaların nerede saklı olduğunu soruyor. Eğer bilmiyorsanız I’m not sure seçeneğini seçerek devam edin. Dosyaları sildiğiniz konumu biliyorsanız ona göre seçim yapın. Bu taramayı daha hızlı hale getirecektir.

Silinen Fotoğrafları Kurtarma Genel

Silinen resimlerin yeride belirlendiğne göre artık tarama başlayabilir. Ancak onun öncesinde hızlı ve yüzeysel bir taramamı yoksa yavaş ve derinlemesine bir taramamı yapılacak onu belirliyoruz.
Aşağıdaki ekranda iken Enaple Deep Scan seçeneğine bir tık atarsanız derinlemesine bir tarama yapılacaktır. Bu taramanın süresi tarama yapılacak olan diskin büyüklüğüne göre değişir. İlk olarak bu seçeneği devre dışı bırakarak tarama yapın istediğiniz resimleri bulamazsanız daha sonra derinlemesine tarama yapabilirsiniz.

Silinen Fotoğrafları Kurtarma Genel

Tarama bittikten sonra kurtarılabilir durumda olan resimlerin listesi ile karşılaşırsınız. Buradan kurtarmak istediğiniz resimleri seçerek Recover butonuna basın. Butona tıkladığınızda kurtarılan resimlerin nereye kaydedileceğini soracaktır program. Burada dikkat etmeniz gereken aynı sürücüyü seçmemenizdir. Kurtarma işlemi için farklı bir sürücü seçmek başarı oranını arttırmaktadır.

Not : Sizin için önemli olan dosyaları kurtarmak için uzman kişilerden destek almanız faydanızda olacaktır. Ayrıca programın kullanılması konusunda sıkıntı yaşarsanız yorum kısmından belirtirseniz yardımcı oluruz

] }
No comment