Seo’nun Önemi ve Meta Taglar

Seo’nun Önemi Ve Meta Tagler; Basitçe SEO dan bahsetmek ve nasıl uygulanacağını göstermek istediğim bu yazımda ilk önce SEO‘nun anlamından başlamak istiyorum. Bilmeyen yoktur ama söyleyelim. Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu. Şu kelimeler webmasterların vazgeçilmezidir. Hatta bunu bilmeyen webmaster yoktur. Peki neden bir insan internet sitesini arama motorlarına optimize eder? Bunun cevabı çok basit; bir internet sitesi için en önemli şey arama motorlarında üst sıralarda çıkmasıdır. Çünkü sunduğunuz içerik için gelenlerin büyük bir yüzdesi arama motorlarından gelir. Sitemizin değerini arttırmak ve eğer ürün pazarlıyorsak ürünümüzün tanıtımını daha fazla insana yapmak için internet sitemizi arama motorlarına uygun hale getirmeliyiz. Bir başka deyişle sitemizi dolaşan arama motorları istedikleri şeylere daha kolay ulaşmalı ve sitenizi daha hızlı ve kolay analiz etmeli. Sitenizin içeriğini daha iyi analiz eden arama motoru size doğru ziyaretçiyi yönlendirerek pazarladığınız ürün veya hizmetin kaliteli tanıtımına karkı sağladığı gibi satışlarınızda da artışa neden olacaktır. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Seo'nun Önemi ve Meta Taglar Seo


Peki Bu Meta Tag Nedir?

 Tabiri caizse sitenizin kimliği gibidir. Yani ona bakan bot ne olduğunu içerde ne olduğunu anlayacak içeriğinizi çözmek ve listelemek için çok fazla uğraşmayacaktır. Biz meta tag belirleyerek arama motoruna yardımcı olmuş oluyoruz. O sormadan kimliğimizi ona gösteriyoruz ki arama motoru uzatmadan diğer herşey müsaitse sitenizi indexine alıyor.

Meta taglerin diğer bir yararı doğru ziyaretçiyi yani içeriğinizle gerçekten ilgilenebilecek insanları, ürün ya da hizmetinizi satın alacakları sitenize gönderir. Nasıl? İlk önce kısaca kodları vereyim.

<TITLE>SİTE BAŞLIĞI</TITLE><meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>
<META NAME=”description” CONTENT=”SİTE TANITIM CÜMLESİ”>
<META NAME=”keywords” CONTENT=”SİTE, ANAHTAR, KELİMELERİ, EN FAZLA, YÜZ KELİME”>
<META NAME=”author” CONTENT=”SİTE YÖNETİCİ İSMİ”>

Kodlarımıza kısaca değinelim.

Title içerisinde yazan adındanda anlaşılacağı üzere başlığımız. Bu sitemizin ismidir. Yani buraya muhtemelen domain ismimiz gelir yani siz ne kullanmak istiyorsanız onu kullanabilirsiniz. Ama unutmayın bu browser sekmesinde yazacak olan şeydir. Arama motorunun ilk baktığı yer burasıdır. Ziyaretçileri yönlendirirken ismleri dikkate alır.

Site tanıtım cümlemiz kendinizi tek cümleyle anlatmak gibidir. Kısaca site başlığının birazcık uzun versiyonu. Arama motoruna biraz daha falza bilgi verecek ziyaretçilere detaylar arama motoru tarafından verilecektir.

Anahtar kelimeler sitemizin en önemli gücüdür. Siteniz ne ile alakalıysa onları uygun kelimelerle anlatmalısınız. Benim sitem ek gelir ve ek kazanç ile alakalıysa bunu anahtar kelime olarak kullanmalıyım. Bu sayede arama motorundan gelecek olan ziyaretçi “Ek gelir istiyorum” şeklinde bir arama yaptığında, web sitem diğer etkiler göz ardı edildiğinde üst sıralarda çıkacaktır. Burada önemli olan sitenizle ilgili bilgiyi verecek olan anahtar kelimeleri doğru seçmektir. Unutmayın arama motorları gereksiz kullanılan anahtar kelimeleri sevmezler bu yüzden özellikle google la başınız belaya girebilir. Google’la düşman olmak istemezsiniz.

Yazar isminin pek önemi yok onu meta taglerinizde kullanmasanızda olur. Ama ismi duyulmuş biriyseniz veya isminiz aramalarda çok sık çıkıyorsa yazmanızda fayda görüyorum. İşte meta tag’in SEO’nun bir parçası olduğunu ve öneminin yadsınamaz olduğunu anlattık sizlere. Meta Tagler bel kemiğinizdir.

] }
No comment