Genel

İnternet Girişiminde Başarılı Olmanın 10 Kuralı

Bir online yani internet üzerinden para kazanabileceğiniz bir iş kurmak istiyorsunuz. Bunun için başarının anahtarı olabilecek bazı bilgilere ihtiyacınız var. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak online işinizde yani internet girişiminizde daha kısa sürede başarılı olabilir ve para kazanabilirsiniz.

İnternet Girişiminde Başarılı Olmanın 10 Kuralı Genel

1. Bir niş pazar veya ürün grubu bulun

İnternet girişimlerinde her zaman belli bir konuya, ürüne, pazara odaklanmak daha iyidir. Bu şekilde bir hedefleme yaparsanız hedef kitleniz daha belli olur ve niş bir alanda iş yapmanız o konuda uzman olduğunuzu da gösterir. Niş bir pazarda internet girişiminizin başarıya ulaşma ihtimali daha yüksektir. Örneğin bir e-ticaret sitesi kuracaksanız bütün ürünleri satan bir e-ticaret sitesi kurmaktansa örneğin sadece kadınlara yönelik makyaj ürünleri satan bir e-ticaret sitesinin başarılı olma şansı daha yüksektir.

2. Doğru müşterileri hedefleyin

Niş ürününüzü belirlemeniz aslında beli bir müşteri kitlesi de belirlediğiniz anlamına gelir. Niş sektörle birlikte hedef müşteri kitlenizi de iyi belirlemelisiniz. Örneğin yukarıdaki örnek verilen makyaj ürünleri satılan e-ticaret sitesi için hedef kitleniz belli bir yaş grubundaki kadınlardır. İnternet ortamında alış-veriş yapan kadınların genel yaş aralığını da dikkate aldığımızda 18-40 yaş grubundaki ve makyaj ürünleri kullanan kadınlar sizin hedef kitleniz olabilir.

3. Online işiniz için tanıtım ve satış platformunuzu belirleyin

Online işiniz yani internet girişiminiz için niş bir Pazar ve müşteri kitlesi belirledikten sonra bu işinizi hangi platformda yapacağınıza karar verin. Ürünlerinizi nerede satıp pazarlayacaksınız. Bunun için birçok seneğiniz bulunmaktadır. Fakat bu seçeneklerin birçoğunu birlikte kullanmanız başarı şansınızı artırır.

Bunun için önce kendinize ait bir online satış yapacağınız e-ticaret sitenizin olması gerekir. En temel tanıtım, satış platformu kendi e-ticaret siteniz olmalıdır.

Bunun yanında ürünlerinizin satışını yapabileceğiniz başka e-ticaret platformları da bulunmaktadır. Bu platformlarda da ürünlerinizi tanıtabilir ve satabilirsiniz. Bu platformlarda kendinize ait bir mağaza açabiliyorsunuz.

Bunların dışında ürün arama motorlarına kayıt olarak bu arama motorlarından sitenize trafik sağlayabilirsiniz. Bu da satışlarınıza olumlu yansır.

Bir diğer yöntem sitenizde bir affiliate sistemi kurarak yayıncı sitelerin sizin satış ortağı olmanızı sağlamaktır. Yayıncı siteler satış ortağı olarak kendi sitelerinde sizin tanıtımınızı yaparak ( banner v.b. yöntemlerle ) sitenize trafik sağlarlar. Yapılan yönlendirme sonucunda sitenizden satın alma yapılırsa satış ortağınız komisyon kazanır. Sizin için oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Ayrıca diğer bloglar ve web siteleriyle iletişime geçerek buralarda reklamınızı da yayınlayabilirsiniz.

Bunun yanında google gibi arama motorlarının gücünü asla yadsımayın. Eğer google gibi arama motorlarında görünmezseniz başarı şansınız azalır. Bu nedenle e-ticaret sitenizde mutlaka bir blog kısmı olsun ve bu blogda düzenli içerikle girerek arama motorlarında indexlenmesini sağlayın. Bu şekilde sitenizin ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Tabi içerikleriniz de ürünlerinizle uyumlu olmalıdır. Örneğin makyaj ürünleri satıyorsanız makyaj konusunda makaleler yayınlamalısınız.

4. Müşteri listenizi oluşturun

İnternet girişiminizde başarılı olmak için yapacağınız şeylerden birisi de bir müşteri listesi oluşturmak olmalıdır. Online pazarlamada e-mail pazarlama önemli bir yer tutar. Müşteri listesi oluşturduğunuz bu kişilere satış yamanız daha kolaydır. Müşteri listesi oluşturmak için sitenizde bir e-bülten üyeliği oluşturabilirsiniz. Çeşitli kampanyalar yapıp e-mail adreslerini kayıt edenlere indirimler uygulayabilirsiniz. Bu konuda çeşitli sosyal medya yarışmaları yapabilirsiniz.

5. Müşterileriniz nezdinde güven oluşturun

Güven aslında her işin başıdır. Çok iyi bir internet girişimi oluştursanız da eğer güven unsuru eksikse başarı şansınız azalır. Online işinizde örneğin e-ticaret girişiminizde müşteriler açısından ilk izlenim önemlidir. Bu ilk izlenim güven oluşturmanızı sağlar. Bu ilk izlenimi de e-ticaret sitenizin görünümüyle yaparsınız.

E-ticaret sitenizde telefon, adres gibi iletişim bilgilerinin tam olması, site güvenlik sertifikalarınızın bulunması, kullanıcı sözleşmeleri, sitenizin kulanızı dostu hazırlanması v.b. şeyler güven unsuru oluşturur. Tabi bunlar ilk izlenim için geçerlidir.

Daha sonrasında müşterinizi sizden bir ürün aldığında ürünün zamanında ve eksiksiz teslim edilmesi, herhangi bir şikayet durumunda kolayca müşteri temsilcisine ulaşması, sorununun kısa zamanda çözülmesi gibi şeyler güven unsurunu devamlı kılar.

6. Alanınızda uzman olun

Örneğin e-ticaret siteniz makyaj ürünleri satan bir siteye sitenizde oluşturduğunuz blogda düzenli olarak makyaj konusunda kaliteli içerikler girin. Makyaj konusundaki bu yazılarınız sizin sitenizin bu alanda uzman olduğunuzu gösterir.

Sattığınız ürünleri de iyi tanıyın. Artı yönleri ve eksi yönlerini de bilmeniz size avantaj sağlar. Örneğin bir müşteriniz size bir ürünle ilgili soru sorduğu zaman o soruya doyurucu bir yanıt vermelisiniz.

Müşteriniz bir ürünle ilgili aradığı bilgilere web siteniz üzerinden ulaşabilmelidir. Bu nedenle ürün sayfalarınızdaki açıklayıcı metinler önem kazanmaktadır.

7. İşinize değer kayın

Bu aslında yukarıdaki 6 madde ile de ilgilidir. E-ticaret sitenizde veya herhangi bir internet girişiminizde müşterilerinizin sorunlarına çözümler bulmanızın, onlara iyi bir satın alma deneyimi yaşatmanızın bir geri dönüşü olacaktır. Bu aslında sizin işinize bir değer kattığınız da gösterir. Sizden tekrarlı olarak ürün alan müşteriler bunun kanıtıdır.

8. Reklam yapın

Bu madde de aslında 3. madde ile birlikte düşünülebilir. İnternet girişiminizde, online işinizde başarılı olmak istiyorsanız mutlaka reklam yapmalısınız. Çünkü artık online pazarda rekabet çok arttı. Siz de yeni bir internet girişimi olarak kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Bunu da fazla zamana yaymadan daha kısa zamanda yapmalısınız. Bu noktada yapacağınız reklam çalışmaları size yardımcı olacaktır.

Reklam vermek için ücretli ve ücretsiz birçok yöntem bulunmaktadır. Örneğin yeni bir internet girişimi için google adwords gibi reklam ağlarında reklamlar vermeniz hem site trafiğini artıracak hem de satışlarınıza olumlu yansıyacaktır. Bunun yanında affiliate reklam ağları ile de çalışarak tanıtımızı yapabilirsiniz.

Sizin alanınıza hitap eden, hedef kitlesi sizinkiyle örtüşen web siteleri ve bloglarla iletişime geçerek buralarda reklam bannerlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Yine bu tür ortamlarda tanıtım yazısı, makale, gibi içerik pazarlaması yöntemleriyle içerik yayınlayabilirsiniz.

Seo yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarını unutmayın. Google gibi arama motorlarının sitenizi daha çok ön plana çıkaracak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmenizi sağlayacak çalışmaları yapmalısınız. Bu aslında site için ve site dışı çalışmalar olmak üzere ikiye ayrılır. Bu çalışmalar aslında belli bir uzmanlık gerektirir. Seo çalışmaları için bu alanda uzman ve güvenilir bir Seo firmasından hizmet alabilirsiniz. Bu da bir reklam çalışmasıdır. Hatta en kalıcı reklam çalışmasıdır.

9. Müşteri memnuniyeti yaratın

Eğer online işinizde başarılı olmak istiyorsanız hitap ettiğiniz müşterilerini memnun etmelisiniz. Müşteri memnuniyeti olmadan sürekli bir başarı elde edemezsiniz.

Bu nedenle sattığınız ürünlerin kalitesi, sitenizden alışverişlerin kolay olması, müşteri sorunlarına çözüm bulmanız, ürünlerin veya hizmetin zamanında ve eksiksiz yapılması gibi unsurlar oldukça önemlidir.

Bunların yanında müşteri bağlılığı yaratacak şeyler de yapabilirsiniz. Müşterinizin sitenizle bağ kurmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de müşterinizi sadece ürün alan insanlar olarak görmemelisiniz.

Gerek web sitenizle gerekse de sosyal medya hesaplarınızla müşterinizin sitenizde memnun olarak zaman geçirmesini sağlamalısınız.

10. Sitenizi geliştirin

İnternet girişiminizi ilk kurduktan sonra sürekli geliştirme yenileme çalışmaları içinde olun. Web sitenizdeki sorunları iyi tespit edin. Müşterileriniz web sitenizde çok fazla kalmıyorsa, müşterileriniz satın alma yapmadan web sitenizden çıkıyorlarsa bunların teknik olarak olası nedenleri olabilir. Bu tür hataları tespit ederek bunları düzeltin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz