Genel

İkili Opsiyon Nedir

İkili opsiyon nedir  bir opsiyonun vadesi dolduğunda, öngörülen koşulun gerçekleşmesi halinde, yatırımın iki katına kadar kazandıran, gerçekleşmediği durumda yatırımınızın belirli miktarını koruyan opsiyon türüdür.

İkili opsiyonlara aynı zamanda ‘ya hep, ya hiç opsiyonları’ da denmektedir, çünkü bu tür opsiyonların kazancı ya tamdır ya da hiçtir… Vade dolduğu an işlem kapanacaktır. Yatırımcının ikili opsiyonlardan kar edebilmesi için opsiyonun yönü konusunda doğru tahminlerde bulunması yeterlidir. İkili Opsiyonlar finans piyasalarının en kolay kullanımlı yatırım aracıdır. Bunu belirleyen en önemli faktör,yatırımcının kârını ve zararını işlemi yapmadan önce görebilmesi ve bu tip opsiyonların esnek bir işlem yaklaşımı sunmasıdır. Bu sebeple de trading araçları içerisinde en hızlı büyüyen piyasa araçları olarak da bilinirler.

İster piyasalarda kar amaçlı işlemler yapmak için kısa vadeli bir fırsat arıyor olun, ister portföyünüzü koruma altına almak (hedgelemek) isteyin, ikili opsiyonlar size kısa süreli işlemler ile yüksek kazanç elde etmenizde yardımcı olacaktır.

İkili opsiyon sözleşmeleri, birçok farklı aktif için geçerlidir: Hisseler, emtialar, pariteler ve endeksler.

Yatırımcının ‘ARTAR’ veya ‘AZALIR’ işleminde bulunmuş olmasına dayanarak, eğer süre dolduğunda yatırımcı, aktifin taban fiyatının yönünü doğru tahmin etmişse, vade yatırımcının tahmini doğrultusunda kapanmış ise kârlı bir işlem gerçekleşmiş olur. Fakat, yatırımcı vade dolumundan önce aktifin yönü konusunda yanlış bir öngörüde bulunmuşsa, vade dolum anında haneye zararlı bir işlem yazılır. Kâr ve zarar oranları, opsiyon işlemi yapılmadan önce belirlenir.

İkili Opsiyon Nedir Genel

Eğer süre dolumundaki seviye, işlem fiyatı ile aynı olacak olur ise (Tie), bu yine kârlı bir işlemdir. Normal şartlarda böyle bir durumda ödeme için belirlenen miktar ilk yatırım ile aynı miktarda olur.

Bir ikili opsiyon, belli bir zaman dilimi içinde para piyasalarında yapılmış olan belli bir spekülasyonu yansıtır. Örneğin, USD/JPY fiyatının 78,101 $ olduğu bir anda, bu hissenin 1 saatlik fiyat değişimi üzerinde spekülasyonda bulunmak istiyoruz. option rally ikili opsiyon İkili Opsiyon İle Kazancını Sen Belirle

Eğer USD/JPY’un mevcut fiyatının yükseleceğini düşünüyorsanız, ikili ‘artar’ opsiyonu satın almalısınız. Eğer süre dolumunda USD/JPY’un fiyatı mevcut fiyatın üzerine çıkmış olur ise, opsiyon işleminiz kârlı sonuçlanır ve size işlemi yaparken belirlenmiş olan getiriyi kazandırır. Eğer süre sonunda tam tersi bir sonuç ile karşılaşırsanız, opsiyon sözleşmesi zararla sonuçlanır.

Eğer USD/JPY’un mevcut fiyatının düşeceğini düşünüyorsanız, ikili ‘azalır’ opsiyonu satın almalısınız. Eğer süre dolumunda tahmininiz doğru çıkar ve USD/JPY’un fiyatı mevcut fiyatın altına düşerse, opsiyon kârlı sonuçlanır ve size işlemi yaparken belirlenmiş olan getiriyi kazandırır. Eğer süre sonunda tam tersi bir sonuç ile karşılaşırsanız, opsiyon sözleşmesi zararla sonuçlanır.

Önemli Not : Her zaman yüksek risk taşır. Çok para kaybı yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz