Genel

Blogger kullanmanın avantajları

Ücretli mi, yoksa ücretsiz mi? Evet. Bugün yeni bir site ya da blog açmak isteyen çoğu insan, sırf blog adresinden (blogadi.blogspot.com) dolayı ücretsiz blogları tercih etmiyor. Çoğu insan, ayrı bir domain ve hosting alarak başlama taraftarı. Oysa ücretsiz blogların avantajları saymakla bitmiyor. Peki ya gerçekten hangisini kullanmak daha mantıklı? Ücretli mi, ücretsiz mi?

Öncelikle Domain’den bahsedeyim. Başta da belirttiğim gibi, çoğu insan (www.blogadi.com) şeklinde bir adres istediği için ücretsiz bloglardan uzak duruyor. Bunun çözümü mevcut. Blogger altyapısını kullanarak mevcut domaininizi, ücretsiz bloga yönlendirebilir ve hem hosting, hem de blog yazılımı derdinden kurtulabilirsiniz. Elinizde domain varsa ya da muhakkak almak istiyorsanız Blogger size bu imkanı sağlıyor. Peki ya bu işlem ne kadar doğru?

Blogger kullanmanın avantajları Genel

Ücretsiz blogların avantajları

Seçeceğiniz pakete göre, her ay ya da her yıl sabit bir hosting ücreti ödemekten kurtulursunuz.

Blogger altyapısını kullandığınızda, Google gibi bir internet devinin üst düzey güvenlikli sunucularında barınma imkanı yakalarsınız. Sitenize saldırı almaz ve tatsız olaylar yaşamazsınız.

Ayrı bir hosting kullananların, yapmaları gereken önemli şeylerden biri de site dosyalarının periyodik olarak yedeklenmesidir. Bu sayede olası saldırı veya hack durumunda, son yedeğinizi geri yükleyebilir ve saldırı girişimini minimum kayıpla atlatabilirsiniz. Ancak site yedeklemenin, her ne kadar basit bir işlem olsa da, bilmeyenler ya da bu işe yeni başlayanlar için işkenceye dönüşebildiğini de hatırlatmakta fayda var. Ücretsiz bloglarda ise sitenizi yedeklemenize gerek kalmayacaktır.

Siteler zaman zaman çeşitli hatalar verebilir. Bu hataları giderecek kadar programlama bilginiz yoksa başınız ciddi anlamda ağrıyabilir. Ücretsiz blog kullananlar ise, sıfır hata ile yollarına devam ederler.

Her zaman söylerim. Site kurmak kolay, onu geliştirmek ve belli bir kitleye ulaştırmak zordur. Yeni açılan bir sitenin arama motorlarına tanıtılması ve arama motoru optimizasyon ayarlarının yapılması süreç isteyen bir işlemdir. Google sonuç olarak tüm siteleri indexlemektedir. Fakat yeni bir sitede bu süre oldukça uzundur. Ücretsiz bir Google servisi olan Blogger bloglarında ise bu durum tam aksine oldukça kolaydır. Google, zaten kendi hizmeti olan Blogger bloglarına ayrı bir jest yapmakta ve onları daha sık indexleyerek, daha üst sıralarda göstermektedir. Bu bakımdan ücretsiz bir blog ile daha hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

Blogger’da tema kurulumları zahmetsizdir. Eğer blogunuzun tasarımından memnun değilseniz birkaç tıklama ile değiştirebilmeniz mümkün. Profesyonel sitelerde ise bu durum biraz daha zordur.

Evet, tamamen kendi fikirlerim doğrultusunda ücretsiz blogların avantajlarını sıraladım. Birçok noktada bana hak verenler olacaktır. Bu işe yeni başlayanlara, tercihlerini ücretsiz bloglardan yana kullanmalarını öneriyorum. Biraz tecrübe sahibi olanlar ise ücretli bir domain ile Blogger kullanmayı deneyebilirler. Bu sayede hem profesyonel görünümlü bir adrese, hem de kullanımı son derece kolay ve güvenli bir blog yazılımına sahip olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz