Bireysel Olarak İnternetten Para Kazanmanın Yolu

İnternetten para kazanma yolları içerisinde de en çok rağbet edilenlerden bir tanesi satış ve pazarlama işlemleridir ki; firmalar bu işlemler için belirli miktarlarda ödemeler yapmaktadır.

Üretilenin satılması için tanıtım oldukça önemlidir. Küreselleşen dünyada firmaların kendi ürünlerini pazarlayabilmeleri ve pazardan pay alabilmeleri günümüzün sert rekabet ortamı içerisinde oldukça güçleşmektedir. Bu sebeple reklam ve tanıtım faaliyetleri firmalar için önem kazanmaktadır.

Bireysel Olarak İnternetten Para Kazanmanın Yolu Genel

Ancak firmaların reklam ve tanıtım giderlerine ayırdıkları miktarlar da bir o kadar artmaktadır. Bu giderlerin minimize edilmesi, firmanın kar sağlayabilmesi için önemlidir.

Google üzerinden yapılan reklam ve tanıtım faaliyetlerinin maliyetleri daha düşük olduğundan firmalar genellikle internetten reklam ve tanıtım yapmayı daha uygun bulmaktadırlar. Bunun sebeplerinden bir tanesi de kitle iletişim araçlarından biri olan internetin hedeflenen müşteri kitlesine ulaşmasının diğer kitle iletişim araçlarına nazaran daha kolay olmasıdır. Çünkü artık günümüzde hemen herkezin evinde bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmaktadır.

Bazı firmalar ise bu reklam ve tanıtım faaliyetlerini yapan aracı kişi veya kuruluşlarla çalışmaktadırlar. Reklam yapan kişi veya kuruluşlar, yayınladıkları her reklam veya tanıtım animasyonu için tıklanma başına para kazanmaktadırlar. Her tıklanma küçük bir meblağ da olsa internet üzerinde milyonlarca kişinin sürekli olarak işlem yapması göz önünde bulundurulduğunda bu küçük meblağlar çok büyük kazançlara dönüşebilmektedir.

İşte bu noktada aracı kişi veya kuruluşların rolü büyüktür. Ancak iş satışa geldiği zaman bu aracı kişi ya da kuruluşların yaptıkları satış üzerinden aldıkları ücret komisyon ücreti, yaptıkları iş ise komisyonculuk olarak da adlandırılabilinir.

Birçok firma artık sanal ağ yapılanmaları üzerinden bu faaliyetleri yürüterek kendi ürünlerinin reklam ve tanıtımlarını yapmaktadır. Affiliate Marketing adı verilen sistem temelinde komisyonculuk yaparak ek kazanç sağlamaktır. Reklama her tıklanmasının yanında yapılan satış üzerinden komisyon ücretinizi alabilirsiniz. Her firmanın belirlemiş olduğu ürünler için yine belirlemiş olduğu bir komisyon ücreti de bulunmaktadır. Siz her satış yaptığınızda bu komisyon ücreti hesabınıza aktarılmaktadır.

Ancak burada pazarlayacağınız ürünü nasıl müşterilere ulaştıracağınız sorusu akla gelmektedir. Bunun için de reklam araçları kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Google Adwords’tur. Adwords’un kullanılmasıyla yayınlanmasını istediğiniz reklamlarınız Google’da arama motorlarında arama yaptığınızda hemen karşınıza çıkmaktadır ki; Adwords hem güvenilir hem de hızlı bir şekilde ürünü müşteriyle buluşturmaktadır.

Bununla birlikte yayınladığınız ürün için anahtar bir kelime belirtmeniz gerekmektedir. Bu da sizi dolaylı olarak da olsa reklamınızın bulunduğu siteye götürür.

Örneğin ayakkabı reklamı vereceksiniz. Bunun için anahtar kelime olarak ürün markasının adını alabilir ve direkt o ürünün reklamının verildiği siteye sizi yönlendirir. Aynı durum diğer ürünler için de geçerlidir.

Örneğin bir müzik CD’sinin adını veya şarkıcısının ismini Google arama motoruna yazdığınızda direkt olarak sizi reklamı verilen ürüne de götürebilir. Anca dolaylı yoldan ürünle müşteriyi buluşturmak isteniliyorsa belirli bir yazı metni üzerinden anahtar kelimeler ile o ürün reklamının yer aldığı siteye de yönlendirme yapılabilir.

Her ne kadar dolaylı da denilse bu işin sadece bir kaç saniyeden oluştuğunu belirtmekte yarar vardır. Affiliate marketing sisteminin temelinde önemli bir nokta vardır ki; bu ürünün ne satışından ne pazarlanmasından ne de ulaştırılmasından siz sorumlu değilsiniz. Müşteri ürün reklamını gördüğünde sadece alıp almamak noktasında bir tavır sergiler ve siz de müşterinin bu tavrı sonucu ürünü alıp almaması durumundan para kazanırsınız.

Örneğin bir müşteri herhangi bir ürünün reklamını gördü ve bu ürünü aldı. Size düşen sadece komisyon paranızın hesabınıza aktarılmasını beklemek. Çünkü affiliate marketing sisteminin temeli komisyon üzerine oluşmuştur. Müşteriye bu ürünü alıp almaması için uğraşmanıza ya da çaba göstermenize gerek yok.

Aynı şekilde ürünün müşteriye teslimatından da siz sorumlu değilsiniz. Sadece ve sadece sizin affiliate marketing sisteminde göreviniz, ürünün reklamını yayınlayarak ya da bu reklama ulaşmaları için belirli anahtar kelimelerle yönlendirilmenin yapılmasını sağlayarak müşterinin reklamı görmesini sağlamak. Bundan sonrası müşterinin tercihlerine kalmıştır.

Affiliate marketing sisteminde daha fazla para kazanmak için kendinize bir web sitesi yapabilir ve sitede istediğiniz ürünlerin reklamlarını da yayınlayabilirsiniz. Bu sayede sizin sitenize girenler reklamları direkt olarak görebilirler. Bunun dışında yine belirli anahtar kelimelerin geçtiği metinler üzerinden de direkt ürünlerin reklamlarının bulunduğu sitelere yönlendirme yapabilirsiniz.

Buradaki avantaj sizin kendi web sitenizi dilediğiniz şekilde dizayn edip; istediğiniz reklamları yayınlayabilmenizdir. Bu da daha fazla reklam yayını ya da reklamların bulunduğu siteler yönlendirme ve daha fazla kazanç demektir. Bununla birlikte yaptığınız reklamların da ücretlerini kazanma durumunuz vardır. Bu da reklamcılık sektörünün bir alanından tutmak demektir. Yani kendi web siteniz üzerinden çok yönlü olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Affiliate marketing sistemini kimler yapabilir diye düşünmeye başladınız. Ya da affiliate marketing sistemi için bilgisayar programları, grafik vb bilgisine ihtiyaç var mı diye de düşünüyor olabilirsiniz. Kimileri de ya web sitem olmazsa kazancım çok mu düşük olur gibi sorulara kapılmış olabilir. Affiliate marketing sistemini bir miktar bilgisayar kullanım bilgisine sahip ve kredi kartı olan her kesimden ve her yaştan insan yapabilir. Hatta yaşı sebebiyle kredi kartı bulunmayanlar da bir büyüğünün kredi kartını kullanarak Affiliate marketing sisteminde para kazanabilir.

Affiliate marketing sisteminde önemli olan reklam yayınlarının yapılması ve müşterinin bu reklamları görmesinin sağlanmasıdır. Bunun için sizin reklam hazırlamanız ya da web sitesi yapmanız zorunlu değildir. Affiliate marketing için reklam kampanyanızı doğru şekilde yapmanız gerekmektedir.

Affiliate marketing sisteminden para kazanabilmeniz için bir miktar önemli bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Örneğin anahtar kelimelerin doğru seçilmesi ve kampanyaların doğru yapılması gerekmektedir. Bu gibi bilgilerin yer aldığı kitaplar, artık piyasada satılmaktadır. Bu gibi kitapları satın alanlar, affiliate marketing sisteminde para kazanmaya başlamışlardır. Kitapların yanı sıra piyasalarda CD’ler DVD’ler ve karışık olarak bu donanımların yer aldığı eğitim setleri de bulunmaktadır.

Tüm bunların yanında affiliate marketing için satılan kitaplar CD’ler vb.ya da vaad edilen bir takım yüksek kazançlar için güvenilir olan kitapları ve kişileri tercih etmek gerekmektedir. Çünkü affiliate marketing satış ortaklığı olup; sizin de ortak olduğunuz bu pazarlama faaliyeti için doğru kanalların seçilmesi önemlidir.

Komisyonculuk ücretleri, %25 ile %80 arasında değişmektedir. Affiliate marketing ile satışı yapılan ürünün satışısına ortak olmuş oluyorsunuz. Dolayısıyla ürün değeri üzerinden kazancınızı siz belirliyorsunuz. Çünkü firmalar, satmak istedikleri ürünleri belirli komisyon ücreti ile satıcılara sunuyor. Sizde, kendinize uygun olan komisyon ücretine sahip ürünleri satıyorsunuz.

Ancak bunların dışında, bazı kesimler tarafından bu komisyon ücretlerinin çok fazla olduğu düşünülmektedir. Çünkü üreticiden ziyade satışı yapan aracı kişi ya da kuruluş para kazanmaktadır. Bu sebeple bazı kesimler bu komisyon ücretlerinde aracı kuruluşlardan ziyade üreticinin hakkının bulunduğunu düşünmektedir. Bu sebeple iyi düşünülmesi gereken bir konudur.

Affiliate ile internetten para kazanmak birilerinin hakkına gaspetmek boyutunda kullanılmamalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de budur. Ayrıca aşağıdaki yoruma bir göz atmanızı öneririm. İnternetten para kazanmak isteyipte başaramayanlar için dikkate alınacak bir yorum.

] }
No comment