27 Haziran 2017 Salı

İçerik yönetim sistemi nedir?

Merhabalar. İnternet üzerinden hangi yöntemlerle kazanç sağlayacağınızı “İnternetten hangi yöntemlerle para kazanılır?” yazımızda belirtmiştik. Eğer o yazımızdaki yöntemlerden biri olan Google Adsense yöntemi ile kazanç sağlamayı düşünüyorsanız öncelikle bir web sayfanızın olması gerekiyor. Şimdi dilerseniz bu web sayfasını nasıl kuracağınızdan bahsedelim.

içerik yönetim sistemi nedirEğer bir web sayfası yapmayı düşünüyorsanız sizi bekleyen iki önemli nokta var demektir. Bunlardan birincisi tasarım, ikincisi ise yazılım. Eğer yüksek düzeyde bir programlama dili (php, asp, aspx, jsp gibi) ve web tasarımı (photoshop, dreamviewer gibi) bilginiz yoksa sıfırdan web sitesi kurma fikriniz sadece hayal olarak kalacaktır. İçerik yönetim sistemleri, bir diğer adıyla CMS’ler ise (Content Management Systems) tam da bu noktada, bilgisi yetersiz kullanıcıların bu hayallerini gerçekleştirebilmeleri için yazılmış sistemlerdir.

 Günümüzde en popüler içerik yönetim sistemleri .php programlama dili ile kodlanmış açık kaynak kodlu yazılımlardır. Açık kaynak kodlu yazılımların en büyük avantajı ise üzerinde her türlü özelleştirmeyi yapmanıza izin vermeleridir. Bugün kullanılan en popüler içerik yönetim sistemleri WordPress, Joomla ve Drupal adlı yazılımlardır. Fakat benim sizlere önerim, eğer bu yazılımlardan birini öğrenmeye başlayacaksanız WordPress veya Drupal’i tercih etmeniz yönünde. Bunun sebebi ise bu yazılımların arama motoru optimizasyonu konusunda Joomla’dan iyi olması.

Bu sistemlerden herhangi birinin kurulumunu gerçekleştirdiğinizde web siteniz otomatik olarak oluşturulur. Sitenizi istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Web sitenize haberler, yazılar ve hakkımızda benzeri sayfalar ekleyerek sitenizi geliştirebilirsiniz. Eğer sitenizin tasarımınızı değiştirmek isterseniz bu yazılımlar için hazırlanmış ücretsiz temalar da mevcut. Eğer bir web sayfası yapmak istiyorsanız, fakat programlama ve tasarımdan anlamıyorsanız sizin için en uygun çözüm içerik yönetim sistemleridir. Hiçbir kodlama bilginizin olması gerekmiyor!

İçerik yönetim sistemleri ile kendi blog zincirini oluşturup, Google Adsense reklam yayıncılığı ile güzel paralar kazanan insanlar var. Hatta bu işten evini geçindirenler bile var. Eğer hem uzun vadeli bir kazanç, hem de özel bir yetenek sahibi olmak istiyorsanız WordPress veya Drupal’i öğrenmeye çalışın. Bu sayede web sitesi yaptırmak için tasarımcılara binlerce lira ödemekten kurtulur, hem de prestijli bir gelir kaynağı yakalarsınız. İçerik yönetim sistemlerinin kurulumu ve yönetimi hakkında daha detaylı bilgi içeren bir makaleyi yakında yayınlayacağım. İyi çalışmalar, bol kazançlar dilerim.

Yazar hakkında bilgi bulunmuyor