Hosting ve domain seçimi nasıl yapılır?

Hosting ve domain seçimi, bu işe yeni başlayanların kafalarını sürekli olarak karıştıran önemli noktalardan biridir. Önemlidir diyorum; çünkü bu aşamada yapılacak olası bir hata, sitenin geleceğini bir anda değiştirebilir. Birçok yeni web sitesi fikri, yanlış domain ve hosting seçimi yüzünden heba olmaktadır. Peki hosting ve domain seçiminde yapılan yanlışlar nelerdir? Yeni bir proje için hosting ve domain seçimi nasıl yapılmalıdır?

Hosting ve domain seçimi nasıl yapılır? Genel

1) Domain seçimi nasıl yapılır?

domain-nedirDomain seçerken öncelikli olarak aklınızdaki projenin sınırlarını çizmelisiniz. Domainde geçecek kelime bu sınırların dışına çıkmamalı. Bunun yanısıra eğer sitenizin hiti Google’dan gelecekse domainde anahtar kelimenizin geçmesi uygun olabilir. Gerçi son yıllar SEO’da domain etkisi azalsa da ben her zaman bu yöntemi uyguluyorum. Eğer marka olmak istiyorsanız ise kesinlikle kısa ve akılda kalıcı bir domain almalısınız.

Domainde (-) ve numara kullanmamaya gayret edin. Hiçbir büyük projenin domaininde numara bulunmamaktadır. Zaten rekabetin yoğun olduğu sektörlerde, genellikle domain seçilememesinden dolayı insanlar bu yola başvuruyor. Benim size tavsiyem, eğer domain bulamıyorsanız anahtar kelimenizden biraz uzaklaşmanız yönünde. Örnek vermek gerekirse, “film izle” anahtar kelimesini içeren domain bulmak zordur. Bu durumda anahtar kelimeden uzaklaşarak film ve sinema ile ilgili marka olabilecek başka bir kelimeyi domain olarak seçmek daha uygun olabilir. Domain seçiminde uygulayabileceğiniz bir başka metod ise harf farklılıkları ve yanlış yazımlardır. Anahtar kelimenizin sadece bir harfini değiştirerek anlamsız fakat kulağa hoş gelen bir domain yaratırsanız, markalaşma yolunda önemli bir adım atmış olursunuz. (Otomobil > Otomovil, Dekorasyon > Dekomasyon gibi…)

Domain alırken, tercih edeceğiniz firma da önemli rol oynamaktadır. Benim bu noktada sizlere tavsiyem Natro’dur. Çeşitli kuponlarla domainleri 3-5 TL indirimli alabilmek için yabancı firmalarla çalışmanızı önermem.

2) Hosting seçimi nasıl yapılır?

hosting-secimiHosting seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilgi kullanacağınız programlama dilidir. Eğer .asp programlama dilini kullanacaksanız Windows hosting, .php veya diğer Linux tabanlı sunucularda çalışan programlama dillerini kullanacaksanız Linux hosting tercih etmeniz gerekiyor.

Hosting seçiminizi etkileyecek bir diğer faktör de sitenizin türü ve işleyişidir. Öncelikle web siteniz için kaç MB alana ihtiyaç duyacağınızı ve hedeflediğiniz trafiği hesaplayın.

Eğer siteniz yazı tabanlı olacaksa ve genellikle ziyaretçiyi bilgilendirme amaçlı yazılar içerecekse çok yüksek bir alana ihtiyacınız yok demektir. Ortalama olarak 500 MB web alanı uzun süre işinizi görecektir. İlk etapta 10 GB trafik de makul bir rakam. Bu özelliklerde Türkiye lokasyonlu bir hostingin yıllık ücreti 25-30 TL’dir. Daha ucuzunu aramayın!

Eğer oyun, resim galerisi, program indirme tarzında bir web sayfası yapacaksanız ve dosyaları kendi alanınızda barındıracaksanız ilk etapta ortalama 2 GB alan ve 20 GB trafik işinizi görecektir. Bu özelliklerde bir hosting paketinin yıllık ücreti 50-60 TL civarında. Benim sizlere tavsiyem yine, yüksek hız avantajı bulunan Türkiye lokasyon yönünde olacaktır.

3) Yabancı Hostingler

Dreamhost, Hostgator tarzında yabancı hostingler ile ilgili de birkaç paragraf yazmak istiyorum. Bu tarz yabancı lokasyonlu reseller hostingler, hem yüksek alan ve yüksek trafik özellikleri ile hem de birden fazla web sitesini çalıştırabilmeleri bakımından avantajlı görünüyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta, bu hostinglerin düşük CPU limitleridir. Bu, sitenizin en ufak bir yoğunlukta suspend yiyeceği anlamına geliyor. Hiti düşük firma siteleri veya paravan bloglarınızı bu gibi yabancı hostinglerde barındırabilirsiniz; ancak beklentilerinizin yüksek olduğu web sitelerinizi bu hostinglerde barındırmanızı tavsiye etmiyorum. Siteniz ilerlemeye başladıktan sonra yiyeceğiniz bir günlük suspend bile, tüm Google sıralamalarında yerinizi kaybetmenize sebep olabilir.

] }
No comment