Genel

Freelance Nedir

Freelance Nedir Genel  Freelance; anlam olarak bağımsız, serbest çalışma demektir. Bu serbet çalışma anlamı derken işsiz ne iş olursa yapan anlamı taşımamaktadır. Belirli iş kollarında bilgisi ve becerisi bulunan kişilerin bu bilgilerini belirli firmalara ya da kişilere yapmaları işidir. Bu işleri yaparken ilgili firmanın çalışanı olmadan evden veya dışarıdan bu işleri yapabilmektedir.

Freelance sistemi örnek ile açıklarsak; bir firmanın belirli bir işi ajanslara yaptırmayıp, aynı işte becerisi ve bilgisi olan kişilere yaptırdığında hem daha az maliyete yaptırmış olur hem de dışarıdan bu işi yaptırarak sadece yaptırdığı işin bedelini ödemiş olur. Dışarıdan özgür bir şekilde bu işi yapan kişilerin yaptıkları bu çalışma sistemine Freelancing sistemi denilmektedir. Freelance olarak çalışma yapan kişinin, yaptığı iş kolunda çok fazla bilgiye sahip olması gerekir. Konusunda iş yaptığı firmanın tercihine göre referans ve güçlü portfolio’ya sahip olmalıdır.

Freelance sistemi avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda bulunmaktadır. Avantajları şu şekildedir; işveren firma piyasada yüksek miktarlarda yaptıracağı işi yemek, sigorta, yol gibi masrafları olmadan Freelance ile daha uyguna yaptırabilmektedir. Freelance ise bir yere ya da bir firmaya bağlı kalmadan istediği şekilde özgür olarak işini yaparak para kazanabilmektedir. Freelance sistemi dezavantajı ise güvene dayalıdır. Yani şu şekilde açıklarsak Freelancer işini yapanlar genelde yaptıkları iş için fatura kesmezler. Firma ile yapacakları iş için karşılıklı güven ile söz verilerek işe başlanılır. Herhangi bir belge ya da sözleşme olmadığı için yapılan iş için firma tarafından ödenen ücret bazen gecikmeli olarak verilir. Bu durumun tersi firma içinde olabilir. İşi belirtilen tarihte bitirmeyip yarıda bırakan Freelance için ilgili firma zor durumda kalabilir. Bu neden ile bu sistemde karşılıklı güven çok önemlidir.

Freelance sistemi ile sabit para kazanma imkanınız olmaz. Bu işlemi bir alanda beceriniz ya da kabiliyetiniz var ise ek iş olarak yapabilirsiniz. Ya da sadece bu iş ile geçiminizi sağlamak istiyorsanız alanınızda çok iyi olmalı ve firmalar ile direk yüz yüze konuşarak yapacaklarınız hakkında onlara bilgilendirmelerde bulunmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz